• WOŚP

          • "Uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie wspierali działania WOŚP we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kobylinie. "

             

          • Nasza szkoła podjęła ważny krok w walce z wykluczeniem menstruacyjnym!

          • Z dumą ogłaszamy, że właśnie zamontowaliśmy różową skrzyneczkę w toalecie dziewcząt! Wiemy, jak ważne jest zapewnienie uczennicom dostępu do niezbędnych środków higieny w każdym momencie, dlatego postanowiliśmy działać.

            Nie chcemy, aby menstruacja była tematem tabu czy powodem do wstydu. Dlatego też nasza szkoła podejmuje działania, aby stworzyć przyjazne i wspierające środowisko dla wszystkich uczennic. Każda dziewczyna zasługuje na komfort i wsparcie podczas miesiączki.

            Zachęcamy wszystkie uczennice do korzystania z naszej nowej skrzyneczki oraz do jej uzupełniania. Dzięki naszym wspólnym wysiłkom możemy zbudować środowisko wolne od wstydu i wykluczenia!

            #Walczymyzwykluczeniemmenstruacyjnym #MenstruacjaToNormalne #DostępDoHigienyJestPrawem

          • Wizyta w areszcie śledczym

          • Uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie skorzystali z zaproszenia Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie do udziału w ogólnopolskim programie edukacyjnym Służby Więziennej „W SŁUŻBIE PRAWU”. Przedsięwzięcie to obejmuje realizację zadań z zakresu edukacji prawnej oraz przeciwdziałania przestępczości wśród młodych ludzi.

            17.01.2024 r. młodzież uczestniczyła w zajęciach w Areszcie Śledczym w Ostrowie Wielkopolskim. Poprowadził je więzienny psycholog, kapitan Michał Łuczkanin. Uczniowie dowiedzieli się, do kiedy i na jakich zasadach ponosi się odpowiedzialność karną, co grozi nieletnim za łamanie prawa, jak wygląda życie w więzieniu oraz na czym polega praca w służbie więziennej. Mieli także okazję wysłuchać relacji jednego z więźniów, który opowiedział prawdziwą historię swojego życia, w jaki sposób zszedł na złą ścieżkę i jakie były tego konsekwencje. Podkreślił, że łatwo jest dać się wciągnąć w brutalny, przestępczy świat. Liczenie na szybki zysk z nieuczciwej działalności może ściągnąć człowieka na samo dno. Za to płaci się wysoką, życiową cenę. Areszt, więzienie oznaczają izolację od rodziny i wszystkiego, co zostało na zewnątrz: planów, marzeń, aspiracji.

             Młodzi ludzie z zaciekawieniem wysłuchali tej relacji, która wywarła na nich ogromne wrażenie. Na zakończenie zajęć uczestnicy, w towarzystwie więziennego psychologa i dowódcy zmiany, zwiedzili areszt. Uczestnictwo w programie było dobrym sposobem na pokazanie praktycznych skutków, do jakich może doprowadzić dokonywanie złych życiowych wyborów. /na podstawie informacji z HP w Krotoszynie/

             

          • Z okazji Świąt Bożego Narodzenia

          • Ostatni tydzień przed Bożym Narodzeniem upłynął nam świątecznie, wigilijnie. Uczniowie pod opieką nauczycieli udekorowali klasy, szkołę, odbyły się klasowe wigilie, akcje charytatywne.

            Szanowni Rodzice, Pracodawcy, Sympatycy naszej szkoły!

            Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy Wam najserdeczniejsze życzenia:

            Niech świąteczny czas przepełniony będzie radością, miłością i ciepłą, rodzinną atmosferą. Niech przyniesie odpoczynek i chwilę wytchnienia od codziennych trosk oraz siły i pomyślność na cały następny rok. Niech każdy dzień Nowego Roku obfituje w dobro, uśmiech i wzajemną życzliwość!

            Dyrektor, Nauczyciele, Pracownicy oraz Uczniowie  Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie

             

          • KAŻDY GEST RADUJE SERCA BLIŹNICH

          • Ogrom świątecznych życzeń coraz częściej przesyłanych jest przez media społecznościowe. Młodzież Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie w odpowiedzi na udział w projekcie „IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMSIE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ!” wykazała, że tak nie jest! Kartki wykonały uczennice: Monika Twardowska, Julia Wilińska, Zuzanna Furmankiewicz, Barbara Miedzińska, Joanna Siepa. Sprawiły one radość mieszkańcom Domu Społecznej w Baszkowie, w którym trwa oczekiwanie na Boże Narodzenie. /M. Goryniak/

          • Świety Mikołaj w szkole

          • Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego miło, smacznie i radośnie cała społeczność naszej szkoły obchodziła mikołajki. Główną postacią wydarzenia był św. Mikołaj. Serdecznie dziękujemy!

          • TYDZIEŃ RELACJI RAZEM DLA PRAW DZIECKA Z UNICEF #WorldChildrensDay oraz #unicefpoland

          •  

            W szkole oprócz nauki niezwykle ważną rolę zarówno dla małych, jak i dużych pełni zabawa. Jej realizację umożliwił III Tydzień Relacji 2023, który uwzględniał wiele aspektów, sprzyjających integracji zespołów klasowych. Wesołe zabawy, wzajemne poznawanie się, zbiórki na UNICEF pozwoliły młodzieży uaktywnić w sobie pokłady dobra, które zawszesą niezwykle ważne, a w szczególności nabierają znaczenia w czasie przedświątecznym.                       „Niebieski Dzień” kolejny raz miał na celu przyłączenie się do akcji - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF. Był to dzień okazywania solidarności i wsparcia tym dzieciom na świecie, których są naruszane prawa. Uczniowie zorganizowali go według własnych pomysłów, wykazując tym samym wrażliwość na potrzeby bliźnich. Były to zbiórki, sprzedaż hot – dogów, pysznych babeczek, które upiekły uczennice z klasy I – Julia Wilińska i Monika Twardowska.  Kształtowaniu więzi koleżeńskich i wskazywaniu różnych form pomocy, zrozumieniu potrzeby udzielania sobie wzajemnego wsparcia sprzyjała również akcja Tajemniczy Przyjaciel, w którą zaangażowani zostali także pracownicy szkoły. W tym dniu dominował kolor żółty. To niezwykle ważne, aby uczyć się wrażliwości na potrzeby innych, także te niematerialne. W trakcie III Tygodnia Relacji uczniowie przystrajali listkami klasowe drzewko marzeń, a na zdjęciach wskazywali, w jaki sposób pielęgnują więzi z osobami,którymi lubią spędzać czas.

                    Z całą pewnością można stwierdzić, że był to wspaniały czas, podczas którego aktywności sprzyjały budowaniu relacji, tak ważnych w prawidłowym funkcjonowaniu zarówno młodzieży, jak i dorosłych, a także pogłębianiu świadomości i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.

                                                                                     /Małgorzata  Goryniak/

          • Dzień Życzliwości

          • 21 listopada w naszej szkole obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości. Niespodzianką dla uczniów i pracowników szkoły były przygotowane przez Samorząd Uczniowski cukierki z kolorowymi karteczkami, na których zapisano „dobre słowa”: „Dziękuję za Twoją pomoc”, „Ten uśmiech jest dla Ciebie”, „Pozdrawiam Cię serdecznie” itp. W tym dniu chcieliśmy przypomnieć, jak ważna jest dla każdego człowieka, zarówno dorosłego jak i młodszego, potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienia dobrych i miłych słów oraz niesienia pomocy.

          • 17 listopada - Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Tabliczkę mnożenia wykorzystujemy na wszystkich lekcjach matematyki, jednak jej znajomość przydaje się również na innych przedmiotach szkolnych. Jest też niezbędna w życiu codziennym. Dzisiaj, z okazji jej święta, uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia rozwiązywali zadania, rebusy, układali domino wyłącznie z tabliczki mnożenia. W różnych formach sprawdzali i utrwalali umiejętność mnożenia.

          • 45. rocznica wyboru Jana Pawła II na papieża- nasza szkoła pamiętała

          • 16 października obchodziliśmy 45. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Jest to wydarzenie ważne nie tylko dla Kościoła, ale również dla historii świata i Polski. Święty Jan Paweł II był bowiem pierwszym Polakiem oraz pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, niebędącym Włochem, który został wybrany papieżem.  Z tej okazji w naszej szkole przyjrzeliśmy się bliżej tej niezwykłej postaci obchodząc Dzień Papieski. Podczas zajęć z religii poznaliśmy lepiej nie tylko biografię, ale dowiedzieliśmy się więcej o jego szczególnej trosce o godność i szacunek wobec każdego człowieka. Mówiliśmy również o jego odwadze i wpływie jaki wywarł na upadek komunizmu w Polsce i na świecie.  Podczas przerw międzylekcyjnych, w jednej z klas, chętni mogli wylosować dla siebie inspirujący cytat świętego Jana Pawła II oraz anonimowo poprosić o modlitwę na specjalnie przygotowanych do tego kartkach. W tych intencjach została odprawiona Msza Święta za wstawiennictwem świętego Jana Pawła II.

          • ŚLUBOWANIE I KLASY

          • W dniu 25.10.2023 roku 33 uczniów z I klasy w obecności dyrektora szkoły –
            pani Katarzyny Jackowskiej, wychowawcy – pani Małgorzaty Goryniak oraz rodziców złożyli uroczyste ślubowanie. Aby podkreślić rangę tak ważnych słów, wszyscy podpisali się pod jego tekstem. Koleżanki ze starszych klas powitały młodsze koleżeństwo w gronie uczniów Branżowej Szkoły I stopnia
            w Kobylinie. Było na poważnie i na wesoło, gdyż wychowawczyni, aby utwierdzić się
            w przekonaniu, czy uczniowie z klasy I osiągnęli gotowość do pokonywania niewygodnych sytuacji, przygotowała plasterki cytryn, które mieli skonsumować z uśmiechem na twarzach. Następnie poprosiła panią dyrektor o wylosowanie tańca, a zadaniem ochotników była realizacja zadania. Niezawodna grupa chłopaków musiała zatańczyć kankana. Wszyscy pierwszoklasiści egzamin zdali celująco. Tak więc stali się pełnoprawnymi uczniami Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie.Radosne świętowanie tak doniosłego dla świeżo upieczonych branżowców wydarzenia zakończyło się poczęstunkiem, na które zaproszeni zostali wszyscy uczestnicy tego doniosłego wydarzenia. Uroczystość oraz poczęstunek wspólnie z wychowawcą przygotowały niezawodne mamy – pani A. Kościelna oraz M. Szadel. Radosna atmosfera udzieliła się wszystkim, którzy przy słodkościach, herbatce i kawce radośnie śpiewali piosenki na życzenie.

          • Działo się w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie! Świątecznie i patriotycznie!

          • Z okazji nadchodzącego Narodowego Święta Niepodległości 8 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Była to lekcja historii o naszej Ojczyźnie. Przedstawiono losy Polaków dążących do uzyskania niepodległości. Uczniowie z radością przyłączyli się do śpiewu pieśni patriotycznych.  Wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Ponadto naszym dzielnym przodkom, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce, zadedykowaliśmy piękne zdjęcie grupowe - „Serce dla Niepodległej”. Uczniowie wraz z wychowawcami zapalili również znicze na pomnikach pamięci narodowej w naszej okolicy. Uroczystość zakończyła się wspólnym biesiadowaniem przy tradycyjnych rogalikach. Całe przedsięwzięcie zorganizowała p. Elżbieta Sulikowska

          • Pamiętamy!

          • Uroczystość Wszystkich Świętych jest bardzo głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji. Rokrocznie tłumy mieszkańców miast i wsi w okresie poprzedzającym dzień 1 listopada zmierzają                      w stronę lokalnych nekropolii, by w poczuciu ciszy i zadumy przygotowywać groby swoich bliskich do dnia świątecznego. Przed Świętem Zmarłych uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie odwiedzili cmentarz przy ul .Strzeleckiej, aby uczcić pamięć zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły.

            30.10. przedstawiciele naszej szkoły przyłączyli się też do akcji Hufca Pracy w Krotoszynie i porządkowali groby na cmentarzu parafialnym w Krotoszynie. Młodzież podjęła się porządkowania grobu m.in. ks. dziekana Teodora Nikodema Kaczmarka, który zginął zamęczony w więzieniu w Sztumie jako jedna z ofiar komunistycznego systemu, Władysława Bolewskiego, wielce zasłużonego lokalnego patrioty, uczestnika Powstania Wielkopolskiego. Na koniec zapalono symboliczny znicz pod Katyńskim Krzyżem, który upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej pochodzące z powiatu krotoszyńskiego. Prace przebiegały sprawnie. Młodzież była bardzo efektywna w swoich porządkowych , mając dużo zapału i korzystając również z dopisującej im słonecznej aury, jaka w tym dniu panowała. Niewątpliwie tradycję taką należy pielęgnować i wzmacniać, tak żeby zarówno poprzez refleksję, jak i społeczną pracę młodzież oddawała hołd, tym którzy swoim życiem zasłużyli sobie na najwyższy szacunek i pamięć. /na podstawie materiałów z Hufca Pracy/

          • SŁONECZNY DZIEŃ W STOLICY DOLNEGO ŚLĄSKA

          • Wspaniała pogoda przywitała uczniów I klasy Branżowej Szkoły I stopnia w pięknym Wrocławiu, którzy pod czujną opieką ojca Noe, pani M. Goryniak oraz rodzica - pani A. Kościelnej dzielnie przemierzali ulice miasta. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Ostrowa Tumskiego – najstarszej zabytkowej części miasta, Następnym punktem wyprawy była gra miejska, która odbywała się w okolicach Starego Miasta, sprzyjając integracji zespołu klasowego. Podczas poszukiwań uczniowie w grupach musieli zrealizować zakodowane zadania, umożliwiły im one przejście do kolejnych zmagań i jednocześnie poznawanie miasta. Po zakończeniu gry każdy cieszył się wolnym czasem, który przeznaczył na zakup pamiątek oraz posiłek. Następnie wyruszyliśmy do Sky Tower. Po drodze podziwialiśmy Operę Wrocławską, inne niesamowite budowle, spotykając także krasnoludki. Najwięcej utrwalił na zdjęciach Bartek Idziak. W „Kolejkowie” zachwycaliśmy się miastem miniatur. Przeniosło nas ono w podróż po znanych miejscach Śląska oraz Dolnego Śląska. Po wielokilometrowej pieszej wędrówce dotarliśmy do kina, gdzie odpoczęliśmy, oglądając film „Chłopi”, który nominuje do Oskara. Finałem naszej wycieczki była Hala Stulecia, obok której podziwialiśmy kolorowy pokaz fontann w rytm utworów G. Bizeta „Carmen”, uwertury L. Beethovena, P. Czajkowskiego z baletu „Dziadek do orzechów”. Fakt zadowolenia młodzieży z wycieczki podkreśla treść sprawozdań, które napisała po powrocie: „…Gra miejska we Wrocławiu była bardzo fajna, dlatego że mogliśmy poznać Wrocław… Było to niesamowite przeżycie, widząc Wrocław w pomniejszonej wersji… Nominowany do Oskara film „Chłopi” wzbudził naszą ciekawość… jednocześnie tyle kolorowych fontann. Piękna sceneria z muzyką w tle pozytywnie zadziwiła wszystkich… Podsumowując, wycieczka była niesamowita i na pewno zapamiętam ją do końca życia… Chętnie pojadę jeszcze raz, ale na kilka dni”. Zmęczeni, ale pełni pozytywnych emocji, bezpiecznie wróciliśmy do domów. /Małgorzata Goryniak/

          • Międzyszkolne Mistrzostwa OHP w Paintballu

          •             Hufiec Pracy 15-2 w Krotoszynie zorganizował 19.10.2023 r. Międzyszkolne Mistrzostwa OHP w Paintballu. Celem zawodów była popularyzacja aktywnych form wypoczynku, popularyzacja sportów strzeleckich i sportowej rywalizacji wśród młodzieży, integracja uczniów z różnych szkół oraz wyłonienie najlepszej drużyny mistrzostw. W przedsięwzięciu wzięli udział reprezentanci pięciu szkół branżowych: Branżowa Szkoła I stopnia w Kobylinie, Branżowa Szkoła I Stopnia w Odolanowie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Zdunach, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Krotoszynie, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Krotoszynie. Przed rozpoczęciem zmagań uczestnicy zostali przeszkoleni z zasad bezpieczeństwa obowiązujących na polu gry, a nadzór nad prawidłowością przebiegu pojedynków sprawowali doświadczeni organizatorzy. Zaplanowano rozegranie 10 meczów w systemie każdy z każdym. Mecze trwały po osiem minut. Celem każdej potyczki było zdobycie flagi przeciwnika. Z dumą informujemy, że najlepszą drużyną rozgrywek została reprezentacja Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie (Nikola. Krzysztof, Wojciech, Kacper, Dawid, Maksymilian, Mateusz), która rozgromiła przeciwników z czterech pozostałych szkół. Zwycięzcy otrzymali puchar ufundowany przez Wielkopolską Wojewódzką Komendę OHP w Poznaniu. Gorąco gratulujemy naszej dzielnej drużynie zwycięstwa, a komendantowi Hufca Pracy 15 – 2, panu Zbigniewowi Kurzawie oraz starszej wychowawczyni, pani Sylwii Witkowskiej, pięknie dziękujemy za zaproszenie nas do udziału w tym emocjonującym wydarzeniu!

          • Sukces uczennicy z klasy I

          • Uczennica klasy pierwszej Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie, Julia Wilińska, zajęła I miejsce w eliminacjach hufcowych do wojewódzkiego konkursu multimedialnego „Maurycy Mochnacki – obywatel Polski, wróg Moskwy” w Hufcu Pracy w Krotoszynie. Celem konkursu było zachęcenie młodzieży do poznania wybitnych Polaków, kształtowanie postaw patriotycznych, rozwinięcie umiejętności twórczych, doskonalenie umiejętności pracy z programami multimedialnymi. Prezentacja Julki będzie brała udział w etapie wojewódzkim konkursu. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!

          • W podzięce za trud i serce …

          •             Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pierwszoklasiści pod kierunkiem wychowawczyni, pani Małgorzaty Goryniak, zaprezentowali nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi oraz emerytom program artystyczny w trakcie zorganizowanej przez Radę Rodziców uroczystości. Nie zabrakło wesołych dialogów z życia szkoły, wierszy, a uczennica klasy I, Valentyna Miz, wykonała dla gości piosenkę o nauczycielach w języku ukraińskim. Z ust dyrektora szkoły popłynęły słowa podziękowań za trud kształcenia i wychowywania oraz piękne życzenia dla zgromadzonych uczących i pracowników oświaty.  Prezydium Rady Rodziców reprezentowały panie Renata Turbańska i Katarzyna Nelle. Symboliczny bukiet kwiatów oraz piękna uroczystość były wyrazem serdeczności i życzeń dla nauczycieli, pracowników szkoły ze strony rodziców.  Dziękujemy z całego serca!

          • Spotkanie z podróżnikiem

          • 11 października wzięliśmy udział w spotkaniu z podróżnikiem, które odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kobylinie. Pani przewodnik Marta Błaszczak opowiadała o Sri Lance. Było to jej wielkim marzeniem, by udać się w podróż do tego kraju, odkładała na to pieniądze. W końcu marzenie się spełniło –pani Marta wyjechała na pięciomiesięczną wyprawę na wyspę Cejlon. Podczas spotkania w GOKu opowiadała o swoich przeżyciach, co jadła, gdzie nocowała, jak wyglądała podróż. Pokazywała dużo zdjęć i filmów. Zaciekawiły nas też jej relacje o herbacie, o potrawach z owoców morza, zwyczajach żywieniowych - zupełnie innych od naszych. Wielkie wrażenie wywarły na niej spotkania ze słoniami i piękną cejlońską przyrodą. Dzięki pani Marcie bardzo miłe spędziliśmy środowy wieczór, przenosząc się wyobraźnią do egzotycznego kraju. Serdecznie dziękujemy pani Annie Rowickiej za zaproszenie.

          • Dzień Chłopca w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie

          • W ostatnich dniach września Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie obchodzono Dzień Chłopaka. Samorząd Uczniowski aktywnie przystąpił do organizacji tego święta. Przede wszystkim nie zabrakło życzeń.

            Uczennice z klas pierwszych przygotowały dekoracje i życzenia, które zamieściły na szkolnej gazetce. Natomiast dziewczyny ze starszych klas przygotowały słodkości. W tajemnicy przed swoimi kolegami upiekły babeczki, którymi poczęstowano wszystkich chłopców w szkole. Chłopcy byli mile zaskoczeni. Wesoło spędzili czas, spożywając przygotowane słodkości.

             Dodatkowo, indywidualnie w klasach, wręczano upominki oraz wspólnie biesiadowano.

          • Europejski Dzień Języków

          • Różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie - to najważniejsze przesłanie w Europie każdego 26 września, ogłoszonego przez Radę Europy – Europejskim Dniem Języków. Z tej okazji w naszej szkole przeprowadzono wiele rozmów o korzyściach płynących z nauki języków obcych oraz zaproponowano uczniom udział w grach i zabawach ukazujących różnorodność językowo – kulturową w Europie. Podsumowaniem obchodów wydarzenia było nauka piosenki „The Lion Sleeps Tonight”.