• Sprzątanie Świata 2023

          • 22 września uczniowie klasy I szkoły branżowej włączyli się w akcję pn. „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Wyposażenie w różnokolorowe worki                            i rękawiczki ochronne wyruszyli w kierunku kobylińskiej Grobli. Od naszej ostatniej akcji porządkowej w tym rejonie minęło zaledwie pięć miesięcy, a widok zgromadzonych przez ten czas odpadów, paskudztw, nieczystości przeraził uczniów i nauczycieli. Piękna okolica Kobylina tonęła w śmieciach! Uczniowie ostro zabrali się do pracy. Opiekę nad nimi sprawowały nauczycielki – panie T.Grobelna, M.Goryniak i J.Wachowiak. Porządkowaniu terenu towarzyszyły rozmowy, dobry humor sprzyjający integracji zespołu. Po powrocie do szkoły na uczniów czekała niespodzianka: smaczna drożdżówka z ciepłą herbatą. Wszystkim uczestnikom akcji dopisywał apetyt. Rozmawiano o tym, że ludzie nie potrafią zadbać o własne otoczenie. Nie cenią przyrody, piękna okolicy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nie będzie czego zbierać!

          • Akcja Narodowego Czytania

          • Pamiętajmy:

            Nauka ludzkim czynnościom przyświeca” - Eliza Orzeszkowa

            Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano m.in.: „Trylogię” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej oraz „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

            W bieżącym roku lekturą Narodowego Czytania jest jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego pozytywizmu - „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Powieść z 1888 roku przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku i nawiązuje do czasów powstania styczniowego, którego 160-lecie jest obchodzone 2023 roku.

            W środę 6 września, poprzedzającą finał 12. odsłony Narodowego Czytania, społeczność naszej szkoły wzięła udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu. Uczniowie czytali trzy fragmenty tego XIX wiecznego dzieła. Uroczystość poprzedzona została krótką prelekcją na temat pozytywizmu, biografii pisarki i problematyki powieści, przygotowaną przez Dawida Jarosza, Oskara Idziaka i Filipa Łopaczyka – uczniów klasy IIb Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie. Ponadto uczniowie mieli możliwość zapoznania się z tematyką i cechami gatunkowymi oraz dość trudnym dla współczesnego pokolenia językiem utworu. Powinniśmy pamiętać o tym, że to właśnie Eliza Orzeszkowa m.in. w książce „Nad Niemnem” porusza kwestie emancypacji kobiet, pracy organicznej i pracy u podstaw, które miały wpływ na przemiany społeczne, edukacyjne oraz rozwój nauki jaki miał miejsce w ówczesnym społeczeństwie.

          • Kursy dodatkowych umiejętności i kwalifikacji zawodowych w ramach projektu „Aktywni Górą”

          • Kadra wychowawcza Hufca Pracy w Krotoszynie zaproponowała uczniom naszej szkoły udział w projekcie unijnym „Aktywni Górą” realizowanym w zakresie Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. W sierpniu realizowali oni kursy prowadzące do uzyskania dodatkowych kompetencji, w tym kwalifikacji zawodowych. Poza tym w ramach projektu zaoferowano młodzieży udział w zajęciach doradztwa zawodowego. Najwięcej emocji wśród uczestników projektu budził kurs na prawo jazdy kategorii B, który zrealizowało troje uczniów Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie.

          • Uroczysty apel patriotyczny

          • 1 września uczestniczyliśmy w lokalnych obchodach 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość odbyła się tradycyjnie przy pomniku „Poległym i pomordowanym za Ojczyznę i Wolność” przy ul. Krotoszyńskiej. Ania Łopaczyk i Wiktoria Szymańska w imieniu szkolnej społeczności złożyły wiązankę kwiatów, wyrażającą szacunek i wdzięczność naszym przodkom – bohaterom, dzięki którym możemy dzisiaj cieszyć się życiem w wolnej Polsce.

          • Uroczystość inauguracji roku szkolnego 2023/2024

          • 4 września zabrzmiał w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie pierwszy dzwonek, oznajmiając rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Na Placu Andrzeja Glabera, przed budynkiem szkoły, zgromadziła się młodzież, wychowawcy i nauczyciele.  Pani dyrektor skierowała do zebranych życzenia: „Drodzy Uczniowie, przed Wami dużo pracy i obowiązków, ale też nowych przyjaźni, wspólnego spędzania czasu, koleżeńskich rozmów. Warto pokusić się o mądre postanowienia i o dobrą pracę. Życzymy Wam wielu sukcesów, nowych doświadczeń, rozwijania pasji i zdobywania wiedzy. Korzystajcie z wszystkiego, co ma do zaoferowania szkoła. Im bardziej będziecie aktywni, tym ten rok szybciej minie! Szanowni Nauczyciele oraz Wychowawcy, niech nowe wyzwania i doświadczenia, które niesie ze sobą rok szkolny 2023/2024, wzbogacą Was i dostarczą Państwu ogromu satysfakcji. Niech będzie on dla nas wszystkich kolejnym wyzwaniem, a na końcu okaże się dobrze wykonanym zadaniem!”