• Apel patriotyczny „Wielki Dzień 3 Maja”

          •  

            W polskiej tradycji trzeci maja jest dniem radosnego, patriotycznego świętowania. Konstytucja 3 maja przez lata była inspiracją dla niepodległościowych dążeń Rzeczpospolitej, symbolem wolności, suwerenności i dumy narodowej.

            W dniu 28 kwietnia 2022 roku uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie uczestniczyli w szkolnych obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja. W szkole panowała uroczysta atmosfera. Młodzież w odświętnych strojach oraz z biało - czerwonymi kotylionami wyraziła szacunek do swojej Ojczyzny i symboli narodowych, biorąc udział w apelu patriotycznym.  W skupieniu wysłuchano tekstów narracyjnych, wierszy i wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne. Przypomniano znaczenie historycznej ustawy oraz podkreślono, czym dla nas jest Ojczyzna, jakie znaczenie mają dzisiaj pojęcia: patriotyzm, tradycje narodowe, godło i flaga. E.Sulikowska

          • „Drzwi otwarte” w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie

          •  

            30 marca 2022 r. zaprosiliśmy uczniów ósmych klas szkół podstawowych z terenu Miasta                         i Gminy Kobylin, którzy jako dalszy etap swojej edukacji wybrali kształcenie zawodowe. Chcieliśmy zachęcić ich do podjęcia nauki w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie, przedstawić możliwości podjęcia pracy, zainteresować szeroką ofertą zawodów, zaznajomić z pracodawcami.

            Wydarzenie rozpoczęła utalentowana uczennica Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie, Adrianna Biederman, która zaśpiewała piosenkę Natalii Nykiel „Pół kroku stąd”. Zebranych ósmoklasistów powitała następnie pani dyrektor Katarzyna Jackowska, zachęcając ich do zadawania pytań zgromadzonym przedsiębiorcom, przedstawicielom firm, wysłuchania informacji o zawodach. Nadmieniła, jak ważne w dzisiejszych czasach jest szkolnictwo branżowe, zdobycie dobrego fachu, wyuczenie się rzemiosła. Zastępca burmistrza, pan Mirosław Sikora, wyraził życzliwe wsparcie dla działań edukacyjnych Branżowej Szkoły i stopnia w Kobylinie oraz życzył uczniom dokonania dobrego, przemyślanego wyboru zawodu.

            Przyszli zawodowcy wysłuchali informacji o kształceniu w kobylińskiej „branżówce”,obejrzeli prezentację multimedialną ze szkolnego życia uczniów. Kilokoro starszych koleżanek   i kolegów zrelacjonowało swoją drogę do podjęcia decyzji o zawodzie oraz codzienną naukę  w wybranej profesji.

            Szkolny doradca zawodowy, pani Małgorzata Goryniak, podzielił się z zebranymi wskazówkami, radami ułatwiającymi dokonanie trudnego wyboru, przed jakim stoją ósmoklasiści. Podjęcie decyzji o wyborze dalszej drogi kształcenia czy przyszłego zawodu nie jest procesem łatwym dla młodego człowieka, ani też krótkoterminowym. Wymaga pomocy osób dorosłych, profesjonalistów, którzy pomogą kierować ścieżką edukacyjną. Pani M.Goryniak przygotowała dla wszystkich uczniów krzyżówki, których rozwiązanie wymagało skupienia i cierpliwego wysłuchania prelegentów. Na końcu zebrano wszystkie odpowiedzi i rozlosowano trzech laureatów. Otrzymali oni skromne upominki.

            Do podjęcia pracy w swoich firmach zachęcali pracodawcy: pan Przemysław Poprawa (HARDBIT, Krotoszyn), pan Marek Kwieciński (Piekarnia, Sklep Spożywczo – Przemysłowy), pani
            Karolina Szkudlarek  (restauracja „U JANA” w Pakosławiu), pan Marian Kaczmarek (P.P.H.U. Zakład Mięsny), pani Joanna Kaźmierczak (Usługi Krawieckie), pan Sebastian Bazak (Instalatorstwo Elektryczne), pan Jan Klupś (Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe Janusz Klupś”), panie Ewa Kryś – Jankowska, Kinga Walczak oraz Natalia Bednarek - Frąszczak (Firma Bolsius Polska), panowie Dariusz Jackowski oraz Wiesław Grzempowski – przedstawiciele Firmy Motoryzacyjnej D.M. Jackowscy, pan Wojciech Piasny (Chłodnictwo – Rolnictwo – Ogród). Swoje zakłady pracy reklamowali pan Roman Stanisławski (ROMI FIRMA USŁUGOWA – HANDLOWA), Hodowla Roślin Smolice, Zespół Szkoła Podstawowa im. J. Tuwima i Przedszkole w Kobylinie (zawód kucharz), pan Zbigniew Gotter (ZAKŁAD ŚLUSARSKI).  Panią Anetę Nowacką (Studio Fryzjerskie) reprezentowała uczennica Agata Mroczek, natomiast panią Renatę Nele – Sandra Maleszka i Roksana Konieczna, które stylizowały fryzury na głowach ósmoklasistów. Wszystkim przedsiębiorcom, pracodawcom naszych uczniów składam serdeczne podziękowania za wsparcie szkolnej inicjatywy, działań edukacyjnych. Dziękuję, że zawsze możemy na Was liczyć!

            Słowa wdzięczności kieruję też do dyrektorów szkół – pań Marioli Wojciechowskiej (Zespół Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima i Przedszkole w Kobylinie), Marleny Kamińskiej (Szkoła Podstawowa w Smolicach), Małgorzaty Wysockiej (Szkoła Podstawowa w Kuklinowie) i Marleny Roszak (Szkoła Podstawowa w Zalesiu Małym), które wykazały ogrom zrozumienia i pozwoliły swoim podopiecznym na udział w przedsięwzięciu. Dzięki temu uczniowie uczestniczyli w trochę innej lekcji                  z zakresu doradztwa zawodowego, która, miejmy nadzieję, ułatwi im podjęcie decyzji o wyborze dalszego kierunku kształcenia.

            Za serdeczne wsparcie, akceptację i życzliwą współpracę podziękowania adresuję do pana Mirosława Sikory oraz pań Anny Rowickiej, Jagienki Grzesiak oraz Ewy Patalas z naszego kobylińskiego Gminnego Ośrodka Kultury.

            Dziękuję pani Małgorzacie Goryniak – doradcy zawodowemu i szkolnemu pedagogowi za ogrom wysiłku i trud włożony w przygotowanie wydarzenia./K.Jackowska/

          • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

          • To był wyjątkowy dzień. Zakończyliśmy tegoroczne rekolekcje wielkopostne w miejscu szczególnym, jakim jest „Dom Chłopaków” w Broniszewicach. Młodzież naszej szkoły uczestnicząca w rekolekcjach wyjechała do Broniszewic niedaleko Pleszewa, gdzie siostry Dominikanki prowadzą „Dom Chłopaków” w którym mieszkają, pracują i uczą się niepełnosprawne intelektualnie dzieci i młodzież.

            Dwugodzinne spotkanie było pełne śmiechu i radości, ponieważ nasi uczniowie spotkali się z wyjątkowa bezpośredniością wychowanków z Broniszewic. Karmienie kóz i królików, spotkanie a alpakami, zabawa piłką, spacer i huśtawka – jak widać na zdjęciach czas był w pełni zajęty 😊 a w naszej Młodzieży odezwało się dziecko 😊

            Na koniec chłopcy obdarowali nas upominkami, a my podziękowaliśmy im, siostrom Dominikankom i panu Kamilowi, fizjoterapeucie w „Domu Chłopaków” i koordynatorze naszego spotkania.

            Na pewno to spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci, a i mamy nadzieję że w niedługim czasie zagościmy chłopców z Broniszewic w murach naszej szkoły.

            /o. Metody OFM/

          • GALA WRĘCZENIA NAGRÓD "POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919 W MOIM OBIEKTYWIE"

          • W piątek 8 kwietnia w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród dla laureatów konkursu fotograficznego "Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 w moim obiektywie". Jednym z laureatów został nasz uczeń Nikodem Szymankiewicz, którego praca znalazła się w pierwszej dziesiątce z ponad 400 prac nadesłanych z całego województwa wielkopolskiego.

            Warto nadmienić, że praca Nikodema, jak i pozostałych uczniów naszej szkoły (wraz z wszystkimi pracami nadesłanymi na konkurs), zostały umieszczone w specjalnej aplikacji, która umożliwia zobaczenie zdjęć oraz odnalezienie ich na mapie Google.

            Należy kliknąć w poniższy link i w wyszukiwarce wpisać nazwę miejscowości lub jej kod pocztowy:

            http://77.55.194.124:8080/powstanie/search?sentence=64%20960

            /O. Metody Miś/

             

          • Finał Wojewódzkiego Konkursu „Najsprawniejszy w zawodzie – kucharz” Uczennica Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie – Julia Nabzdyk - na podium

          • W warsztatach szkolenia praktycznego Ośrodka Szkolenia i Wychowania 15-28 w Próchnowie odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu „Najsprawniejszy w zawodzie – kucharz”. Wydarzenie miało miejsce w dniu 6 kwietnia 2022 roku. W zmaganiach praktycznych rywalizowało pięć zespołów reprezentujących: Hufiec Pracy 15-2 w Krotoszynie, Hufiec Pracy 15-19 w Słupcy, Hufiec Pracy 15-44 w Śremie, Ośrodek Szkolenia i Wychowania 15-4 w Niechanowie oraz Ośrodek Szkolenia i Wychowania 15-5 w Chraplewie. Zespoły zostały wyłonione w części teoretycznej konkursu, która odbyła się online w dniu 22 marca. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać zestaw obiadowy składający się ze zraza drobiowego duszonego z sosem warzywnym, kaszy na sypko oraz surówki z kapusty pekińskiej. Na przygotowanie dań drużyny miały 120 minut. W ocenie komisja brała pod uwagę organizację stanowiska pracy, wykonanie potraw oraz walory smakowe.

            Ostateczną klasyfikację ustalono po zliczeniu wyników z etapów teoretycznego i praktycznego konkursu. Przedstawia się ona następująco: miejsce I zdobyły uczestniczki Hufca Pracy w Słupcy Zuzanna Zielińska i Aleksandra Walczak, II przypadło uczestniczkom Hufca Pracy w Śremie Jolancie Rozmiarek i Patrycji Krauze, natomiast III zajęła uczestniczka Hufca Pracy w Krotoszynie Julia Nabzdyk – uczennica Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie (startowała samodzielnie). Po zakończeniu konkursu uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody, które mogą wykorzystać do rozwoju zainteresowań kulinarnych.

            Gratulujemy Julii zapału i zaangażowania włożonych w sztukę gotowania, dziękujemy za wszystkie dotychczasowe sukcesy oraz życzymy powodzenia na egzaminie! /na podstawie materiałów z HP/

          • Wojewódzki etap konkursu „Najsprawniejszy w zawodzie – fryzjer”

          • W poniedziałek, 4 kwietnia, w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kobylinie odbyła się część praktyczna Wojewódzkiego Konkursu „Najsprawniejszy w zawodzie fryzjer 2022”. Jest on skierowany  do młodych adeptów fryzjerstwa, stwarza możliwość sprawdzenia umiejętności nabytych podczas trzech lat nauki zawodu i stanowi doskonały trening przed zbliżającym się egzaminem czeladniczym. Do rozgrywek w Kobylinie zakwalifikowali się zwycięzcy etapu teoretycznego z dziewięciu jednostek hufców pracy z województwa wielkopolskiego.

            Komendant Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie, pan Zbigniew Kurzawa przywitał gości, komisję konkursową, uczestników. Następnie Ada Biedermann, uczennica Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie pięknie wykonała piosenkę, której tytuł stanowił motto turnieju – „Niech żyje bal”.

             Na część praktyczną składały się dwie konkurencje: pierwsza to wyciskanie fal na mokro przy użyciu główek treningowych, druga to stworzenie zgodnej z tematem fryzury wieczorowej na głowach modelek.

            Komisja konkursowa oceniała pracę uczestników według wyznaczonych kryteriów: zgodność fryzury z tematem, technika pracy, przebieg podjętych czynności, kreatywność, pomysłowość. Bardzo istotny element oceny stanowiły także wrażenie ogólne i porządek na stanowisku pracy. Fryzjer to niełatwa profesja, potrzeba wielu spójnych umiejętności, aby dobrze wykonywać ten zawód. Z tego powodu zmagania tegorocznych uczestników, którzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności, ukazując aktualne trendy w modzie fryzjerskiej, były bez wątpienia godne podziwu.

            Podsumowanie wszystkich etapów wyłoniło zwycięzcę konkursu, którym została Karolina Matyja uczestniczka Hufca Pracy w Kościanie, II miejsce zajęła reprezentująca Hufiec Pracy w Krotoszynie Sandra Maleszka, uczennica Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie, na III miejscu uplasowała się Karolina Pawłowicz reprezentująca Hufiec Pracy w Gostyniu. Zwycięzcy oraz uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Wielkopolską Wojewódzką Komendę OHP w Poznaniu.

            Wszystkim laureatom gratulujemy, ale szczególne wyrazy uznania i radości kierujemy do naszej uczennicy - Sandry Maleszki. Sandra, jesteśmy dumni z Twojego osiągnięcia! Życzymy Ci wielu dalszych sukcesów! /K.Jackowska na podstawie tekstu organizatora - pani Sylwii Witkowskiej z HP w Krotoszynie/

          • OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

          • 25 marca w Kobylinie odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej, etap gminny. Eliminacje odbyły się w trzech grupach wiekowych. Spośród przedstawicieli szkoły ponadpodstawowej czołowe miejsca zajęli I miejsce Szymon Małecki, II miejsce Mateusz Szafraniak, III miejsce Dawid Lesk. Laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia na szczeblu powiatowym. /E. Wojciechowska/

          • ''KOBYLIŃSKI UCZEŃ ZAWODOWIEC"

          • Następne pięć uczennic kształcących się w zawodzie fryzjer wzięło udział w kursie barberskim w ramach realizacji projektu unijnego „Kobyliński Uczeń Zawodowiec” - Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny Działanie 8.3. Wzmocnienie oraz dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Szkolenie było cenną lekcją umiejętności strzyżenia brody i włosów. Dziewczyny uczyły się ponadto pracy z klientem, doboru strzyżenia do kształtu głowy i twarzy oraz do obecnie panującej mody. Dodatkowe umiejętności na pewno przydadzą się im przed zbliżającym się wkroczeniem na rynek pracy.

            Kolejni uczniowie realizują unijne praktyki zawodowe u swoich pracodawców (mechanicy samochodowi, mechanicy – operatorzy pojazdów i maszyn rolniczych, fryzjerzy, kucharze oraz monterzy zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie). Dwóch uczniów uczęszcza na kursy prawa jazdy kat. B. Młodzi zawodowcy podnoszą swoje umiejętności, zdobywają kwalifikacje, które pomogą im w przyszłości w zdobyciu dobrego stanowiska pracy.