• Jak nie dać się okraść w Internecie?

          • W dniu 16.11.2022 r. uczniowie klas I i II oraz nauczyciele Branżowej Szkoły I stopnia  w Kobylinie wzięli udział w webinarium pt. „Jak nie dać się okraść w Internecie” organizowanym poprzez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach cyklu spotkań Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku.

             Celem szkolenia było przedstawienie praktycznej problematyki cyberbezpieczeństwa  w sektorze finansowym ze szczególnym uwzględnieniem najpopularniejszych rodzajów cyberzagrożeń nakierowanych na młodzież. Prelegenci omówili metody kradzieży środków w Internecie: phishing mailowy, SMS phishing, oszustwa na portalach ogłoszeniowych, oszustwa w mediach społecznościowych. Przedstawili na przykładach sposoby działania cyberprzestępców oraz dobre praktyki, które umożliwiają bezpieczną realizację płatności w Internecie.

          • Tablice interaktywne

          • Jednym z priorytetów edukacji jest rozwój technologii informacyjno – komunikacyjnych, dzięki którym nauka może być bardziej atrakcyjna i efektywna. Współczesna szkoła bowiem rywalizuje o uwagę uczniów ze światem cyfrowym.

            W związku z tym w 2022 roku Branżowa Szkoła I stopnia w Kobylinie przystąpiła do rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna tablica” na lata 2020-2024. W efekcie realizacji programu nasza szkoła otrzymała wsparcie 14 tys. zł (3 500 zł dofinansowała Gmina Kobylin), wzbogacając wyposażenie w dwa monitory interaktywne. Urządzenia te ułatwiają każdemu nauczycielowi przeprowadzenie dowolnej lekcji, wykorzystanie podczas zajęć różnorodnych rozwiązań, wirtualnego laboratorium, filmów, prezentacji, narzędzi, stwarzają doskonałe warunki do nauki:

            • w prosty sposób można je połączyć z dowolnymi urządzeniami (laptopami, smartfonami) oraz różnymi systemami, np. z e-dziennikiem;
            • wspierają pracę zespołową w klasie oraz on-line (zwłaszcza w czasie kształcenia na odległość);
            • umożliwiają dostęp do plików Word, PowerPoint, Excel, PDF, stwarzając nieograniczone możliwości w korzystaniu ze zróżnicowanych materiałów źródłowych;
            • zapewniają w czasie rzeczywistym dostęp do treści lekcji, co pozwala w każdym momencie wysłać bieżącą prezentację na dowolne urządzenie;
            • pozwalają sprawnie udostępniać notatki − wybór najważniejszych informacji z lekcji.

             

            Lekcje z wykorzystaniem monitorów interaktywnych są zdecydowanie ciekawsze, rozbudzają zainteresowanie i zaangażowanie uczniów. Jednoczesne oddziaływanie na wiele zmysłów (dotyk, słuch, wzrok) pomaga w szybszym i efektywniejszym zapamiętywaniu nowych informacji.

            Jeszcze do niedawna  trudno nam nauczycielom było sobie wyobrazić, że cokolwiek zastąpi  zwykłą, zieloną tablicę i kredę do zapisywania podczas lekcji najważniejszych informacji. Dziś stało się to już faktem. Z wielkim sentymentem chowamy kredy i gąbki do lamusa, wykorzystując w zamian bogate w nowe możliwości narzędzie, jakim jest tablica interaktywna.

          • SZKOŁA PAMIĘTA

          • Aktywni uczniowie z Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie w dniu 25 października 2022r. przyłączyli się do kolejnej akcji krotoszyńskiego Hufca Pracy. Tym razem wraz z opiekunami udali się na Cmentarz Parafialny w Krotoszynie, by móc wspólnie uporządkować groby i oddać cześć poległym żołnierzom oraz oficerom pomordowanym w 1940 r. przez NKWD. Młodzież zapaliła znicze pod Krzyżem Katyńskim, a także na grobie ks. dziekana Teodora Nikodema Kaczmarka, który zginął zamęczony w więzieniu w Sztumie jako jedna   z ofiar komunistycznego systemu.

                        Prace porządkowe nie stanowiły dla młodych ludzi żadnego problemu: bardzo chętnie grabili liście, zbierali śmieci, zamiatali oraz z uwagą wysłuchali pogadanki wychowawcy  o historycznym znaczeniu i symbolice miejsc, przy których złożone zostały znicze.

          • UŻYWKI NISZCZĄ ŻYCIE!

          •           Stosowanie środków uzależniających stanowi główne zagrożenie dla zdrowia i życia, szczególnie w okresie dorastania. W związku z tym w dniu 25 października 2022 r.
            w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie odbyło się spotkanie, którego głównym celem było obniżenie tendencji do podejmowania ryzykownych zachowań przez młodzież, a także uświadomienie zagrożeń wynikających z eksperymentowania ze środkami psychoaktywnymi.   Pani Katarzyna Jackowska - dyrektor Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie  powitała zaproszonych na spotkanie policjantów - st. asp. Piotra Szczepaniaka z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie oraz sierż. sztab. Norberta Brzoskiego i sierż. sztab. Kamila Jęcza z Posterunku Policji w Kobylinie.                                                                      
            W trakcie prezentacji młodzi uczestnicy obejrzeli  film profilaktyczny pt. „Dopalacze niszczą życie”, który zobrazował realne zagrożenie płynące z korzystania z tego typu substancji. Uczniowie byli świadkami konsekwencji zażywania dopalaczy, analizując szokujące zachowanie bohatera filmiku. W czasie spotkania obejrzeli również filmy profilaktyczne, na których wypowiadali się specjaliści, przestrzegający przed niszczącymi skutkami zażywania substancji niewiadomego pochodzenia.     
                         Pan Piotr Szczepaniak podczas prelekcji wielokrotnie podkreślał, iż życie wolne od substancji psychoaktywnych pozwala na uniknięcie kolizji z prawem i chroni przed wieloma życiowymi tragediami. Mamy nadzieję, że spotkanie spowodowało wiele przemyśleń, autorefleksji – czy warto niszczyć sobie tak cenny dar, jakim jest zdrowie?                 
            Bardzo dziękujemy za przeprowadzenie ciekawej lekcji życia. /Małgorzata Goryniak/