• Spektakl teatralny

          •             7 czerwca uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie skorzystali z zaproszenia Gminnego Ośrodka Kultury w Kobylinie i obejrzeli sztukę teatralną pt. "W poszukiwaniu męża węża, którego Egle bracia trzej zabili" w wykonaniu młodzieżowego teatru „Verum” z Krotoszyna. Reżyserem spektaklu była Zuzanna Kozina - Błauciak.

            Przedstawienie wywarło na młodzieży ogromne wrażenie. Młodzi ludzie ze skupieniem śledzili losy bohaterki Egle, jej trudną drogę do oderwania się od męskiej dominacji i kontroli, od zakorzenionych w rodzinie wartości podporządkowania i uległości kobiety. Trudną walkę i drogę tytułowej postaci podkreślała muzyka, efekty świetlne i ekspresyjne kostiumy, mimika oraz choreografia występujących.

            Spektakl z pewnością można potraktować jako dobrą lekcję edukacji teatralnej dla naszych uczniów, być może zachęci ich ona do częstszych wizyt w teatrze, przyczyni się do rozwoju kreatywności.

            Z naszych pedagogicznych serc płyną gorące podziękowania dla dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, pani Anny Rowickiej, za ponowne zachęcenie młodzieży do udziału w ważnym wydarzeniu kulturalnym, do spotkania ze sztuką teatralną i zapewnienie młodym ludziom mocy przeżyć oraz refleksji. Szkoła Podstawowa im. Osadników Wojskowych w Trójcy - Serce ... 

          • "Absolwentka Roku OHP 2023"

          • Spośród wszystkich uczestników Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie w kategorii szkoła branżowa, uczennica naszej szkoły - Adrianna Biedermann uzyskała tytuł "Absolwentka Roku OHP 2023".

          • Szkolne rozgrywki sportowe

          • W maju i czerwcu w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie zostały rozegrane mistrzostwa szkoły w siatkówce i piłce nożnej. Mecze zostały rozegrane na lekcjach wychowania fizycznego pomiędzy uczniami klas  la, Ib i ll.
            Wyniki:
            siatkówka: 1 miejsce -  kl. ll,  2 miejsce -  kl. la,  3 miejsce - kl. lb
            piłka nożna: 1 miejsce -  kl. ll,  2 miejsce -  kl. la,  3 miejsce - kl. lb

            Gratulujemy chłopcom z klasy II najlepszych wyników w rozgrywkach!
             

          • SUKSESY SPORTOWE

          • W czwartek 1 czerwca na stadionie I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja  odbył się VII Memoriał Lekkoatletyczny im. Dyrektora Grzegorza Nowackiego. Miło nam jest poinformować, że Bartosz Swendracki z klasy II, reprezentant naszej szkoły, zajął II miejsce w biegu na 100 metrów. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

          • EGZAMIN W BRANŻOWEJ

          • 6 czerwca odbył się w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie egzamin zawodowy. Przystąpiło do niego 15 uczniów. Pozostali zdawali egzamin w izbach rzemieślniczych, do których przynależą ich pracodawcy. Trzymaliśmy za naszych uczniów mocno kciuki. Wyniki otrzymają dopiero w sierpniu.

          • Pielgrzymka uczestników Ochotniczych Hufców Pracy na Jasną Górę

          • Uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylnie po raz kolejny wzięli udział    w skierowanej do uczestników Ochotniczych Hufców Pracy Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę. Odbyła się ona w dniach 25-26 czerwca, a przyświecało jej hasło „Wierzę   w Kościół Chrystusowy”.

                        Pierwszego dnia młodzież uczestniczyła w Archikatedrze Częstochowskiej w prezentacji pantomimy „Przystanek Życia”. Z tego miejsca wszyscy wraz ze sztandarami, flagami ruszyli w pierwszym przemarszu ulicami miasta na Jasną Górę. W procesji wzięli udział przedstawiciele komend wojewódzkich OHP z całego kraju. Hufiec Pracy w Krotoszynie reprezentował Komendę Wielkopolską. Przemarsz był bardzo uroczysty, prowadzony przez poczet sztandarowy oraz orkiestrę. Pielgrzymi po przybyciu do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej. Wieczorem w Hali Św. Józefa odbył się występ zespołu „Arkadio”. Członkowie zespołu opowiadali o trudnych sytuacjach życiowych, z którymi mieli do czynienia. Koncert był w klimacie hip-hop i dlatego tematyka profilaktyki uzależnień trafiała w mowie do młodzieży. Na koniec odbyła się Transmisja Apelu Jasnogórskiego z Kaplicy Matki Boskiej. 

                        Kolejnego dnia w Auli Św. Jana Pawła II odbył się minikoncert zespołu „Inny Projekt” oraz wręczenie nagród laureatom konkursów ogólnopolskich zorganizowanych przez Duszpasterstwo Krajowe i Komendę Główną Ochotniczych Hufców Pracy. /na podstawie materiałów HP w Krotoszynie/

             

          • BEZPIECZNI W SIECI

          • Uzależnienia behawioralne są coraz częstszymi konsekwencjami niezaspokojonych potrzeb, zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych. Warto pamiętać, że wiele współczesnych rodzin boryka się z wymienionym  problemem. Ważne, aby go w porę zauważyć i szukać wsparcia specjalistów. Zwiększającą się liczbę trudności związanych

            z higieną cyfrową, bezpieczeństwem w sieci potwierdzają badania, obserwacje, a także anonimowe ankiety przeprowadzone przez pedagoga wśród uczniów.

                  W związku z tym, że niezwykle ważna jest profilaktyka uniwersalna, która trafia do wszystkich, pedagog szkolny p. Małgorzata Goryniak w dniu 19 kwietnia przeprowadziła dla obecnych na spotkaniach:  młodzieży z klas VI – VIII Szkoły Podstawowej w Kobylinie, Branżowej Szkoły

            I stopnia w Kobylinie oraz nauczycieli prelekcję dotyczącą zagadnień związanych z bezpieczeństwem w sieci, konsekwencjami nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych, znajomościami on-line, udzieliła wskazówek,  jak grać, aby nie stracić głowy, pokazała uczniom na przykładach internetowe zniekształcenia wielu sztucznie wyidealizowanych obrazów oraz jak cienka jest granica między bezpiecznym korzystaniem z sieci

            a uzależnieniem. Prowadząca wskazała na bardzo ważną grupą czynników chroniących przed zbyt intensywnym korzystaniem z sieci, na którą mamy wpływ, są to zdrowe nawyki cyfrowe, uważna obserwacja swoich zachowań w internecie, dostrzeganie wpływu, jaki mają na nas treści to, co czytamy, oglądamy, czego słuchamy, z którymi mamy kontakt w necie oraz świadoma selekcja naszych aktywności online. Działania stanowiły kolejne włączenie się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu #DBI2023. Potwierdzeniem tego były naklejki, które otrzymali wszyscy uczestnicy biorący udział w spotkaniu, a także po przedstawieniu sprawozdania z realizacji zadań, certyfikaty dla szkół i organizatora przedsięwzięcia.   Obecny  na spotkaniu pan dzielnicowy miasta Kobylina – sierż. sztab. Kamil Jencz,  uświadomił młodzieży konsekwencje prawne zachowań ryzykownych związanych z bezpieczeństwem w sieci. Zasygnalizował także uczniom, co może zagrażać w przypadku stosowania używek niewiadomego pochodzenia, zapewnił również o pomocy, gdy tylko będzie potrzeba. Spotkanie uświetnił występ Samorządu Uczniowskiego ze Szkoły Podstawowej w Kobylinie, który pod kierunkiem pani Anity Biernat przygotował przedstawienie dotyczące konsekwencji nadmiernego korzystania z sieci. 

            Finałem przedsięwzięcia było ogłoszenie wyników konkursu profilaktyczno – polonistycznego na fraszkę uwzględniającą zagadnienia związane z uzależnieniami behawioralnymi: I miejsce zajęła Wiktoria Szymańska, II – Zuzanna Bazak, III  - Jan Tyczyński. W nagrodę za twórczość profilaktyczną uczniowie, zgodnie z zapowiedzią otrzymali dyplomy, oceny z języka polskiego, punkty dodatnie, a także nagrody, które zasponsorowali –

            PAN  KAROL HAŁAS - CUKIERNIA MARIOLA oraz PANI MARZENA NOELLE – P. P. H. U. „NOELL”

            w Kobylinie.  Serdecznie dziękujemy!

                    W trakcie spotkania prowadząca przypomniała uczniom o bezpłatnym telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111, z którego mogą korzystać siedem dni w tygodniu (także w dni świąteczne). Pedagog zapewniła uczniów, że nigdy nie są sami i zawsze są obok nich osoby gotowe do pomocy, a trudności są nieodłączną częścią życia człowieka. 

            Wiemy, że Internet jest cudownym wynalazkiem, daje niesamowite możliwości,  ale tylko wtedy, gdy korzysta się z nich w rozsądny sposób. 

                  RODZICU, jeśli symptomy uzależnienia niepokoją Cię, koniecznie skorzystaj z pomocy pedagogów szkolnych lub innych specjalistów. Aby uniknąć przykrych konsekwencji - BĄDŹMY CZUJNI, OBSERWUJMY I W PORĘ DIAGNOZUJMY!    /Organizator – M. Goryniak/