• Uroczystość zakończenia roku szkolnego

•             23 czerwca 2023 r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego, podczas której pożegnano absolwentów Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie. Miała ona miejsce w sali kobylińskiego Gminnego Ośrodka Kultury.

Absolwenci szkoły w czasie uroczystej akademii odebrali świadectwa, nagrody za wzorowe zachowanie, wyniki w nauce oraz za osiągnięcia zawodowe. Wyróżniono też najpracowitszych uczniów z klas pierwszych i drugich. Nagrodę uznania za systematyczność, frekwencję i ogrom wysiłku otrzymał też uczeń z Ukrainy, Vladyslav Levytskyi.  Uroczystość uświetniły występy wokalne utalentowanych uczennic – Zuzanny Bazak, Mariki Nowackiej, Adrianny Biedermann. Pani Sylwia Witkowska z krotoszyńskiego Hufca Pracy przekazała najaktywniejszym uczestnikom nagrody oraz podziękowała za całoroczne zaangażowanie. Ogrom miłych słów popłynął do młodzieży i nauczycieli z ust reprezentantki Prezydium Rady Rodziców, pani Katarzyny Nelle, która wręczyła wyróżnionym uczniom ufundowane nagrody. Honorowym gościem wydarzenia była pani Anna Rowicka, dyrektor Gminnego Ośrodka  Kultury w Kobylinie, której podziękowano za całoroczną współpracę i życzliwość. Podczas miłego spotkania pożegnano również szkolnego katechetę, o. Aarona Kubasa, kończącego z końcem sierpnia pracę w naszej szkole. Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem piosenki z repertuaru M. Rodowicz „Ale to już było”.

Autorem akademii była pani Małgorzata Goryniak, szkolny pedagog i nauczyciel języka polskiego, wychowawczyni klasy III, która włożyła ogrom wysiłku w przygotowanie występującej młodzieży oraz oprawy sceniczno – artystycznej.

• WYCIECZKA DO KRAKOWA

• 15 i 16 czerwca uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Opiekę nad nimi sprawowały panie Anna Nele i Elżbieta Sulikowska. Grupa uczestników spotkała się na dworcu PKP w Rawiczu, ponieważ była to wyprawa inna niż większość: do Krakowa młodzież podróżowała pociągiem.

Wycieczka przebiegała w miłej atmosferze. Po przybyciu na miejsce i zakwaterowaniu udaliśmy się na zwiedzanie Kazimierza, historycznej żydowskiej i chrześcijańskiej dzielnicy Krakowa. Oprowadzająca naszą grupę pani przewodnik ciekawie opowiadała o dziejach dawnego miasta założonego przez króla Kazimierza Wielkiego. Odbyliśmy spacer przez chrześcijański Kazimierz - Plac Wolnicę, kościół Na Skałce (Panteon Narodowy, Krypty Zasłużonych Polaków, historia św. Stanisława), kościół św. Katarzyny, kościół Bożego Ciała. Potem przeszliśmy ulicami żydowskiego Kazimierza - ulicą Szeroką, centrum dawnego miasta żydowskiego, odwiedziliśmy starą Synagogę, cmentarz żydowski, Synagogę Izaaka, Plac Nowy. Pierwszy dzień pobytu w Krakowie zakończyliśmy wieczornym spacerem bulwarami nad Wisłą.

Następnego dnia rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy Małopolski od dodatkowej, niezaplanowanej atrakcji, jaką był koncert zespołu amerykańskich żołnierzy na krakowskim rynku. Wyjątkowe widowisko było emitowane na żywo w programie śniadaniowym stacji TVN, dzięki czemu mogliśmy pomachać do naszych rodziców oglądających telewizję w domu. Po tańcach i wspólnym, pamiątkowym zdjęciu udaliśmy się na ciąg dalszy zwiedzania królewskiego miasta. Odbyliśmy spacer ulicami Krakowa, podziwiając Rynek Główny z Wieżą Ratuszową, Sukiennice, Kościół Mariacki z Ołtarzem Wita Stwosza (wysłuchanie hejnału mariackiego), ulicę Floriańską z Bramą Floriańską, Barbakan, Plac Matejki. Przy pomniku Matejki wspólnie odśpiewaliśmy sto lat dla dwóch Janków- uczestników wycieczki, którzy w trakcie naszego pobytu w Krakowie obchodzili urodziny. Myślę, że było to dla nich wyjątkowe przeżycie i długo zostanie w pamięci.

Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego - Katedry Królewskiej, grobów oraz Krypt Królewskich i Zasłużonych Polaków, krypty Pary Prezydenckiej, wieży
            z Dzwonem Zygmuntowskim. Poznaliśmy historię Zamku Królewskiego z dziedzińcem arkadowym, obejrzeliśmy pozostałości murów obronnych. Wysłuchaliśmy też legendy o smoku wawelskim.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, udaliśmy się w drogę powrotną do Kobylina, podczas której wymienialiśmy się wrażeniami. Większość chłopców śledziła mecz polskiej reprezentacji piłki nożnej. Żałowaliśmy, że czas tak szybko minął. Wycieczka udała się znakomicie.

Wyjazd odbył się dzięki dofinansowaniu przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kobylinie. Młodzież po intensywnych doznaniach wizualnych, związanych ze zwiedzaniem Krakowa, uczestniczyła w spotkaniach profilaktycznych poświęconych stawianiu granic i umiejętności odmawiania oraz odpowiedzialnym zachowaniom. Tematyka tych spotkań jest kontynuacją zajęć profilaktyczno – wychowawczych realizowanych w szkole branżowej. Bardzo dziękujemy członkom Komisji za wspieranie naszych działań wychowawczych.