• KONKURS INFORMATYCZNY

          • Uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie na podium!

            24 lutego 2022r. wychowawcy Hufca Pracy w Krotoszynie przeprowadzili hufcowy etap wojewódzkiego konkursu informatycznego -  „Moje zainteresowania w obiektywie”. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością obsługi programów z pakietu Office oraz stworzyć autorską pracę multimedialną na temat swoich zainteresowań.

            Etap hufcowy konkursu przeprowadzony został w sposób stacjonarny. Składał się  z testu teoretycznego i części praktycznej na komputerze. Najwięcej trudności sprawiły uczestnikom zadania w arkuszu kalkulacyjnym.

            Najlepszym uczestnikiem okazał się Nikodem Szymankiewicz  - uczeń Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie. Przedstawił on prezentację o swoim gospodarstwie rolnym, które w przyszłości przejmie po rodzicach.  Będzie on reprezentował krotoszyński hufiec w konkursie wojewódzkim 10 marca br. II miejsce w tym konkursie zajęła Amelia Nowacka, również reprezentantka kobylińskiej „branżówki”. Gratulujemy!

          • KONKURS Z POWSTANIEM WIELKOPOLSKIM W TLE

          • W grudniu czworo naszych uczniów (Nikodem Szymankiewicz i Mateusz Szafraniak z klasy drugiej oraz Piotr Swora i Jakub Machowicz z klasy pierwszej) brali udział w konkursie Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 w moim obiektywie organizowanym przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty i poznańskie oddział Instytutu Pamięci Narodowej.Kształtowanie tożsamości narodowej i postawy patriotycznej, zapoznanie z lokalną historią związaną z Powstaniem Wielkopolskim, poznanie obiektów związanych z Powstaniem Wielkopolskim w miejscu zamieszkania i okolicy, zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na konieczność zachowania pamięci o przeszłości, rozwijanie wśród dzieci i młodzieży umiejętności wykorzystania fotografii jako artystycznej formy przekazu i rozwijanie kompetencji cyfrowych i medialnych.Jest nam miło poinformować że praca ucznia drugiej klasy naszej szkoły Nikodema Szymankiewicza, znalazła się wśród dziesięciu wyróżnionych prac tego konkursu (spośród kilkuset nadesłanych). Poniżej zamieszczamy również pracę i jej opis, jaki został wysłany na ten konkurs:W bocznym ołtarzu, późnogotyckiego kościoła pod wezwaniem św. Stanisława, biskupa i męczennika znajduje się współczesna kamienna tabliczka wspominająca księdza Edwarda Zalewskiego, umieszczona tam w roku 2020 w ramach miejscowych działań czczenia pamięci poległych powstańców wielkopolskich, mieszkańców gminy Kobylin oraz osób, które działały na rzecz powstania.Z kroniki parafii św. Stanisława dowiadujemy się, że ksiądz Edward Zalewski był proboszczem kobylińskim w latach 1906 - 1941. Był działaczem społeczno - kulturalnym bardzo intensywnie propagującym historię polski i język polski.W grudniu 1918 był jednym z założycieli Rady Ludowej w Kobylinie, która zainicjowała powstanie oddziału zbrojnego biorącego udział w walkach w Kobylinie i innych rejonach Wielkopolski.W roku 1941 ksiądz Edward został przez Niemców wyrzucony z parafii; ostatnia wzmianka o nim pochodzi z roku 1944 z Warszawy/o. Metody Mis/

          • Konkurs literacki „Moje marzenia kiedyś i dziś”

          • Weronika Szafraniak, uczennica klasy III Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie zajęła II miejsce w wojewódzkim konkursie literackim „Moje marzenia kiedyś i dziś” ogłoszonym przez Hufiec Pracy 15-2 w Krotoszynie. Celem konkursu było rozwijanie amatorskiej twórczości literackiej młodzieży oraz zachęcenie uczniów szkół branżowych do prezentowania swoich umiejętności twórczych. Temat pracy konkursowej obejmował opisanie planów na przyszłość, potrzeb i marzeń z uwzględnieniem trudnej sytuacji epidemiologicznej, jej wpływu na zmiany w sposobie myślenia, postrzegania świata oraz tego, co dla młodych ludzi aktualnie ważne. Do konkursu zgłoszono osiem prac z obszaru działania krotoszyńskiego Hufca Pracy. Weronice serdecznie gratulujemy!

          • Prezentujemy zawody najmłodszym – fryzjer

          •  

                         Dnia 14.02.2022 roku wychowawcy Aleksandra Spruta i Sylwia Witkowska z Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie zorganizowały pokazowe zajęcia z serii „Prezentujemy zawody najmłodszym”. Tym razem najmłodszym uczniom z zaprzyjaźnionej klasy 1b Szkoły Podstawowej w Kobylinie swoje umiejętności zaprezentowały uczestniczki odbywające naukę w zawodzie fryzjer. Do udziału w zajęciach została zaangażowana młodzież klas trzecich. Z uwagi na zbliżające się egzaminy czeladnicze zajęcia te były doskonałą okazją do sprawdzenia się w bezpośrednim kontakcie z małymi „klientami”.

                            Na potrzebę zajęć został przygotowany salonik fryzjerski pod nazwą „Wesołe Fryzurki”. Swoje profesjonalne stanowiska fryzjerskie przygotowały uczestniczki Sandra Maleszka i Agata Mroczek, uczennice Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie. Dzieci bardzo chętnie skorzystały z usług naszych fryzjerek. Wśród dziewczynek największą popularnością cieszyły się kolorowe warkoczyki, a chłopcy zostali przy stylizacjach fryzur kolorowym sprayem. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się część praktyczna zajęć, gdzie dzieci samodzielnie pod instrukcją naszych uczestniczek mogły wykonywać fryzury na specjalnych główkach treningowych. Na zajęciach dzieci dowiedziały się również wiele, ciekawych rzeczy o różnych zabiegach pielęgnacyjnych, poznały narzędzia, którymi posługuje się fryzjer. Mogły zadawać pytania i poznać bliżej pracę w tym zawodzie.

            Na zakończenie dzieci bardzo pięknie podziękowały za zajęcia oraz wyraziły chęć udziału w kolejnych. Spotkanie z maluchami zakończyło się w bardzo wesołej atmosferze. W planach już kolejne zajęcia, na które wszyscy
            z niecierpliwością czekają.

             

          • „Akcja Zima 2022 ” Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie

          •  

                            W ramach tegorocznej „Akcji Zima” kadra Hufca Pracy w Krotoszynie dała uczniom możliwość wzięcia udziału w różnorodnych przedsięwzięciach, by zagospodarować im czas wakacyjno - urlopowy.

                            Pierwszą inicjatywą był konkurs plastyczny na „Najładniejszą kartkę na Dzień Babci i Dziadka”. Celem tego konkursu było ukazanie, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią dziadkowie, zachęcenie młodzieży do okazywania im swoich uczuć, pobudzenie wyobraźni i pomysłowości uczestników, zachęcenie ich do działalności twórczej oraz prezentowania swoich prac. Wykonane kartki uczestnicy mogli wręczyć swoim dziadkom z okazji ich święta.

                            Następną propozycją dla młodzieży był udział w konkursie multimedialnym pt. „Sporty zimowe PEKIN 2022”. Uczestnicy mieli okazję do zapoznania się z aktualnymi wydarzeniami sportowymi oraz dyscyplinami i historią Igrzysk Olimpijskich. Cele konkursu ponadto popularyzowały doskonalenie umiejętności pracy z programami multimedialnymi.

                            Konkurs fotograficzny „Zima w obiektywie” miał na celu rozbudzenie pasji fotograficznych, zachęcenie do obcowania z przyrodą oraz dostrzeżenie piękna otaczających ich zimowych krajobrazów. To przedsięwzięcie cieszyło się największym zainteresowaniem wśród uczestników.  Do Hufca Pracy wpłynęło mnóstwo pięknych zdjęć przedstawiających zarówno naturę pokrytą białym puchem, jak i uczestników podczas śnieżnych wariacji. Oszroniona przyroda niewątpliwie miała bardzo motywujący wpływ na wykonywanie fotografii konkursowych, dzięki czemu komisja stanęła przed bardzo trudnym zadaniem, jakim było wybranie najlepszych prac.

                            Kolejną atrakcją, jaką kadra hufca przygotowała dla uczestników były dwa wyjścia na krotoszyńskie lodowisko. Pomimo panującego chłodu i różnic w umiejętnym poruszaniu się na łyżwach, młodzieży dopisywały doskonałe humory, a chwile spędzone na lodowisku możemy zaliczyć do bardzo udanych.

                            Dwa tygodnie ferii zimowych bardzo szybko minęły i zostawiły po sobie wiele miłych wspomnień. Zarówno wychowawcy, jak i uczestnicy uważają miniony czas za wyjątkowo aktywny                        i udany.

                          Wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom konkursów miało miejsce w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie.  /źródło: materiały z HP 2 w Krotoszynie/

          • TYDZIEŃ DBANIA O RELACJE


          •            Tworzenie pozytywnych relacji pomiędzy całą społecznością szkoły, w której skład wchodzą uczniowie, rodzice, nauczyciele, wszyscy pracownicy, to bardzo istotny element integracji, przeżywania emocji. Dominowały one w dniach 22 – 26 listopada, w ramach Tygodnia Dbania o Relacje, który został zorganizowany w Szkole Podstawowej w Kobylinie oraz Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie. Dla młodzieży był to także wspaniały czas i okazja do rozmów, zabaw, empatii, wzmacniania i szukanie zasobów, pokazywania, że każdy jest wyjątkowy, bowiem przecież edukacja, to relacja. Jak duże ma znaczenie doświadczamy przede wszystkim w trakcie nauki zdalnej.

                        W ramach Tygodnia Dbania o Relacje - poniedziałek, był dniem legalnego nieprzygotowania się do lekcji, jeśli uczniowie ze szkoły podstawowej przebrali się za postać z bajki, natomiast młodzież ze szkoły branżowej założyła w tym dniu ubiór, w którym realizuje praktyki w swoim zawodzie. Wtorek uaktywnił młodych ludzi, by na gazetkach stworzyć łańcuch przyjaznych dłoni. Środę zdominowały akcje dla UNICEF, pokazując, że
            w każdym z nas są ogromne pokłady dobra, a pieniążki pozwoliły na zakup prezentów, które już pomagają potrzebującym. Zakupione zostały: zestaw do walki z niedożywieniem, mleko terapeutyczne, mikroelementy w proszku, sole nawadniające, pasta terapeutyczna, szczepionki przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi, gruźlicy, które już ratują niejedno życie. Potwierdzeniem udziału są certyfikaty, które otrzymały szkoły. W czwartek było selfie z wychowawcą, natomiast w piątek uczniowie zapełniali słoiki dobrych uczynków, a było ich bardzo dużo. Świadczy to o tym, że w młodych ludziach są ogromne zasoby dobra, nie są oni obojętni na los innych.

            Mam nadzieję, że Tydzień Dbania o Relacje stał się inspiracją do zastanowienia się nad tym, jak wyglądają nasze relacje i był przestrzenią do zatroszczenia się o dobre relacje w zespołach klasowych oraz w całej szkole. Ważne, aby nie trwał on tylko tydzień, ale żeby codziennie towarzyszyła nam wszystkim troska o budowanie pozytywnych relacji, tam gdzie jesteśmy!                                                                                                                                                                                                                                                      Małgorzata Goryniak