• Oddaj krew, podziel się cennym darem na Walentynki!

          • Uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie przyłączyli się do inicjatywy Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie i 21 marca udali się na wizytę do Terenowego Punktu Krwiodawstwa w Krotoszynie. Głównym celem przedsięwzięcia było przybliżenie młodym ludziom idei krwiodawstwa, uświadomienie istoty i znaczenia krwi, zachęcenie do bycia honorowym dawcą oraz promowanie akcji pomocowej.

            Najpierw wszyscy uczestnicy zostali profesjonalnie przygotowani na specjalnej lekcji przez doświadczonego, honorowego krwiodawcę, pana Krzysztofa Kierzka - Prezesa Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Krotoszynie. Dzięki jego ogromnemu doświadczeniu młodzież zyskała szczegółową wiedzę dotyczącą całej procedury.

                        W Terenowym Punkcie Krwiodawstwa w Krotoszynie uczniowie mogli na żywo zobaczyć, jak przebiega proces pobierania krwi i osocza oraz wszystkie czynności z tym związane. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że uczennica z kobylińskiej branżówki, Adrianna Biedermann, która w marcu ukończyła 18 lat, podczas tej wizyty podjęła bardzo ważną decyzję życiową i po raz pierwszy oddała krew.

                        Doceniamy bardzo postawę Ady, niech będzie ona wzorem dla pozostałych uczniów!  Serdecznie też dziękujemy wychowawcom z Hufca Pracy w Krotoszynie za angażowanie naszej młodzieży do podejmowania takich szlachetnych wyzwań.

          • Życie codzienne w PRL-u

          • 16 marca uczniowie klas pierwszych Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie mieli okazję zobaczyć przedmioty używane w PRL-u. Skorzystali z zaproszenia organizatorów wystawy  w sąsiadującej szkole podstawowej.

            Wystawa zrobiła na młodzieży ogromne wrażenie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się elementy garderoby, które były modne w ówczesnych czasach. Uczniowie zawracali uwagę i rozpoznawali wiele przedmiotów codziennego użytku, które do dzisiaj znajdują się w ich domach. Niecodzienna lekcja HiT-u była ciekawa i pouczającą, a wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor. Dziękujemy pani Alicji Grzempowskiej za umożliwienie zwiedzenia wystawy.

          • Zaplanuj swoje finanse i swoją przyszłość

          • 21.03.2023 r. i 23.03.2023 r. uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie skorzystali z zaproszenia Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego do udziału w międzynarodowej kampanii z zakresu edukacji finansowej Global Money Week – Światowy Tydzień Pieniądza (20 -26 marca 2023 r.), biorąc udział w dwóch webinariach pt. „Planowanie i zarządzanie finansami osobistymi” oraz „Różne formy inwestowania na rynku kapitałowym – możliwości i ryzyka z perspektywy początkujących inwestorów”. Hasło GMW 2023, które brzmi „Zaplanuj swoje finanse i swoją przyszłość - Plan your money, Plant your future”, ma zachęcić młodzież do patrzenia w przyszłość i poszerzenia swojej perspektywy w kwestiach społeczno-środowiskowych przy podejmowaniu decyzji finansowych.

            Celem pierwszego webinarium było przedstawienie młodym ludziom u progu dorosłości zalet płynących z posiadania kompetencji w zakresie zarządzania finansami osobistymi. Drugie spotkanie prezentowało różnice pomiędzy oszczędzaniem a inwestowaniem, podstawowe rodzaje instrumentów finansowych, sposób ich funkcjonowania, zastosowania, możliwości inwestycyjne, związane z nimi ryzyka oraz sposoby inwestowania.

          • Wojewódzki etap konkursu „Sprawny w zawodzie 2023” - sprzedawca

          •              „Sprawny w zawodzie” to konkurs zawodowy skierowany do uczniów kończących w bieżącym roku naukę zawodu. Udział w nim jest doskonałym sprawdzianem poziomu przygotowania do zewnętrznych egzaminów zawodowych i czeladniczych. Od wielu lat odbywa się on pod egidą Ochotniczych Hufców Pracy.

                        19 stycznia dziesięcioro adeptów zawodu sprzedawca wzięło udział w rejonowych eliminacjach Hufca Pracy w Krotoszynie. Konkurs odbył się w Szkole Branżowej I stopnia w Kobylinie.

                        Pierwszym etapem konkursu był test teoretyczny, który składał się z 25 pytań. Miał on na celu sprawdzenie poziomu wiedzy z zakresu operacji finansowych, magazynowych, obsługi klienta, czynności dotyczących obsługi kasy fiskalnej oraz wykonania obliczeń marży, cen netto, brutto a także stawki VAT. Komisja konkursowa po zliczeniu punktacji wyłoniła zwycięzcę konkursu, którym została Maja Nowacka, uczennica klasy trzeciej Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie. To ona 6.03.2023 r. w Śremie zmierzyła się z najlepszymi uczestniczkami z poszczególnych jednostek HP w wojewódzkim etapie konkursu. Mogły one praktycznie wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami z zakresu obsługi kasy fiskalnej oraz sporządzania faktur VAT, paragonów fiskalnych, dokumentacji inwentaryzacyjnej.

                        Suma punktów z części teoretycznej i praktycznej dała uczestniczce z Kobylina miejsce na podium. Maja Nowacka zdobyła wysokie II miejsce, tym samym jesteśmy niezmiernie dumni z sukcesu i serdecznie Majce gratulujemy. Szczególne podziękowanie kierujemy też do pracodawczyni uczennicy, pani Izabeli Szpurki, za przygotowanie trzecioklasistki do udziału w konkursie. /na podstawie informacji z HP w Krotoszynie/

             

          • Uczennica Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie triumfatorką w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

          • 24 lutego 2023 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kobylinie przeprowadzono gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Celem przedsięwzięcia było popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.   Reprezentantka Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie, uczennica klasy Ia, Anna Łopaczyk, pokonała 10 rywali ze szkół ponadpodstawowych, zdobywając maksymalną ilość punktów. Oprócz niej przedstawicielami kobylińskiej branżówki w turnieju byli: Mateusz Gościniak, Dawid Jarosz oraz Bartek Szulc. Serdecznie dziękuję moim aktywnym, zaangażowanym uczniom za uczestnictwo w konkursie, reprezentowanie szkoły, a do Ani Łopaczyk kieruję w imieniu całej społeczności szkolnej wyrazy uznania za przygotowanie   i ogrom wiedzy. Tak trzymaj, Aniu! K. Jackowska

          • Konferencja Zawodowa w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie

          • 28 lutego 2023 r. odbyło się spotkanie pracodawców uczniów kobylińskiej szkoły branżowej z przedstawicielami instytucji zajmujących się kształceniem zawodowym młodocianych. Odbywające się po raz dwunasty przedsięwzięcie było okazją do podsumowania współpracy w zakresie edukowania i rozwoju branżowego młodzieży uczącej się w szkole w celu optymalnego przygotowania jej do podjęcia i wykonywania pracy zawodowej, do podziękowania mistrzom i wychowawcom za całoroczną współpracę oraz do wymiany doświadczeń.

            W konferencji wzięli udział właściciele firm, instruktorzy praktycznej nauki zawodu, rzemieślnicy, jak również zaproszeni goście: zastępca Burmistrza Kobylina - Mirosław Sikora, prezes Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej - Karol Januszkiewicz, dyrektor biura Cechu Rzemiosł Różnych o w Krotoszynie  - Daria Szpurtacz, inspektor ds. oświaty z Urzędu Miejskiego w Kobylinie – Julia Grobelna. Gośćmi spotkania byli ponadto komendant Hufca Pracy w Krotoszynie – Zbigniew Kurzawa, starszy wychowawca – Sylwia Witkowska, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Krotoszynie – Renata Wiatrak, a także doradca zawodowy i pedagog szkolny –  Małgorzata Goryniak.

            Dyrektor szkoły, Katarzyna Jackowska, przekazała zebranym informacje o szkole, wynikach egzaminów zawodowych i czeladniczych, problemach z motywacją uczniów przystępujących do nich oraz trudnościach wychowawczych. Pochwaliła się osiągnięciami młodzieży oraz realizacją projektu unijnego „Kobyliński Uczeń Zawodowiec”, którego celem jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych przyszłych rzemieślników.

            Pracodawcy uzyskali wiele informacji na temat zmian przepisów w zakresie zatrudniania absolwentów szkół podstawowych w zakładach pracy, egzaminów zawodowych i czeladniczych, procedur oraz harmonogramu ukończenia roku szkolnego. Mirosław Sikora  z ramienia organu prowadzącego docenił ważną rolę, jaką szkoła pełni, umacniając związek młodego człowieka ze środowiskiem kobylińskim, wychowując w szacunku do tradycji miejscowego rzemiosła, do lokalnych zasobów rynku pracy. Dyrektor Centrum Dokształcania Zawodowego, Daria Szpurtacz, podkreśliła istotę sytuacji prawnej pracodawcy, od której zależy wybór instytucji egzaminującej, a w konsekwencji otrzymanie przez zatrudniającego dofinansowania. Nadmieniła, że najwięcej wątpliwości budzi wciąż zaliczanie do rzemiosła firm, które są w formie spółek. Skomplikowaną prawnie sytuacją jest ponadto zmiana zawodu przez uczącego się. Podała przykłady kontroli przeprowadzonych w zakładach pracy   w powiecie krotoszyńskim, w których kształcą się młodociani. Wskazała, jak bardzo ważne jest prowadzenie praktycznej nauki zawodu zgodnie z programem nauczania.

            Podkreślano fakt, iż w związku z reformą edukacji, uczniowie rozpoczynający naukę są o rok lub dwa młodsi od swoich kolegów, dotychczas podejmujących praktyki. W związku z tym mniejsza dojrzałość uczniów może spowodować różne trudności w zakresie zmian zawodu, wywiązywania się z obowiązków pracowniczych, realizacji programu nauczania.

            Uczestnicy spotkania uzyskali informacje na temat zmiany terminów przeprowadzania egzaminów zawodowych i czeladniczych oraz uzależnienia ukończenia szkoły od przystąpienia do nich. Podkreślano fakt, że do egzaminów przystąpią nie absolwenci szkoły, jak to było do tej pory, lecz uczniowie. Do końca lutego trzeba zgłosić uczniów do egzaminów czeladniczych. O ich wynikach zdający zostaną poinformowani 31 sierpnia. 

            W dalszej części konferencji Renata Wiatrak, reprezentująca Powiatowy Urząd Pracy     w Krotoszynie, przedstawiła prezentację dotyczącą stanu bezrobocia w powiecie krotoszyńskim, zapotrzebowania na pracowników i uwarunkowań rynkowych. Najciekawsze informacje dotyczyły możliwości pozyskania środków na wspieranie kształcenia zawodowego uczniów, programów aktywizacyjnych i projektów Urzędu Pracy w Krotoszynie.

            Starszy wychowawca Hufca Pracy w Krotoszynie, Sylwia Witkowska, zwróciła uwagę na ogromne zaangażowanie uczniów w przedsięwzięciach organizacji. Wymieniła wiele wydarzeń, w których uczniowie kobylińskiej branżówki chętnie brali udział, m. in. w rozgrywkach sportowych, akcjach charytatywnych, zajęciach w okresie ferii zimowych i letnich, konkursach tematycznych, artystycznych i zawodowych, odnosząc sukcesy nie tylko w powiecie, lecz również na etapach wojewódzkich i ogólnopolskich. Takie działania stanowią dla młodych ludzi miłą formę spędzania wolnego czasu, rozwijają ich zainteresowania oraz umiejętności zawodowe, przygotowując do egzaminów.

            Na końcu konferencji prowadząca obrady podziękowała wszystkim obecnym gościom, pracodawcom za udział w wydarzeniu, przedstawicielom, członkom Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej za ogromny wysiłek wkładany w edukowanie młodych adeptów rzemiosła, pani Małgorzacie Goryniak za pomoc w organizowaniu spotkania oraz panu Kwiecińskiemu, rodzicom oraz babciom uczniów Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie za przygotowanie wyśmienitego, słodkiego poczęstunku dla wszystkich uczestników. /K.Jackowska/