• Wizyta w areszcie śledczym

• Uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie skorzystali z zaproszenia Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie do udziału w ogólnopolskim programie edukacyjnym Służby Więziennej „W SŁUŻBIE PRAWU”. Przedsięwzięcie to obejmuje realizację zadań z zakresu edukacji prawnej oraz przeciwdziałania przestępczości wśród młodych ludzi.

17.01.2024 r. młodzież uczestniczyła w zajęciach w Areszcie Śledczym w Ostrowie Wielkopolskim. Poprowadził je więzienny psycholog, kapitan Michał Łuczkanin. Uczniowie dowiedzieli się, do kiedy i na jakich zasadach ponosi się odpowiedzialność karną, co grozi nieletnim za łamanie prawa, jak wygląda życie w więzieniu oraz na czym polega praca w służbie więziennej. Mieli także okazję wysłuchać relacji jednego z więźniów, który opowiedział prawdziwą historię swojego życia, w jaki sposób zszedł na złą ścieżkę i jakie były tego konsekwencje. Podkreślił, że łatwo jest dać się wciągnąć w brutalny, przestępczy świat. Liczenie na szybki zysk z nieuczciwej działalności może ściągnąć człowieka na samo dno. Za to płaci się wysoką, życiową cenę. Areszt, więzienie oznaczają izolację od rodziny i wszystkiego, co zostało na zewnątrz: planów, marzeń, aspiracji.

Młodzi ludzie z zaciekawieniem wysłuchali tej relacji, która wywarła na nich ogromne wrażenie. Na zakończenie zajęć uczestnicy, w towarzystwie więziennego psychologa i dowódcy zmiany, zwiedzili areszt. Uczestnictwo w programie było dobrym sposobem na pokazanie praktycznych skutków, do jakich może doprowadzić dokonywanie złych życiowych wyborów. /na podstawie informacji z HP w Krotoszynie/