• KONKURS INFORMATYCZNY

          • Uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie na podium!

            24 lutego 2022r. wychowawcy Hufca Pracy w Krotoszynie przeprowadzili hufcowy etap wojewódzkiego konkursu informatycznego -  „Moje zainteresowania w obiektywie”. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością obsługi programów z pakietu Office oraz stworzyć autorską pracę multimedialną na temat swoich zainteresowań.

            Etap hufcowy konkursu przeprowadzony został w sposób stacjonarny. Składał się  z testu teoretycznego i części praktycznej na komputerze. Najwięcej trudności sprawiły uczestnikom zadania w arkuszu kalkulacyjnym.

            Najlepszym uczestnikiem okazał się Nikodem Szymankiewicz  - uczeń Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie. Przedstawił on prezentację o swoim gospodarstwie rolnym, które w przyszłości przejmie po rodzicach.  Będzie on reprezentował krotoszyński hufiec w konkursie wojewódzkim 10 marca br. II miejsce w tym konkursie zajęła Amelia Nowacka, również reprezentantka kobylińskiej „branżówki”. Gratulujemy!

          • KONKURS Z POWSTANIEM WIELKOPOLSKIM W TLE

          • W grudniu czworo naszych uczniów (Nikodem Szymankiewicz i Mateusz Szafraniak z klasy drugiej oraz Piotr Swora i Jakub Machowicz z klasy pierwszej) brali udział w konkursie Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 w moim obiektywie organizowanym przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty i poznańskie oddział Instytutu Pamięci Narodowej.Kształtowanie tożsamości narodowej i postawy patriotycznej, zapoznanie z lokalną historią związaną z Powstaniem Wielkopolskim, poznanie obiektów związanych z Powstaniem Wielkopolskim w miejscu zamieszkania i okolicy, zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na konieczność zachowania pamięci o przeszłości, rozwijanie wśród dzieci i młodzieży umiejętności wykorzystania fotografii jako artystycznej formy przekazu i rozwijanie kompetencji cyfrowych i medialnych.Jest nam miło poinformować że praca ucznia drugiej klasy naszej szkoły Nikodema Szymankiewicza, znalazła się wśród dziesięciu wyróżnionych prac tego konkursu (spośród kilkuset nadesłanych). Poniżej zamieszczamy również pracę i jej opis, jaki został wysłany na ten konkurs:W bocznym ołtarzu, późnogotyckiego kościoła pod wezwaniem św. Stanisława, biskupa i męczennika znajduje się współczesna kamienna tabliczka wspominająca księdza Edwarda Zalewskiego, umieszczona tam w roku 2020 w ramach miejscowych działań czczenia pamięci poległych powstańców wielkopolskich, mieszkańców gminy Kobylin oraz osób, które działały na rzecz powstania.Z kroniki parafii św. Stanisława dowiadujemy się, że ksiądz Edward Zalewski był proboszczem kobylińskim w latach 1906 - 1941. Był działaczem społeczno - kulturalnym bardzo intensywnie propagującym historię polski i język polski.W grudniu 1918 był jednym z założycieli Rady Ludowej w Kobylinie, która zainicjowała powstanie oddziału zbrojnego biorącego udział w walkach w Kobylinie i innych rejonach Wielkopolski.W roku 1941 ksiądz Edward został przez Niemców wyrzucony z parafii; ostatnia wzmianka o nim pochodzi z roku 1944 z Warszawy/o. Metody Mis/

          • Konkurs literacki „Moje marzenia kiedyś i dziś”

          • Weronika Szafraniak, uczennica klasy III Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie zajęła II miejsce w wojewódzkim konkursie literackim „Moje marzenia kiedyś i dziś” ogłoszonym przez Hufiec Pracy 15-2 w Krotoszynie. Celem konkursu było rozwijanie amatorskiej twórczości literackiej młodzieży oraz zachęcenie uczniów szkół branżowych do prezentowania swoich umiejętności twórczych. Temat pracy konkursowej obejmował opisanie planów na przyszłość, potrzeb i marzeń z uwzględnieniem trudnej sytuacji epidemiologicznej, jej wpływu na zmiany w sposobie myślenia, postrzegania świata oraz tego, co dla młodych ludzi aktualnie ważne. Do konkursu zgłoszono osiem prac z obszaru działania krotoszyńskiego Hufca Pracy. Weronice serdecznie gratulujemy!

          • Prezentujemy zawody najmłodszym – fryzjer

          •  

                         Dnia 14.02.2022 roku wychowawcy Aleksandra Spruta i Sylwia Witkowska z Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie zorganizowały pokazowe zajęcia z serii „Prezentujemy zawody najmłodszym”. Tym razem najmłodszym uczniom z zaprzyjaźnionej klasy 1b Szkoły Podstawowej w Kobylinie swoje umiejętności zaprezentowały uczestniczki odbywające naukę w zawodzie fryzjer. Do udziału w zajęciach została zaangażowana młodzież klas trzecich. Z uwagi na zbliżające się egzaminy czeladnicze zajęcia te były doskonałą okazją do sprawdzenia się w bezpośrednim kontakcie z małymi „klientami”.

                            Na potrzebę zajęć został przygotowany salonik fryzjerski pod nazwą „Wesołe Fryzurki”. Swoje profesjonalne stanowiska fryzjerskie przygotowały uczestniczki Sandra Maleszka i Agata Mroczek, uczennice Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie. Dzieci bardzo chętnie skorzystały z usług naszych fryzjerek. Wśród dziewczynek największą popularnością cieszyły się kolorowe warkoczyki, a chłopcy zostali przy stylizacjach fryzur kolorowym sprayem. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się część praktyczna zajęć, gdzie dzieci samodzielnie pod instrukcją naszych uczestniczek mogły wykonywać fryzury na specjalnych główkach treningowych. Na zajęciach dzieci dowiedziały się również wiele, ciekawych rzeczy o różnych zabiegach pielęgnacyjnych, poznały narzędzia, którymi posługuje się fryzjer. Mogły zadawać pytania i poznać bliżej pracę w tym zawodzie.

            Na zakończenie dzieci bardzo pięknie podziękowały za zajęcia oraz wyraziły chęć udziału w kolejnych. Spotkanie z maluchami zakończyło się w bardzo wesołej atmosferze. W planach już kolejne zajęcia, na które wszyscy
            z niecierpliwością czekają.

             

          • „Akcja Zima 2022 ” Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie

          •  

                            W ramach tegorocznej „Akcji Zima” kadra Hufca Pracy w Krotoszynie dała uczniom możliwość wzięcia udziału w różnorodnych przedsięwzięciach, by zagospodarować im czas wakacyjno - urlopowy.

                            Pierwszą inicjatywą był konkurs plastyczny na „Najładniejszą kartkę na Dzień Babci i Dziadka”. Celem tego konkursu było ukazanie, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią dziadkowie, zachęcenie młodzieży do okazywania im swoich uczuć, pobudzenie wyobraźni i pomysłowości uczestników, zachęcenie ich do działalności twórczej oraz prezentowania swoich prac. Wykonane kartki uczestnicy mogli wręczyć swoim dziadkom z okazji ich święta.

                            Następną propozycją dla młodzieży był udział w konkursie multimedialnym pt. „Sporty zimowe PEKIN 2022”. Uczestnicy mieli okazję do zapoznania się z aktualnymi wydarzeniami sportowymi oraz dyscyplinami i historią Igrzysk Olimpijskich. Cele konkursu ponadto popularyzowały doskonalenie umiejętności pracy z programami multimedialnymi.

                            Konkurs fotograficzny „Zima w obiektywie” miał na celu rozbudzenie pasji fotograficznych, zachęcenie do obcowania z przyrodą oraz dostrzeżenie piękna otaczających ich zimowych krajobrazów. To przedsięwzięcie cieszyło się największym zainteresowaniem wśród uczestników.  Do Hufca Pracy wpłynęło mnóstwo pięknych zdjęć przedstawiających zarówno naturę pokrytą białym puchem, jak i uczestników podczas śnieżnych wariacji. Oszroniona przyroda niewątpliwie miała bardzo motywujący wpływ na wykonywanie fotografii konkursowych, dzięki czemu komisja stanęła przed bardzo trudnym zadaniem, jakim było wybranie najlepszych prac.

                            Kolejną atrakcją, jaką kadra hufca przygotowała dla uczestników były dwa wyjścia na krotoszyńskie lodowisko. Pomimo panującego chłodu i różnic w umiejętnym poruszaniu się na łyżwach, młodzieży dopisywały doskonałe humory, a chwile spędzone na lodowisku możemy zaliczyć do bardzo udanych.

                            Dwa tygodnie ferii zimowych bardzo szybko minęły i zostawiły po sobie wiele miłych wspomnień. Zarówno wychowawcy, jak i uczestnicy uważają miniony czas za wyjątkowo aktywny                        i udany.

                          Wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom konkursów miało miejsce w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie.  /źródło: materiały z HP 2 w Krotoszynie/

          • TYDZIEŃ DBANIA O RELACJE


          •            Tworzenie pozytywnych relacji pomiędzy całą społecznością szkoły, w której skład wchodzą uczniowie, rodzice, nauczyciele, wszyscy pracownicy, to bardzo istotny element integracji, przeżywania emocji. Dominowały one w dniach 22 – 26 listopada, w ramach Tygodnia Dbania o Relacje, który został zorganizowany w Szkole Podstawowej w Kobylinie oraz Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie. Dla młodzieży był to także wspaniały czas i okazja do rozmów, zabaw, empatii, wzmacniania i szukanie zasobów, pokazywania, że każdy jest wyjątkowy, bowiem przecież edukacja, to relacja. Jak duże ma znaczenie doświadczamy przede wszystkim w trakcie nauki zdalnej.

                        W ramach Tygodnia Dbania o Relacje - poniedziałek, był dniem legalnego nieprzygotowania się do lekcji, jeśli uczniowie ze szkoły podstawowej przebrali się za postać z bajki, natomiast młodzież ze szkoły branżowej założyła w tym dniu ubiór, w którym realizuje praktyki w swoim zawodzie. Wtorek uaktywnił młodych ludzi, by na gazetkach stworzyć łańcuch przyjaznych dłoni. Środę zdominowały akcje dla UNICEF, pokazując, że
            w każdym z nas są ogromne pokłady dobra, a pieniążki pozwoliły na zakup prezentów, które już pomagają potrzebującym. Zakupione zostały: zestaw do walki z niedożywieniem, mleko terapeutyczne, mikroelementy w proszku, sole nawadniające, pasta terapeutyczna, szczepionki przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi, gruźlicy, które już ratują niejedno życie. Potwierdzeniem udziału są certyfikaty, które otrzymały szkoły. W czwartek było selfie z wychowawcą, natomiast w piątek uczniowie zapełniali słoiki dobrych uczynków, a było ich bardzo dużo. Świadczy to o tym, że w młodych ludziach są ogromne zasoby dobra, nie są oni obojętni na los innych.

            Mam nadzieję, że Tydzień Dbania o Relacje stał się inspiracją do zastanowienia się nad tym, jak wyglądają nasze relacje i był przestrzenią do zatroszczenia się o dobre relacje w zespołach klasowych oraz w całej szkole. Ważne, aby nie trwał on tylko tydzień, ale żeby codziennie towarzyszyła nam wszystkim troska o budowanie pozytywnych relacji, tam gdzie jesteśmy!                                                                                                                                                                                                                                                      Małgorzata Goryniak

          • EGZAMIN PRÓBNY

          • 41 uczniów klas trzecich Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie przystąpiło w dniu 11.01.2022 r. do próbnego, pisemnego egzaminu zawodowego. Odbywał się on w sali Gminnego Ośrodka Kultury przy ul. Krotoszyńskiej 12. Był to wielki trening przed zbliżającymi się, końcowymi egzaminami! Przypomnijmy, że od bieżącego roku szkolnego przystąpienie do egzaminu zawodowego (OKE) lub czeladniczego (Izba Rzemieślnicza) warunkuje ukończenie szkoły.  Młodzież zmierzy się wówczas   z częścią pisemną i praktyczną egzaminu.

            W tym samym dniu o godz. 10 w klasopracowni informatycznej przeprowadzono pisemny etap egzaminu zawodowego z wykorzystaniem systemu elektronicznego (sesja zimowa) OKE. Testy egzaminacyjne rozwiązywało czterech uczniów w zawodach elektronik, elektryk, elektromechanik oraz mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych.

          • 103. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

          • „NASZE Powstanie WielkoPOLSKIE” – pod takim hasłem przebiegały w tym roku obchody wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie                   z powodu sytuacji epidemiologicznej zrezygnowano z organizowania tradycyjnej formy świętowania - akademii, jednak starano się pokazać wspólną radość, wyrazić dumę, podzielić się powstańczą refleksją, myślami, spostrzeżeniami w przestrzeni wirtualnej.

            Pod koniec grudnia zorganizowano konkurs multimedialny na najciekawszą prezentację, upamiętniającą postacie historyczne związane z Powstaniem Wielkopolskim. Najlepszą pracę wykonała Aleksandra Wałkowska, uczennica klasy II, przedstawiając za pomocą technik komputerowych osobę Romana Dmowskiego. Komisja konkursowa wyróżniła też prace Julii Nabzdyk, Mariki Nowackiej, Amelii Nowackiej.

            Uczniowie z kasy drugiej wzięli udział w Konkursie Fotograficznym Wielkopolskiego Kuratora Oświaty „Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 w moim obiektywie”. Realizację wytycznych konkursowych nadzorował o. Metody, mobilizując chłopców do gromadzenia informacji o lokalnych bohaterach – uczestnikach powstania, udzielając wskazówek technicznych, a także organizując wizytę w Muzeum Ziemi Kobylińskiej.

            27 grudnia szkolna delegacja złożyła symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem przy ul. Krotoszyńskiej – kobylińskim symbolem ofiarności i patriotyzmu przodków, przyłączając się w ten sposób do lokalnych obchodów święta.

            Uczniowie zostali zachęceni do złożenia wirtualnej wizyty w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości w Poznaniu, wykonania rozetek Powstania Wielkopolskiego oraz obejrzenia filmu pt. „Plutonowy Józef Owczarek”.

          • Mikołajkowo i świątecznie działo się w dniu 5.12.2021 r. w budynku naszej szkoły!

          •               W miłym nastroju uczniowie gościli w kawiarence uczestników kobylińskiego Jarmarku Świątecznego, serwując pyszne ciasta, gofry, tosty, zupę węgierską i gorącą czekoladę. W salonie fryzjerskim uczennice przycinały i układały włosy chętnym klientom, a na minikiermaszu można było nabyć przepiękne ozdoby gwiazdkowe.

                        O świąteczną atmosferę zatroszczyli się wszyscy organizatorzy szkolnego wydarzenia: rodzice uczniów, młodzież i nauczyciele zaangażowani w dekorowanie pomieszczeń i prace porządkowe oraz wytrwale czuwający, by wszystko sprawnie przebiegało. Serdeczność, pracowitość, wytrwałość, uśmiech, które okazali, to najpiękniejsze dary na zbliżające się Święta!

            Serdeczne podziękowania kieruję dla wszystkich Rodziców, Uczniów, Współracowników – pań E. Sulikowskiej, M. Goryniak, J. Wachowiak, B. Szymkowiak, A. Andrzejak, ojca Metodego, pani K. Grochowiak – przewodniczącej Prezydium Rady Rodziców, bez których nie można by wszystkiego zrealizować, za ogrom wysiłku organizacyjnego oraz  życzliwości !

            Katarzyna Jackowska

            Dyrektor Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie

          • Konferencja Zawodowa w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie

          • W dniu 22 listopada odbyło się spotkanie pracodawców uczniów kobylińskiej szkoły branżowej z przedstawicielami instytucji zajmujących się kształceniem zawodowym młodocianych. Była to okazja do podsumowania współpracy w zakresie edukowania                           i rozwoju branżowego młodzieży uczącej się w szkole w celu optymalnego przygotowania jej do podjęcia i wykonywania pracy zawodowej, do podziękowania mistrzom i wychowawcom za całoroczną współpracę oraz do wymiany doświadczeń.

            W konferencji wzięli udział właściciele firm, instruktorzy praktycznej nauki zawodu, rzemieślnicy oraz zaproszeni goście: zastępca Burmistrza Kobylina - Mirosław Sikora, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Krotoszynie - Ryszard Kostka, prezes Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej - Karol Januszkiewicz, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego   w Krotoszynie  - Daria Szpurtacz, inspektor ds. oświaty z Urzędu Miejskiego w Kobylinie – Sylwia Wachowiak. Gośćmi spotkania były ponadto Barbara Januszkiewicz - specjalista ds. oświaty w Cechu Rzemiosł Różnych w Krotoszynie, Sylwia Minta - psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Krotoszynie  oraz doradca zawodowy i pedagog szkolny –  Małgorzata Goryniak.

            Dyrektor szkoły, Katarzyna Jackowska, przekazała zebranym informacje o szkole, wynikach egzaminów zawodowych i czeladniczych, trudnościach oraz problemach z motywacją uczniów przystępujących do nich, podsumowała poprzedni rok, który zdominowała nauka na odległość, a w konsekwencji nieobecność młodocianych na praktykach zawodowych. Pochwaliła się osiągnięciami oraz realizacją projektu unijnego „Kobyliński Uczeń Zawodowiec”, którego celem jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych przyszłych rzemieślników.

            Pracodawcy uzyskali wiele informacji na temat zmian przepisów w zakresie zatrudniania absolwentów szkół podastawowych w zakładach pracy, egzaminów zawodowych i czeladniczych, procedur oraz harmonogramu ukończenia roku szkolnego. Prelegentka Barbara Januszkiewicz, przytaczając odpowiednie artykuły ustawy o rzemiośle oraz ustawy - Prawo oświatowe, podkreśliła istotę sytuacji prawnej pracodawcy, od której zależy wybór instytucji egzaminującej, a w konsekwencji otrzymanie przez zatrudniającego dofinansowania. Nadmieniła, że najwięcej wątpliwości budzi wciąż zaliczanie do rzemiosła firm, które są w formie spółek. Skomplikowaną prawnie sytuacją jest ponadto zmiana zawodu przez uczącego się.

            W dalszej części konferencji Małgorzata Goryniak przedstawiła prezentację opracowaną przez pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Krotoszynie dotyczącą stanu bezrobocia w powiecie krotoszyńskim, zapotrzebowania na pracowników i uwarunkowań rynkowych. Najciekawsze informacje dotyczyły możliwości pozyskania środków na wspieranie kształcenia zawodowego uczniów, programów aktywizacyjnych i projektów Urzędu Pracy w Krotoszynie.

            Reprezentantka organu prowadzącego, Sylwia Wachowiak, zwróciła pracodawcom uwagę na zmianę w przepisach dotyczących dofinansowania kosztów kształcenia, zwłaszcza możliwości zwiększenia jego kwoty w przypadku zawodów określonych jako deficytowe. Przypomniała ponadto o aktualizacjach w zakresie regulacji dotyczących kwalifikacji osób zatrudniających uczniów na praktyki i konsekwencjach wynikających z tych zmian.

            Przedstawicielka krotoszyńskiej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej podkreśliła, że w zależności od tego, z jakimi problemami przychodzą uczniowie, pracodawcy powinni także dostosować metody kształcenia w zawodzie do ich możliwości. Pani psycholog zauważyła, iż w związku z reformą edukacji uczniowie rozpoczynający naukę są o rok lub dwa młodsi od swoich kolegów, dotychczas podejmujących praktyki. W związku z tym mniejsza dojrzałość uczniów może również spowodować różne trudności.

            Uczestnicy spotkania długo dyskutowali na temat zmiany terminów przeprowadzania egzaminów zawodowych i czeladniczych oraz uzależnienia ukończenia szkoły od przystąpienia do nich. Podkreślano fakt, że do egzaminów przystąpią nie absolwenci szkoły, jak to było do tej pory, lecz uczniowie. Już w marcu rozpocznie się proces zgłaszania do egzaminów, które będą trwać najpóźniej do 31 sierpnia, w związku tym nie wszyscy kończący szkołę otrzymają w czerwcu świadectwo ukończenia szkoły. Wątpliwości obecnych wzbudziła ponadto konieczność ustalania zakresu kształcenia zawodowego między pracodawcą a dyrektorem szkoły.

            Na końcu konferencji prowadząca obrady podziękowała wszystkim obecnym gościom, pracodawcom za udział w wydarzeniu, przedstawicielom, członkom Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej za ogromny wysiłek wkładany w edukowanie młodych adeptów rzemiosła, pani Małgorzacie Goryniak za pomoc w organizowaniu spotkania oraz państwu Kwiecińskim za przygotowanie wyśmienitego, słodkiego poczęstunku dla wszystkich uczestników. /K.Jackowska/

             

          • WYSTRZAŁOWA KONKURENCJA !

          •  

            25 listopada na strzelnicy w Krotoszynie miał miejsce konkurs w strzelaniu z broni pneumatycznej,w którym udział brała reprezentacja naszej szkoły.

            Pośród licznej i wygórowanej konkurencji pierwsze miejsce zdobył w nim reprezentant naszej szkoły Mateusz Szafraniak, uczeń klasy drugiej.

            Jesteśmy dumni z tego powodu , jak również

            z tego, że konkurs przebiegł w bardzo miłej atmosferze, za co szczególne podziękowania należą się Hufcowi Pracy z Krotoszyna (https://www.facebook.com/hpkrotoszyn/).

          • „NIE ZMARNUJ SWOJEGO ŻYCIA!” PONOWNE SPOTKANIE MŁODZIEŻY ZE SZKÓŁ Z CAŁEJ GMINY Z RYMCERZAMI

          • Jak wskazują ogólnopolskie statystyki  młodzież, szukając nowych doznań coraz częściej  eksperymentuje z używkami. Wobec niepokojących danych nie możemy więc pozostawać bierni – życie jest tylko jedno. Wiedza na temat konsekwencji stosowania środków uzależniających jest niezwykle ważna, szczególnie w okresie dorastania, gdyż w  tym czasie akceptacja grupy staje się dla nastolatków priorytetem. Najważniejsza jest więc profilaktyka, której głównym celem jest obniżenie tendencji do podejmowania ryzykownych działań, uświadamianie zagrożeń wynikających z eksperymentowania ze środkami psychoaktywnymi.                                           W dniu 17 listopada 2021 roku odbyło się spotkanie profilaktyczne dla młodzieży z RYMcerzami w projekcie: „NIE ZMARNUJ SWOJEGO ŻYCIA”. Wzięli w nim udział uczniowie Szkoły Podstawowej z Kobylina, Kuklinowa, Smolic, Zalesia Małego, a także Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie. Prowadzili je Łukasz Bęś - pseudonim Bęsiu i Jonatan Blank – Dj Yonas.

                        Raperzy przez swoje wizyty w szkołach w całej Polsce docierają do młodych ludzi, wywołując niezapomniane emocje, uruchamiają myślenie nad wartością życia i właściwymi wyborami – może być progres albo regres. Prowadzący podkreślali fakt, jak wiele można osiągnąć, spełniać swoje marzenia,  realizować pasje bez stosowania używek. Było i na poważnie, i na wesoło. Młodzież miała możliwość rapowania z zaproszonymi gośćmi, ujawniając swoje muzyczne talenty. Wszystkie szkoły otrzymały najnowszą płytę
            z nagraniami raperów – Bęsia i Dj Jonasa.

                        Mam nadzieję, że i tym razem miłe i jednocześnie wzruszające spotkanie młodych ludzi z całej gminy z RYMcerzami wywołało we wszystkich szereg przemyśleń i decyzji
            o niestosowaniu używek.  Pięknie dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
            za sfinansowanie spotkania.

                    Małgorzata Goryniak

          • SPOTKANIE Z TRENERAMI ARCHIPELAGU SKARBÓW

          • Kolejne spotkanie z trenerami „Archipelagu Skarbów” za nami, w tym roku w realu, ale
            z zachowaniem obostrzeń. W dniach 4 - 5 listopada wzięli w nim udział uczniowie z klas ósmych szkół podstawowych: w Kobylinie, Kuklinowie, Smolicach, Zalesiu Wielkim oraz młodzież  pierwszej klasy Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie.

            Niezwykła podróż z Archipelagiem Skarbów corocznie spotyka się z bardzo wysoką oceną uczniów, rodziców i nauczycieli. Dwa czterogodzinne, dwudniowe bloki warsztatów zamieniły grupę w poszukiwaczy skarbów, wartości, które znajdują się w centrum uwagi nastolatka, jakimi są szczęście, trwała miłość, przyjaźń oraz realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Poruszane na nich tematy miały na celu zachęcenie młodych ludzi do zdrowego stylu życia. Obejmowały one: unikanie alkoholu, narkotyków, pornografii, naukę radzenia sobie z emocjami, większy szacunek do innych ludzi, czekanie z rozpoczęciem współżycia seksualnego do ślubu, dorosłości, zachęcały
            do krytycznego spojrzenia na przekaz kultury masowej i reklamy.                                                  Były również konkursy, zabawy i „zadanie domowe” – Festiwal Twórczości dla ochotników, na wskazane przez prowadzących tematy. Wszyscy biorący w nim udział wykazali się dużą kreatywnością i może swoje talenty wykorzystają w wyborze szkół ponadpodstawowych.
            Byli to następujący uczniowie:

            Julia Brzykcy – klasa VIII a, temat „Oswajanie tygrysów”, SP w Kobylinie;           
            Katarzyna Frąckowiak – klasa VIII d, temat „W miłości najważniejszy jest niebieski” (uczennica wykonała samodzielnie przepyszne babeczki z logo Archipelagu Skarbów), SP w Kobylinie;

            Gabriel Jackowski – klasa VIII a, temat „Obowiązki domowe na wesoło”, SP w Kobylinie;

            Wiktoria Kordus, Matylda Wachowiak – klasa VIII a, temat „Obowiązki domowe na wesoło”,
            SP w Kobylinie;

            Miłosz Klepacki – klasa VIII b, temat „Czekanie z seksem”, SP w Kobylinie;

            Miłosz Polny, Mieszko Bzodek – klasa VIII d, temat „Obowiązki domowe na wesoło”,
            SP w Kobylinie;

            Oskar Wigorzyński, Klaudiusz Zięba – klasa VIII a, temat: „Rapujący uczniowie
            SP w Kobylinie – STOP pornografii”.                                                          
            Prowadzący spotkanie trenerzy byli pod ogromnym wrażeniem poziomu  zaprezentowanych prac. Brawo!!! Wszyscy otrzymali upominki. Wkrótce prace będzie można podziwiać na gazetce
            w Szkole Podstawowej w Kobylinie przy ulicy Krotoszyńskiej 6.

            Mając na uwadze ogromne znaczenie współpracy rodzic – dziecko – nauczyciel, zaproszenie na spotkanie otrzymali również opiekunowie. Badania potwierdzają, ze to rodzice, opiekunowie są najważniejszymi osobami w życiu dorastających nastolatków. Na spotkaniu z rodzicami poruszone zostały tematy: jak rozmawiać ze swoim nastoletnim dzieckiem na tematy trudne, nieznane prawdy
            o nastolatkach - najciekawsze wyniki badań Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej nad współczesną  młodzieżą, informacje o programie Archipelag Skarbów, które przydadzą się w rodzinnych rozmowach nad mądrymi wyborami życiowymi. W trakcie organizowanego spotkania stanowiącego integralną część programu Archipelag Skarbów i mającego ważną funkcję profilaktyczną, rodzice mieli możliwość zadawania pytań i zgłaszania wątpliwości.

            Pięknie dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
            za sfinansowanie tak ważnego przedsięwzięcia oraz wszystkim, którzy uczestniczyli w spotkaniach.
            Mam nadzieję, że udział  nastolatków w programie wpłynie pozytywnie na ich odpowiedzialne, życiowe wybory, a zakładki zawierające „Krótki przewodnik oswajania tygrysów”, które wszyscy otrzymali, przyda się każdemu w sytuacjach, gdy przyjdzie zwątpienie, w jaki sposób postąpić
            w danych sytuacjach.


            Małgorzata Goryniak

          • Konkurs multimedialny „Działalność Grupy Ładosia”.

          • 19 listopada 2021r. w Hufcu Pracy w Krotoszynie został rozstrzygnięty konkurs multimedialny pn. „Działalność Grupy Ładosia”. Celem konkursu było upamiętnienie działalności tejże grupy, zachęcenie młodzieży do zapoznawania się z dziejami naszej Ojczyzny oraz popularyzacja i doskonalenie umiejętności pracy z programami multimedialnymi uczestników OHP. Zadanie młodzieży polegało na wykonaniu prezentacji multimedialnej w programie Power Point.

            Do hufca wpłynęło bardzo dużo prac konkursowych, z których komisja wyłoniła trzy najlepsze. Pierwsze miejsce przypadło uczestniczce z klasy trzeciej Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie – Julii Nabzdyk. To właśnie jej praca będzie reprezentować nasz hufiec na szczeblu wojewódzkim.

            Tematyka konkursu bardzo spodobała się zarówno uczniom oraz wychowawcom. Zachęciła do poszukiwań wiedzy na temat naszych przodków i ich poczynań dla dobra ludzkości.

            Dzięki finansowemu wsparciu Wielkopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP zwycięscy otrzymali nagrody w formie kart podarunkowych sieci Rossmann. /M. Nowacka/

          • Mistrzostwa Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie w Tenisie Stołowym

          • 18 listopada 2021r. Hufiec Pracy Krotoszyn zorganizował w porozumieniu z Klubem Sportowym „Krotosz” i Starostwem Powiatowym w Krotoszynie Mistrzostwa w Tenisie Stołowym.

            Do uczestnictwa zaproszono uczniów ze współpracujących szkół branżowych z Krotoszyna, Odolanowa i Kobylina.

            Branżową Szkołę I stopnia w Kobylinie reprezentowali: Julia Nabzdyk, Szymon Małecki, Dawid Sobański, Kacper Waściński, Nikodem Bruder, Nikodem Szymankiewicz oraz Mateusz Szafraniak. Opiekę nad szkolną reprezentacją sprawował nauczyciel, pan Mirosław Flak.

            Turniej zakończył się zwycięstwem kobylińskich tenisistów. Na podium stanęli: Kacper Waściński (I miejsce), Dawid Sobański (II miejsce) oraz Nikodem Bruder (III miejsce).

            Serdecznie gratulujemy!

          • Ojczyzna w sercach

          • Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć” – słowa Oskara Kolberga przyświecały uroczystości zorganizowanej w dniu 9.11.2021 r. w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Poezja i muzyka towarzyszyły ważnym wydarzeniom w dumnej historii naszej Ojczyzny. Wyrażały one to, co Polacy nosili w sercu, przeżywali, kiedy walczyli o wolność, chwytali za broń, znosili upokorzenia, wygnanie  i prześladowania.

            Podczas akademii prowadzący wspomnieli drogi bohaterskich przodków do odzyskania niepodległości. Zebrana młodzież wspólnie wykonała pieśni z okresu powstań kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego (m.in. „Ostatni mazur”, „Płynie Wisła, płynie”), z czasów I wojny światowej: „Raduje się serce”, „Wojenko, wojenko”, ”Przybyli ułani”, „Hej, hej, ułani”. W ten sposób oddano hołd wszystkim Polakom, którzy w imię niezawisłości walczyli o wolność naszego państwa. Uroczystość zakończono słowami: „Nośmy swoją Ojczyznę głęboko w sercu, tak, jak to robili nasi przodkowie, a wtedy nikt i nigdy nam jej nie odbierze” oraz odśpiewaniem „Roty”.

            Dziękuję pan Hannie Rejek za przygotowanie akademii, ogromny wysiłek wychowawczy i dydaktyczny, pani Elżbiecie Sulikowskiej za oprawę artystyczną, a trzecioklasistom Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie za piękny, wspólny śpiew. Wyrażam tym samym nadzieję, że zarówno przekazane w czasie uroczystości treści o dumnej przeszłości Rzeczpospolitej Polskiej, pieśni powstańcze, patriotyczne, jak i wspólne muzykowanie w kobylińskiej szkole zostaną w pamięci uczniów.

            *

            10 listopada o godz. 11.11 uczniowie klasy pierwszej i drugiej wspólnie odśpiewali hymn narodowy, przyłączając się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Mazurek Dąbrowskiego uroczyście zabrzmiał w murach szkoły przy Placu Andrzeja Glabera 3.

            *

            11.11.2021 r. młodzież Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie rywalizowała w XXVII Turnieju Tenisa Stołowego zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Zalesiu Małym (Julia Nabzdyk, Weronika Szafraniak, Kacper Waściński, Dawid Sobański, Mateusz Gościniak). Najlepsze wyniki uzyskali Kacper Waściński w kategorii chłopców i Julia Nabzdyk wśród dziewcząt. Otrzymali oni dyplomy oraz nagrody rzeczowe z rąk pani dyrektor Marleny Roszak.

            Nie zabrakło też naszych reprezentantów w lokalnej uroczystości przy pomniku „Poległym i pomordowanym za wolność i ojczyznę”. W imieniu całej szkolnej społeczności uczniowie złożyli na pomniku wiązankę kwiatów, oddając w ten sposób hołd bohaterskim przodkom, wyrażając szacunek,  wdzięczność za ich ofiarność i poświęcenie oraz zapewnienie, że patriotyzm, odwaga poległych kobylinian nie pójdą w niepamięć./K. Jackowska

          • BATERIA ZEBRANA – PRZYRODA URATOWANA

          • W dniach od 15 września 2021 r. do 12 października 2021 r. zbieraliśmy zużyte baterie w ramach konkursu zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Krotoszynie. Dominik Grochowiak z klasy IIIb oraz Kacper Gruszczyński z klasy I - najsumienniejsi szkolni zbieracze - otrzymali dyplomy i nagrody z rąk dyrektora szkoły.

          • Konkurs recytatorski „Twórczość Cypriana Kamila Norwida”

          •  

                    Dnia 12 października kadra wychowawcza HP 15-2 w Krotoszynie podsumowała etap lokalny konkursu recytatorskiego „Twórczość Cypriana Kamila Norwida”. Celem głównym konkursu było upowszechnianie twórczości tego wybitnego poety oraz tworzenie dla uzdolnionej recytatorsko młodzieży możliwości prezentacji swoich umiejętności. Udział w tego typu konkursie pogłębia zainteresowania twórcze, a także promuje talenty młodzieży OHP.

                   Do etapu hufcowego zgłosiło się osiem uczestniczek, wśród których komisja konkursowa wyłoniła trzy najbardziej wyróżniające się wykonania. Pierwsze miejsce na podium zajęła uczennica klasy I Szkoły Branżowej I stopnia Fachowiec w Krotoszynie – Amelia Młynarska. Drugie zaś przypadło uczennicy Branżowej Szkoły I stopnia - Julii Nabzdyk, której serdecznie gratulujemy.  Uczestniczki, które stanęły na podium otrzymały dyplomy i nagrody w postaci karty podarunkowej Empik ufundowane przez Wielkopolską Wojewódzką Komendę OHP   w Poznaniu.

          • „Pieczony ziemniak” i paintball w Krotoszynie

          •  

            W dniach 26-27 października Hufiec Pracy w Krotoszynie zorganizował imprezą „pieczonego ziemniaka” połączoną z rozgrywkami w paintballu dla naszych uczestników będących w pierwszej klasie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie, Odolanowie oraz Branżowej Szkoły I stopnia w Krotoszynie -  Fachowiec. Zorganizowana impreza zapewniła uczniom zarówno świetną zabawę, wspólną integrację oraz możliwość oderwania się od świata mass mediów, pobycia na łonie natury i świeżym powietrzu. Aktywność ruchowa podczas zajęć spowodowała, iż nasi uczestnicy z niecierpliwością i wielką ochotą spożywali przygotowany dla nich ciepły posiłek wraz z rozgrzewającą herbatą.

                             Wszystkim dopisywał świetny humor oraz ekscytacja po wojażach. Był to dla nich zarówno wysiłek fizyczny jak i umysłowy, gdyż przygotowane dla nich gry niejednokrotnie wymagały od graczy obrania odpowiedniej strategii i odpowiedzialności za zaangażowanie całego zespołu.

            Całemu przedsięwzięciu sprzyjała doskonała pogoda, słoneczko nie opuszczało nas ani na chwilę. Za ten mile spędzony czas serdecznie dziękujemy Wielkopolskiej Komendzie OHP w Poznaniu, oraz lokalnym sponsorom, którzy sfinansowali całe przedsięwzięcie. /Magdalena Nowacka, HP 15-2 Hufiec Pracy/

          • Pamiętamy!

          •  

            Rada Uczniowska Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie oraz uczniowie klasy IIIa pod opieką pana Mirosława Flaka tradycyjnie przed uroczystością Wszystkich Świętych zatroszczyli się o groby kobylińskich patriotów na miejscowym cmentarzu: posprzątali miejsca ich pochówku oraz zapalili symboliczne znicze.