• Konkurs Informatyczny w Hufcu Pracy w Krotoszynie

          • 25 lutego 2021r wychowawcy Hufca Pracy w Krotoszynie przeprowadzili konkurs informatyczny dla młodzieży. Ma on na celu rozbudzenie zainteresowań uczestników informatyką, zmotywowanie ich do samodzielnej pracy poprzez stworzenie autorskiej pracy multimedialnej oraz sprawdzenie wiadomości z obsługi programów z pakietu Office.

            Konkurs hufcowy ze względów epidemicznych został rozłożony na dwie części: teoretyczną - zdalną
            i praktyczną - stacjonarną. Część zdalna przeprowadzona została 23 lutego br., w której uczestnicy przeszli selekcję z wiedzy ogólnej na temat systemów informatycznych, rozwiązując test. Na jego podstawie zaproszono do udziału stacjonarnego 25 lutego 2021r czwórkę uczestników, którzy rozwiązywali ponownie test oraz wykonywali zadania praktyczne na komputerach. Na tym etapie uczestnicy zobowiązani byli przedstawić pracę multimedialną: „Moje zainteresowania w obiektywie” Rywalizacja odbywała się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego i przebiegała wzorcowo.

            Najlepszym uczestnikiem okazał się Nikodem Szymankiewicz  - uczeń I Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie. Nikodem będzie reprezentował krotoszyński hufiec w konkursie wojewódzkim 11 marca br. /A.Gręda/

          • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2021

          • 9 lutego 2021 r. to ważna data w kalendarzu na rzecz edukacji dzieci i młodzieży
            w zakresie bezpieczeństwa w sieci na całym świecie, obchodzimy bowiem Dzień Bezpiecznego Internetu, w którym kolejny raz bierzemy udział.

                        Coraz więcej czasu spędzamy online, dlatego bardzo ważna jest znajomość zasad bezpieczeństwa w sieci, jak postępować, gdy staniemy się ofiarą cyberprzemocy.

            Wiemy dobrze, że możemy korzystać z wielu pozytywnych zasobów internetu, realizować swoje pasje, wzbogacać wiedzę. Sztuka polega na tym, żeby wybierać pozytywne treści.

                        A jaką rolę w Twoim życiu pełni Internet, czy służy tylko do pracy, komunikowania się i bezpiecznej rozrywki, czy może nadmiernie Cię pochłania?

            Z tymi pytaniami zmierzyli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Kobylinie oraz Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie i mam nadzieję, że próba odpowiedzi na nie, sprowokowała młodzież do przemyśleń i bezpiecznego wykorzystywania mediów społecznościowych.

            Pamiętaj, czy zdalnie, czy realnie - traktuj innych, jak chciałbyś, aby Ciebie traktowano!

                                                                                                             

                                                                                                                                Małgorzata Goryniak


          • Kursy dla fryzjerów

          •  

            Fryzjerstwo to piękny zawód, który dla niejednego staje się zamiłowaniem i życiową przygodą. Jednak nawet najskromniejsza pasja wymaga treningów i pogłębiania wiedzy. Droga do zdobycia upragnionego tytułu „mistrza”, do osiągnięcia satysfakcji zawodowej nie jest łatwa, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy stawiają pierwsze kroki w zawodzie, poznają trudy wykonywanej pracy, weryfikują swoje plany, marzenia z rzeczywistością. Dobrze, jeśli na tym etapie można wyciągnąć do nich pomocną dłoń, wiele ułatwić, wesprzeć.

            Takie wsparcie dla uczniów miejscowej szkoły branżowej stanowi projekt „Kobyliński Uczeń Zawodowiec” dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego i jego główne założenie: „Wzmocnienie oraz dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy”. W ramach tego przedsięwzięcia młodzież bierze udział w szkoleniach, praktykach zawodowych, poszerza wiedzę i wzbogaca kwalifikacje.

            Na początku grudnia 2020 r. uczennice kształcące się w zawodzie fryzjer w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie uczestniczyły w kursie „Kreatywne techniki koloryzacji włosów”.     Dzięki niemu mogły rozwijać swoją kreatywność, poznawać nowe techniki fryzjerskie i ulepszać dotychczasowe umiejętności, zdobyte w ramach kształcenia zawodowego teoretycznego i praktycznego.  Szkolenie przeprowadzała profesjonalna firma z Poznania, a dziewczyny nabywały wiedzę z zakresu m. in. przebiegu technicznego koloryzacji, farbowania siwych włosów, tonowania, pracy metodą ombre itp. Wszystkie zagadnienia teoretyczne były potem praktycznie realizowane, trenowane przez uczennice na głowach zaproszonych modeli i modelek.

            Z początkiem stycznia dziewczyny biorą udział w kolejnym kursie – barberskim, którego tematyką jest omówienie pracy barbera, klasyczne strzyżenie męskie, poznanie najnowszych trendów barberskich, trymowanie i pielęgnacja czy golenie brody. Uczestniczki wykonują ćwiczenia w zakresie tonowania siwizny, koloryzowania zarostu twarzy czy tuszowania ubytków. Ćwiczenia z brzytwą przeprowadzane są na balonach. Pozostałe czynności wykonują pod okiem szkoleniowca na brodach i głowach cierpliwych modeli.

            Oba kursy z pewnością dostarczą adeptkom fryzjerstwa z kobylińskiej „branżówki” ogromu wiedzy, doświadczenia, wzbogacą ich kompetencje i ułatwią start w życiu zawodowym. Mamy też nadzieję, że fryzjerstwo stanie się ich pasją. Stare przysłowie mówi „ćwiczenie czyni mistrza” – trzeba doskonalić swoje umiejętności, powtarzać czynności, ćwiczyć ciało i umysł. Tylko wtedy można dojść do mistrzowskiej wprawy, do osiągnięcia zamierzonego celu.

            Serdecznie dziękuję pani Anecie Kaczmarek ze Studia Fryzur „Anet” za pomoc oraz wszystkim osobom, które znalazły czas, by wesprzeć w roli modeli nasze uczennice.

            Kolejne kursy z zakresu fryzjerstwa dla uczniów Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie zostaną przeprowadzone wiosną i na początku września. /K.Jackowska/

          • „Życie cudem jest” w Hufcu Pracy w Krotoszynie

          • W związku ze świętami Bożego Narodzenia Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy, zorganizowała akcję pn. „Życie jest cudem”. Przedsięwzięcie to było skierowane do młodych rodziców, będących uczestnikami OHP. Oczywiste jest, że wychowanie dziecka pochłania bardzo dużo czasu i uwagi, a pogodzenie go z nauką oraz chodzeniem na praktyki jest nie lada wyzwaniem dla młodych mam. Mając na uwadze ich poświęcenie oraz potrzeby związane z macierzyństwem, zgłosiliśmy je do akcji Komendy Głównej.

            22 grudnia w krotoszyńskim hufcu oraz w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie zostały rozdane paczki świąteczne dla młodych mam oraz ich pociech. Mamy nadzieję, że prezenty, które otrzymali, wywołały uśmiechy na twarzach dzieci oraz ich rodziców. /A.Spruta/

          • Aleksandra Chlebowska laureatką konkursu „Świąteczne życzenia z OHP” w Hufcu Pracy w Krotoszynie.

          • Boże Narodzenie to dla każdego człowieka wyjątkowy czas. Jest on pełen ciepła i radości. Kojarzy nam się przede wszystkim z symbolami i zwyczajami bożonarodzeniowymi, jak również z tradycyjnymi potrawami. Mając na uwadze dbałość o tradycję świąteczną, kadra wychowawcza Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie podsumowała konkurs na projekt kartki bożonarodzeniowej pn. „Świąteczne życzenia z OHP”.

            Konkurs przeznaczony był dla wszystkich uczestników jednostki. Każdy z nich miał za zadanie samodzielnie przygotować projekt kartki bożonarodzeniowej. Technika wykonania prac była dowolna. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni uczestników, oraz pobudzenie ich aktywności twórczej.

            W tym roku okres świąteczny wygląda inaczej. Jesteśmy w domach i żyjemy w dystansie społecznym, dlatego wychowawcy chcieli zwrócić uwagę młodzieży na ważność kontaktu z drugim człowiekiem. W związku z tym zaproponowano uczestnikom powrót do wykonywania tradycyjnych kartek bożonarodzeniowych. Młodzież aktywnie włączyła się w przedsięwzięcie, a spośród nadesłanych prac wyłoniono zwycięzców. Decyzją komisji konkursowej pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Chlebowska, uczennica Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie, natomiast na trzecim miejscu uplasowała się Natalia Dworacka. Zwycięskie projekty w formie kartki bożonarodzeniowej zostaną przekazane do pracodawców, szkół, instytucji i placówek współpracujących z Hufcem Pracy 15-2 w Krotoszynie.  /sporządziła: st. wychowawca Daria Lisiak/

          • Uczennice Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie laureatkami konkursu multimedialnego „Powstanie Wielkopolskie” w Hufcu Pracy 15-2 w Krotoszynie.

          • 18 grudnia 2020 r. wychowawcy Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie rozstrzygnęli multimedialny konkurs patriotyczny „Powstanie Wielkopolskie”.

            Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych u uczestników oraz zachęcanie młodzieży do poznawania historii naszej Małej Ojczyzny a także rozwijanie u nich kreatywności, pomysłowości i wyobraźni. W tym roku obchodzimy kolejną rocznicę powstania polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Republice Weimarskiej, toczącego się na przełomie lat 1918-1919. Konkurs ten miał za zadanie rozpropagowanie wśród uczestników wiedzy na temat tego ważnego, z punktu widzenia narodowej tożsamości, wydarzenia. Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie stanowi powód do ogromnej dumy dla kolejnych pokoleń Wielkopolan i jest wydarzeniem inspirującym dla wszystkich patriotów.

            Spośród 16 nadesłanych prac, wybrano trzy najlepsze. Pierwsze miejsce przyznano prezentacji Klaudii Jarczyńskiej, drugie zajęła praca Julii Nabzdyk, natomiast trzecie miejsce przyznano Amelii Nowackiej. Zwycięzcom oczywiście dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów. /A.Spruta/

          • Uczennice Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie laureatkami konkursów multimedialnych

          •          W listopadzie oraz grudniu w Hufcu Pracy w Krotoszynie ogłoszono i podsumowano konkursy o tematyce historycznej.

            W pierwszym z nich uczestnicy mieli za zadanie przedstawienie sylwetki hetmana Stanisława Żółkiewskiego oraz jego zasług dla Polski w formie prezentacji multimedialnej. Drugi związany był z 102. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Oba konkursy miały na celu kształtowanie w młodzieży postaw patriotycznych i szacunku wobec dokonań wielkich Polaków oraz poznawanie historii kraju, a także rozwijanie kreatywności, pomysłowości i wyobraźni.

            Podczas oceny komisja konkursowa brała pod uwagę przede wszystkim zgodność pracy z tematem konkursu, kreatywność, poprawność językową, stylistykę i ortografię.

            Zwycięską pracę w konkursie o hetmanie Żółkiewskim wykonała Aleksandra Chlebowska, uczennica klasy II Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie, a w drugim („Odzyskanie Niepodległości”) – Amelia Nowacka. Kolejne miejsca zajęły prace Zuzanny Rzetelnej i Julii Nabzdyk. Laureatki konkursu zostały nagrodzone upominkami ufundowanymi przez Wielkopolską Wojewódzką Komendę w Poznaniu.

             Zwyciężczyniom gratulujemy i zachęcamy do dalszych udziałów w do dalszych udziałów w konkursach.

          • Konkurs patriotyczny rozstrzygnięty!

          • Obchody Święta Niepodległości, akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta” były przesłanką do zorganizowania dla uczniów Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie konkursu „Moja mała Ojczyzna – piękna i niepodległa”. Zakres tematyczny przedsięwzięcia obejmował przygotowanie prezentacji multimedialnej lub nagrania filmu, który będzie wyrazem refleksji, zadumy nad historią, ukaże motywy historyczne, patriotyczne najbliższej okolicy. W ten sposób młodzi ludzie mieli okazję do poszerzenia wiedzy z zakresu znajomości ważnych wydarzeń z historii Polski, upamiętnienia wydarzeń, postaci historycznych, znalezienia śladów dumnej przeszłości w okolicy. Liczył się też zmysł artystyczny, przekaz medialny oraz umiejętność wykorzystania możliwości programów komputerowych.

            Prace uczestników konkursu sprawiły ogromną niespodziankę. Autorzy nie tylko zadbali o szczegóły przekazu, walory estetyczne, lecz również wykazali się dobrą znajomością technik informatycznych. Jednak największym zaskoczeniem była treść prezentacji: zawierały one wiele zdjęć, informacji o dumnej przeszłości Kobylina. Świadczy to o tym, że historia Kobylina nie jest młodym ludziom obca, znają nazwiska bohaterów, miejsca pamięci, fakty historyczne.

            Oto zwycięzcy:

            I miejsce – Mateusz Szafraniak (klasa I)

            II miejsce – Dawid Sobański (klasa I) oraz Klaudia Jarczyńska (klasa III)

            III miejsce – Amelia Nowacka (klasa I)

            Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody. Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane uczniom w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie i przekazane do szkolnej, multimedialnej biblioteki.  Serdecznie gratulujemy!

          • Konkurs multimedialny „Polski Sport Olimpijski” w Hufcu Pracy w Krotoszynie

          • 25 listopada br. wychowawcy Hufca Pracy w Krotoszynie podsumowali konkurs multimedialny „Polski Sport Olimpijski”. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przedstawić historię złotych medalistów letnich i zimowych Igrzysk sportowych od mementu odzyskania niepodległości przez Polskę, czyli od 1918r. Należało przedstawić sylwetki pięciu złotych medalistów letnich olimpiad i jednego Igrzysk zimowych. Tematyka tego konkursu spodobała się młodzieży, czego wyrazem było wpłynięcie 32 prac do członków komisji konkursowej.

                        Najlepszą pracę wykonała Aleksandra Wałkowska uczennica Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie i to jej praca będzie reprezentować krotoszyńską jednostkę w etapie wojewódzkim konkursu w Poznaniu. Trzy najlepsze prace zostały nagrodzone upominkami ufundowanymi przez Wielkopolską Wojewódzką Komendę w Poznaniu. /S. Witkowska-wychowawca OHP/

          • Z WYRAZAMI WDZIĘCZNOŚCI W DNIU EDUKACJI NARODOWEJ

          •   14 października przypada DEN. Jest to święto, w którym w szczególny sposób uczniowie okazują wdzięczność pedagogom, pracownikom oświaty, emerytom. To oni kształtowali ich umysły na wszystkich etapach edukacyjnych. Młodzież klasy I, reprezentując uczniów Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie, pod kierunkiem wychowawcy, w życzeniach i piosence podziękowała wszystkim za okazywaną każdego dnia cierpliwość, serdeczność i wyrozumiałość. /M. Goryniak/

          • OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY W BRANŻOWEJ SZKOLE I STOPNIA W KOBYLINIE - INNY NIŻ ZWYKLE

          • Ogólnopolski Tydzień Kariery - to coroczne działanie mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego – wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery.

            Podczas Aktywnych Tygodni Kariery, jakie odbywały się w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie w poprzednich latach, organizowaliśmy lekcje z zakresu doradztwa zawodowego dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Kobylin, gościliśmy pracodawców współpracujących z kobylińską szkołą branżową, doradców zawodowych z Powiatowego Urzędu Pracy w Krotoszynie, przedstawicieli Cechu Rzemiosł Różnych, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej z Krotoszyna.

             W tym roku, z uwagi na obecną sytuację epidemiczną, uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie, chcąc podnieść swoje kompetencje na rynku pracy w przyszłości, wzięli udział w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery 2020 r., który wystartował z warsztatowymi szkoleniami. Miały one na celu wykorzystanie wiedzy i kompetencji w stworzeniu odlotowego CV. W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, gdy musi napisać swoje pierwsze CV, które może pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy. Powinno ono być czytelne i przejrzyste. Ważne, aby przekonało pracodawcę, że to my jesteśmy kompetentni do pracy na danym stanowisku.                       

            Wierzymy, że coroczne spotkania z lokalnymi pracodawcami oraz wyżej wymienionymi instytucjami, organizowane przez Branżową Szkołę I Stopnia w Kobylinie
            w II półroczu dojdą do skutku. Już dziś, w imieniu dyrektora szkoły zainteresowanych serdecznie zapraszamy, a o dokładnym terminie poinformujemy! /M. Goryniak/

          • SPOTKANIE Z TRENERAMI REKOMENDOWANEGO PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO „ARCHIPELAG SKARBÓW”

          • W ubiegłym roku szkolnym uczniowie, rodzice oraz nauczyciele Branżowej Szkoły
            I stopnia w Kobylinie wzięli udział w programie profilaktycznym „Archipelag Skarbów”.

            W związku z bardzo pozytywną oceną spotkania, młodzież z klasy I, z zachowaniem wszelkich obostrzeń, z uwagi na aktualną sytuacją epidemiczną, uczestniczyła w nim w dniach  5 – 6 października 2020 roku. Dwa czterogodzinne, dwudniowe bloki warsztatów zamieniły grupę w poszukiwaczy skarbów, wartości, które znajdują się w centrum uwagi nastolatka, jakimi są szczęście, trwała miłość, przyjaźń oraz realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Poruszane na nich tematy miały na celu zachęcenie młodych ludzi do zdrowego stylu życia. Wielu uczniów zadeklarowało chęć większego zaangażowania w podejmowanie zachowań prozdrowotnych, poczuło się zmotywowanych do realizacji zdrowego stylu życia, w przynajmniej jednym spośród obszarów profilaktyki poruszanych przez prowadzących. Obejmowały one: unikanie alkoholu, narkotyków, pornografii, naukę radzenia sobie
            z emocjami, większy szacunek do innych ludzi, zachęcały do krytycznego spojrzenia na przekaz kultury masowej i reklamy.

                        Mając na uwadze ogromne znaczenie współpracy rodzic – dziecko – nauczyciel,
            w spotkaniu wzięli również udział opiekunowie. Mamy nadzieję, że udział uczniów, m.in. w programie Archipelag Skarbów wpłynie pozytywnie na ich odpowiedzialne, życiowe wybory.

                        Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za sfinansowanie tak ważnego dla młodzieży przedsięwzięcia. /M. Goryniak/

          • Całe podium dla kobylińskiej „branżówki”!

          • W dniach od 9 do 21 października br. w Hufcu Pracy 15-2 w Krotoszynie odbył się etap hufcowy wojewódzkiego konkursu literacko- plastycznego pn. „Pontyfikat św. Jana Pawła II”. Zgodnie z założeniami celem konkursu było: zachęcanie młodzieży do poznania życia i działalności zasłużonych Polaków, zapoznanie ich z osobą Karola Wojtyły oraz przebiegiem jego życia i pontyfikatu, rozbudzanie pasji plastycznych oraz literackich, zachęcanie uczestników OHP do prezentowania swoich umiejętności twórczych.

            Do 20 października wpłynęło do hufca 8 zestawów prac od uczestników. Wybrano trzy najlepsze zestawy konkursowe. Zwycięską pracę wykonała Aleksandra Chlebowska – uczennica klasy II Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie. Praca Oli, zdaniem komisji najlepiej spełniała kryteria konkursowe. Poza tym wymagała ogromnego nakładu pracy oraz czasu na wykonanie. Drugie miejsce zajęła Julia Nabzdyk- uczennica klasy II Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie, na trzecim miejscu uplasował się zestaw prac Zuzanny Rzetelnej- uczennicy I klasy Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie.

            Do udziału w konkursie zostali zaangażowani uczestnicy ze wszystkich grup wychowawczych. /Aleksandra Spruta/

             

          • Uczennice Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie laureatkami Wojewódzkiego Konkursu „Bitwa Warszawska 1920”

          • 13 sierpnia br. w Wielkopolskiej Wojewódzkiej Komendzie Ochotniczych Hufców Pracy w Poznaniu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny upamiętniający 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Patronem konkursu był Wielkopolski Wojewódzki Komendant OHP, pan Adam Pękarski. Głównym celem przedsięwzięcia było kształtowanie postaw patriotycznych i zachęcanie młodzieży do poznawania trudnych dziejów naszej Ojczyzny. Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa, której przewodniczył Sławomir Zaprzałka, koordynator Zespołu ds. kształcenia i wychowania wytypowała zwycięzców. Wśród nich znalazły się dwie uczennice Branżowej Szkoły w Kobylinie. Praca Martyny Kliszcz zdobyła wyróżnienie, natomiast praca Julii Nabzdyk zajęła I miejsce.

            W poniedziałek, 28 września br. w Wielkopolskiej Komendzie Ochotniczych Hufców Pracy w Poznaniu odbyło się uroczyste rozdanie nagród laureatom konkursu. Za swoje zaangażowanie oraz włożoną pracę zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe.

                         Naszym zdolnym uczennicom – Julce oraz Martynie dziękujemy i serdecznie gratulujemy!

          • Hufcowy konkurs fotograficzny „Jak spędzam wakacje”.

          • W okresie wakacyjnym kadra wychowawcza krotoszyńskiego hufca zaangażowała uczniów szkół branżowych do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pn. „Jak spędzam wakacje”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu przez młodzież zdjęcia ukazującego sposób spędzania przez nich wolnego czasu w formie pocztówki z wakacji.

            Wśród laureatów znaleźli się uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie: Nikodem Skupin, który otrzymał wyróżnienie oraz Weronika Adler, której praca zdobyła II miejsce. Serdecznie gratulujemy!

             

          • NARODOWE CZYTANIE "BALLADYNY" JULIUSZA SŁOWACKIEGO

          • Dnia 04.09.2020  uczniowie klas II Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie włączyli się w koleją edycję akcji "Narodowe  Czytanie". Lekturą dziewiątej odsłony akcji jest "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

            "Balladyna" to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony   w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść             o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

            Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku   w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.

            "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej będzie lekturą 10 edycji, która odbędzie się w przyszłym roku. /Anna Andrzejak/

          • 1 września 2020 r. PAMIĘTAMY

          • Uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie pamiętali o dzisiejszej rocznicy i uczcili pamięć swoich przodków, składając wiązankę kwiatów
            w miejscu pamięci narodowej. 

            JEST JEDEN CZAS MIŁOŚCI

            Biało - czerwona ziemio, coś z siebie wydała
            pokolenia żołnierskie w walce niepodległe,
            niech się przed tobą chyli sztandar wiecznej chwały,
            bo wolność to jest tyle,
            ilu nas poległo.

            Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary
            dla tych, którzy odeszli, dla tych, co zostają.
            Wszystko staje się jednym: żywe i umarłe,
            wszystko splata się w jedną narodową pamięć.
            Ona przeszłości i przyszłości sięga
            przez serce żywe, co w piersiach nam bije,
            bo wolność to jest tyle,
            ilu nas poległo,
            i wolność to jest tyle,
            ilu nas dziś żyje.

            /Józefa Radzymińska/

          • Spotkanie integracyjne na zakończenie roku szkolnego

          • W dniu 24 czerwca kadra Hufca Pracy w Krotoszynie zorganizowała spotkanie integracyjne dla młodzieży. Celem spotkania było integracja młodzieży w trakcie zajęć sportowo-rekreacyjnych, promowanie aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego, kształtowanie i promowanie pozytywnych wartości w życiu codziennym oraz ugruntowywanie wiedzy uczestników na temat właściwych postaw na co dzień w czasie wolnym w trakcie epidemii. W przedsięwzięciu udział wzięli również uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie.

            Spotkanie rozpoczęło się od sportowej rywalizacji w krotoszyńskiej kręgielni, gdzie młodzież mogła wykazać się swoimi umiejętnościami zarówno w grze w kręgle, jak i w grze w bilard. Po zaciętej rywalizacji wszyscy udali się na wspólny posiłek.

            Dla uczestników było to bardzo ciekawe spotkanie. Szczególnie po długim okresie wstrzymania spotkań bezpośrednich przez epidemię inicjatywa taka dała uczestnikom szansę na kreatywne spędzanie czasu wolnego wspólnie, z zachowaniem oczywiście odpowiednich do zaleceń środków bezpiecznego przebywania w grupie. /A.Kwiatkiewicz/