• Kotłownia gazowa w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie

          • W sezonie wakacyjnym w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie trwały prace związane z modernizacją systemu grzewczego. Gmina Kobylin sfinansowała wymianę kotła węglowego, montaż gazowego i remont kotłowni. Dwa kotły o mocy 35 kW będą źródłem ciepła dla szkoły. W budynku zainstalowano też zawory zasilające wraz z głowicami termostatycznymi oraz wymieniono dwa grzejniki. Cała inwestycja miała na celu podniesienie funkcjonalności szkoły, a także względy ekologiczne i ekonomiczne. Powyższe zadanie zostało wykonane przez firmę ŁUKASZ BRANDT PHU z Krotoszyna.
            Na odbiorze obecni byli: Zastępca Burmistrza Mirosław Sikora, Naczelnik Wydziału Inwestycji, Rozwoju i Ochrony Środowiska Anita Danielczyk, Dyrektor Branżowej Szkoły Katarzyna Jackowska, wykonawca Łukasz Brandt, inspektor nadzoru Krystian Mroczkowski oraz kierownik budowy Łukasz Kalinowski. Wartość inwestycji to koszt: 141.365,28 zł.

          • Sprzątanie Świata 2023

          • 22 września uczniowie klasy I szkoły branżowej włączyli się w akcję pn. „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Wyposażenie w różnokolorowe worki                            i rękawiczki ochronne wyruszyli w kierunku kobylińskiej Grobli. Od naszej ostatniej akcji porządkowej w tym rejonie minęło zaledwie pięć miesięcy, a widok zgromadzonych przez ten czas odpadów, paskudztw, nieczystości przeraził uczniów i nauczycieli. Piękna okolica Kobylina tonęła w śmieciach! Uczniowie ostro zabrali się do pracy. Opiekę nad nimi sprawowały nauczycielki – panie T.Grobelna, M.Goryniak i J.Wachowiak. Porządkowaniu terenu towarzyszyły rozmowy, dobry humor sprzyjający integracji zespołu. Po powrocie do szkoły na uczniów czekała niespodzianka: smaczna drożdżówka z ciepłą herbatą. Wszystkim uczestnikom akcji dopisywał apetyt. Rozmawiano o tym, że ludzie nie potrafią zadbać o własne otoczenie. Nie cenią przyrody, piękna okolicy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nie będzie czego zbierać!

          • Akcja Narodowego Czytania

          • Pamiętajmy:

            Nauka ludzkim czynnościom przyświeca” - Eliza Orzeszkowa

            Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano m.in.: „Trylogię” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej oraz „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

            W bieżącym roku lekturą Narodowego Czytania jest jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego pozytywizmu - „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Powieść z 1888 roku przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku i nawiązuje do czasów powstania styczniowego, którego 160-lecie jest obchodzone 2023 roku.

            W środę 6 września, poprzedzającą finał 12. odsłony Narodowego Czytania, społeczność naszej szkoły wzięła udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu. Uczniowie czytali trzy fragmenty tego XIX wiecznego dzieła. Uroczystość poprzedzona została krótką prelekcją na temat pozytywizmu, biografii pisarki i problematyki powieści, przygotowaną przez Dawida Jarosza, Oskara Idziaka i Filipa Łopaczyka – uczniów klasy IIb Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie. Ponadto uczniowie mieli możliwość zapoznania się z tematyką i cechami gatunkowymi oraz dość trudnym dla współczesnego pokolenia językiem utworu. Powinniśmy pamiętać o tym, że to właśnie Eliza Orzeszkowa m.in. w książce „Nad Niemnem” porusza kwestie emancypacji kobiet, pracy organicznej i pracy u podstaw, które miały wpływ na przemiany społeczne, edukacyjne oraz rozwój nauki jaki miał miejsce w ówczesnym społeczeństwie.

          • Kursy dodatkowych umiejętności i kwalifikacji zawodowych w ramach projektu „Aktywni Górą”

          • Kadra wychowawcza Hufca Pracy w Krotoszynie zaproponowała uczniom naszej szkoły udział w projekcie unijnym „Aktywni Górą” realizowanym w zakresie Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. W sierpniu realizowali oni kursy prowadzące do uzyskania dodatkowych kompetencji, w tym kwalifikacji zawodowych. Poza tym w ramach projektu zaoferowano młodzieży udział w zajęciach doradztwa zawodowego. Najwięcej emocji wśród uczestników projektu budził kurs na prawo jazdy kategorii B, który zrealizowało troje uczniów Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie.

          • Uroczysty apel patriotyczny

          • 1 września uczestniczyliśmy w lokalnych obchodach 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość odbyła się tradycyjnie przy pomniku „Poległym i pomordowanym za Ojczyznę i Wolność” przy ul. Krotoszyńskiej. Ania Łopaczyk i Wiktoria Szymańska w imieniu szkolnej społeczności złożyły wiązankę kwiatów, wyrażającą szacunek i wdzięczność naszym przodkom – bohaterom, dzięki którym możemy dzisiaj cieszyć się życiem w wolnej Polsce.

          • Uroczystość inauguracji roku szkolnego 2023/2024

          • 4 września zabrzmiał w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie pierwszy dzwonek, oznajmiając rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Na Placu Andrzeja Glabera, przed budynkiem szkoły, zgromadziła się młodzież, wychowawcy i nauczyciele.  Pani dyrektor skierowała do zebranych życzenia: „Drodzy Uczniowie, przed Wami dużo pracy i obowiązków, ale też nowych przyjaźni, wspólnego spędzania czasu, koleżeńskich rozmów. Warto pokusić się o mądre postanowienia i o dobrą pracę. Życzymy Wam wielu sukcesów, nowych doświadczeń, rozwijania pasji i zdobywania wiedzy. Korzystajcie z wszystkiego, co ma do zaoferowania szkoła. Im bardziej będziecie aktywni, tym ten rok szybciej minie! Szanowni Nauczyciele oraz Wychowawcy, niech nowe wyzwania i doświadczenia, które niesie ze sobą rok szkolny 2023/2024, wzbogacą Was i dostarczą Państwu ogromu satysfakcji. Niech będzie on dla nas wszystkich kolejnym wyzwaniem, a na końcu okaże się dobrze wykonanym zadaniem!”

          • Uroczystość zakończenia roku szkolnego

          •             23 czerwca 2023 r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego, podczas której pożegnano absolwentów Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie. Miała ona miejsce w sali kobylińskiego Gminnego Ośrodka Kultury.

                        Absolwenci szkoły w czasie uroczystej akademii odebrali świadectwa, nagrody za wzorowe zachowanie, wyniki w nauce oraz za osiągnięcia zawodowe. Wyróżniono też najpracowitszych uczniów z klas pierwszych i drugich. Nagrodę uznania za systematyczność, frekwencję i ogrom wysiłku otrzymał też uczeń z Ukrainy, Vladyslav Levytskyi.  Uroczystość uświetniły występy wokalne utalentowanych uczennic – Zuzanny Bazak, Mariki Nowackiej, Adrianny Biedermann. Pani Sylwia Witkowska z krotoszyńskiego Hufca Pracy przekazała najaktywniejszym uczestnikom nagrody oraz podziękowała za całoroczne zaangażowanie. Ogrom miłych słów popłynął do młodzieży i nauczycieli z ust reprezentantki Prezydium Rady Rodziców, pani Katarzyny Nelle, która wręczyła wyróżnionym uczniom ufundowane nagrody. Honorowym gościem wydarzenia była pani Anna Rowicka, dyrektor Gminnego Ośrodka  Kultury w Kobylinie, której podziękowano za całoroczną współpracę i życzliwość. Podczas miłego spotkania pożegnano również szkolnego katechetę, o. Aarona Kubasa, kończącego z końcem sierpnia pracę w naszej szkole. Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem piosenki z repertuaru M. Rodowicz „Ale to już było”.

                        Autorem akademii była pani Małgorzata Goryniak, szkolny pedagog i nauczyciel języka polskiego, wychowawczyni klasy III, która włożyła ogrom wysiłku w przygotowanie występującej młodzieży oraz oprawy sceniczno – artystycznej.

          • WYCIECZKA DO KRAKOWA

          • 15 i 16 czerwca uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Opiekę nad nimi sprawowały panie Anna Nele i Elżbieta Sulikowska. Grupa uczestników spotkała się na dworcu PKP w Rawiczu, ponieważ była to wyprawa inna niż większość: do Krakowa młodzież podróżowała pociągiem.

            Wycieczka przebiegała w miłej atmosferze. Po przybyciu na miejsce i zakwaterowaniu udaliśmy się na zwiedzanie Kazimierza, historycznej żydowskiej i chrześcijańskiej dzielnicy Krakowa. Oprowadzająca naszą grupę pani przewodnik ciekawie opowiadała o dziejach dawnego miasta założonego przez króla Kazimierza Wielkiego. Odbyliśmy spacer przez chrześcijański Kazimierz - Plac Wolnicę, kościół Na Skałce (Panteon Narodowy, Krypty Zasłużonych Polaków, historia św. Stanisława), kościół św. Katarzyny, kościół Bożego Ciała. Potem przeszliśmy ulicami żydowskiego Kazimierza - ulicą Szeroką, centrum dawnego miasta żydowskiego, odwiedziliśmy starą Synagogę, cmentarz żydowski, Synagogę Izaaka, Plac Nowy. Pierwszy dzień pobytu w Krakowie zakończyliśmy wieczornym spacerem bulwarami nad Wisłą.

            Następnego dnia rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy Małopolski od dodatkowej, niezaplanowanej atrakcji, jaką był koncert zespołu amerykańskich żołnierzy na krakowskim rynku. Wyjątkowe widowisko było emitowane na żywo w programie śniadaniowym stacji TVN, dzięki czemu mogliśmy pomachać do naszych rodziców oglądających telewizję w domu. Po tańcach i wspólnym, pamiątkowym zdjęciu udaliśmy się na ciąg dalszy zwiedzania królewskiego miasta. Odbyliśmy spacer ulicami Krakowa, podziwiając Rynek Główny z Wieżą Ratuszową, Sukiennice, Kościół Mariacki z Ołtarzem Wita Stwosza (wysłuchanie hejnału mariackiego), ulicę Floriańską z Bramą Floriańską, Barbakan, Plac Matejki. Przy pomniku Matejki wspólnie odśpiewaliśmy sto lat dla dwóch Janków- uczestników wycieczki, którzy w trakcie naszego pobytu w Krakowie obchodzili urodziny. Myślę, że było to dla nich wyjątkowe przeżycie i długo zostanie w pamięci.

            Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego - Katedry Królewskiej, grobów oraz Krypt Królewskich i Zasłużonych Polaków, krypty Pary Prezydenckiej, wieży
            z Dzwonem Zygmuntowskim. Poznaliśmy historię Zamku Królewskiego z dziedzińcem arkadowym, obejrzeliśmy pozostałości murów obronnych. Wysłuchaliśmy też legendy o smoku wawelskim.

            Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, udaliśmy się w drogę powrotną do Kobylina, podczas której wymienialiśmy się wrażeniami. Większość chłopców śledziła mecz polskiej reprezentacji piłki nożnej. Żałowaliśmy, że czas tak szybko minął. Wycieczka udała się znakomicie.

            Wyjazd odbył się dzięki dofinansowaniu przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kobylinie. Młodzież po intensywnych doznaniach wizualnych, związanych ze zwiedzaniem Krakowa, uczestniczyła w spotkaniach profilaktycznych poświęconych stawianiu granic i umiejętności odmawiania oraz odpowiedzialnym zachowaniom. Tematyka tych spotkań jest kontynuacją zajęć profilaktyczno – wychowawczych realizowanych w szkole branżowej. Bardzo dziękujemy członkom Komisji za wspieranie naszych działań wychowawczych.

          • Spektakl teatralny

          •             7 czerwca uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie skorzystali z zaproszenia Gminnego Ośrodka Kultury w Kobylinie i obejrzeli sztukę teatralną pt. "W poszukiwaniu męża węża, którego Egle bracia trzej zabili" w wykonaniu młodzieżowego teatru „Verum” z Krotoszyna. Reżyserem spektaklu była Zuzanna Kozina - Błauciak.

            Przedstawienie wywarło na młodzieży ogromne wrażenie. Młodzi ludzie ze skupieniem śledzili losy bohaterki Egle, jej trudną drogę do oderwania się od męskiej dominacji i kontroli, od zakorzenionych w rodzinie wartości podporządkowania i uległości kobiety. Trudną walkę i drogę tytułowej postaci podkreślała muzyka, efekty świetlne i ekspresyjne kostiumy, mimika oraz choreografia występujących.

            Spektakl z pewnością można potraktować jako dobrą lekcję edukacji teatralnej dla naszych uczniów, być może zachęci ich ona do częstszych wizyt w teatrze, przyczyni się do rozwoju kreatywności.

            Z naszych pedagogicznych serc płyną gorące podziękowania dla dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, pani Anny Rowickiej, za ponowne zachęcenie młodzieży do udziału w ważnym wydarzeniu kulturalnym, do spotkania ze sztuką teatralną i zapewnienie młodym ludziom mocy przeżyć oraz refleksji. Szkoła Podstawowa im. Osadników Wojskowych w Trójcy - Serce ... 

          • "Absolwentka Roku OHP 2023"

          • Spośród wszystkich uczestników Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie w kategorii szkoła branżowa, uczennica naszej szkoły - Adrianna Biedermann uzyskała tytuł "Absolwentka Roku OHP 2023".

          • Szkolne rozgrywki sportowe

          • W maju i czerwcu w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie zostały rozegrane mistrzostwa szkoły w siatkówce i piłce nożnej. Mecze zostały rozegrane na lekcjach wychowania fizycznego pomiędzy uczniami klas  la, Ib i ll.
            Wyniki:
            siatkówka: 1 miejsce -  kl. ll,  2 miejsce -  kl. la,  3 miejsce - kl. lb
            piłka nożna: 1 miejsce -  kl. ll,  2 miejsce -  kl. la,  3 miejsce - kl. lb

            Gratulujemy chłopcom z klasy II najlepszych wyników w rozgrywkach!
             

          • SUKSESY SPORTOWE

          • W czwartek 1 czerwca na stadionie I Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja  odbył się VII Memoriał Lekkoatletyczny im. Dyrektora Grzegorza Nowackiego. Miło nam jest poinformować, że Bartosz Swendracki z klasy II, reprezentant naszej szkoły, zajął II miejsce w biegu na 100 metrów. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

          • EGZAMIN W BRANŻOWEJ

          • 6 czerwca odbył się w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie egzamin zawodowy. Przystąpiło do niego 15 uczniów. Pozostali zdawali egzamin w izbach rzemieślniczych, do których przynależą ich pracodawcy. Trzymaliśmy za naszych uczniów mocno kciuki. Wyniki otrzymają dopiero w sierpniu.

          • Pielgrzymka uczestników Ochotniczych Hufców Pracy na Jasną Górę

          • Uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylnie po raz kolejny wzięli udział    w skierowanej do uczestników Ochotniczych Hufców Pracy Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę. Odbyła się ona w dniach 25-26 czerwca, a przyświecało jej hasło „Wierzę   w Kościół Chrystusowy”.

                        Pierwszego dnia młodzież uczestniczyła w Archikatedrze Częstochowskiej w prezentacji pantomimy „Przystanek Życia”. Z tego miejsca wszyscy wraz ze sztandarami, flagami ruszyli w pierwszym przemarszu ulicami miasta na Jasną Górę. W procesji wzięli udział przedstawiciele komend wojewódzkich OHP z całego kraju. Hufiec Pracy w Krotoszynie reprezentował Komendę Wielkopolską. Przemarsz był bardzo uroczysty, prowadzony przez poczet sztandarowy oraz orkiestrę. Pielgrzymi po przybyciu do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej. Wieczorem w Hali Św. Józefa odbył się występ zespołu „Arkadio”. Członkowie zespołu opowiadali o trudnych sytuacjach życiowych, z którymi mieli do czynienia. Koncert był w klimacie hip-hop i dlatego tematyka profilaktyki uzależnień trafiała w mowie do młodzieży. Na koniec odbyła się Transmisja Apelu Jasnogórskiego z Kaplicy Matki Boskiej. 

                        Kolejnego dnia w Auli Św. Jana Pawła II odbył się minikoncert zespołu „Inny Projekt” oraz wręczenie nagród laureatom konkursów ogólnopolskich zorganizowanych przez Duszpasterstwo Krajowe i Komendę Główną Ochotniczych Hufców Pracy. /na podstawie materiałów HP w Krotoszynie/

             

          • Uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie znowu w czołówce powiatu!

          • 26 maja 2023 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Krotoszynie odbył się I Konkurs LOGISTYKA MAGAZYNOWA. Brało w nim udział 5 drużyn ze szkół z Milicza, Ostrowa Wlkp., Kobylina oraz Krotoszyna, zarówno branżowych, jak i z techników. Branżową Szkołę I stopnia w Kobylinie reprezentowali Nikodem Szymankiewicz (klasa III), Kacper Matysiak i Jan Haremza z klasy Ia. Cała trójka realizuje praktyki zawodowe w firmie BOLSIUS Polska Sp. z o. o. w Zalesiu Małym. Konkurs polegał na wykonaniu zadań praktycznych odwzorowujących pracę magazynów. W wyniku zaciętej rywalizacji nasza drużyna zajęła II miejsce, przegrywając o dwa punkty z zespołem reprezentującym organizatora konkursu.

            Serdecznie gratulujemy naszej zdolnej trójce uczniów! Jesteście wspaniali, fantastyczni - the best!!! Dziękujemy!

          • „Kobyliński Uczeń Zawodowiec”

          • „Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem,
            jaki można dać dziecku – jest wykształcenie”.
            /Arystoteles/

            24 maja 2023 r. w kobylińskiej restauracji „Weneckie Gary” odbyła się uroczystość podsumowująca realizację projektu unijnego „Kobyliński Uczeń Zawodowiec” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Działanie 8.3. Wzmocnienie oraz dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie. Gośćmi wydarzenia byli pan Tomasz Lesiński, Burmistrz Kobylina, pan Piotr Chlebowski, Przewodniczący Rady Miejskiej, pan Mirosław Sikora, Sekretarz Gminy, pani Barbara Sławińska, Skarbnik Gminy, przedsiębiorcy i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, przedstawiciele ośrodków szkoleniowych oraz nauczyciele i pracownicy szkolnej administracji.

            Projekt „Kobyliński Uczeń Zawodowiec” realizowano w latach 2020 – 2023, a jego najważniejszym celem było podniesienie atrakcyjności kształcenia zawodowego w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie, zwiększenie kompetencji i kwalifikacji zawodowych uczniów poprzez nawiązanie ścisłej współpracy z wielkopolskimi pracodawcami, organizację warsztatów, kursów i praktyk zawodowych. Młodzieży zaoferowano udział w kursach kwalifikacyjnych (prawa jazdy kat. B i T, obsługi koparko – ładowarki, wózków widłowych, spawania), praktykach zawodowych, kursach kompetencyjnych (kuchni molekularnej, kreatywnych technik koloryzacji włosów, barberskim), językowych oraz doradztwa zawodowego. W ramach projektu jeden nauczyciel ukończył studia podyplomowe. Całkowita wartość projektu wynosiła 425 520,00 zł, kwota dofinansowania 380 870,00 zł. Wsparciem zostało objętych 82 uczniów, a z praktyk zawodowych skorzystało 43.

                        Pani Katarzyna Jackowska, dyrektor szkoły, skierowała do obecnych na uroczystości gości, szczególnie do włodarzy Miasta i Gminy Kobylin, gorące podziękowania za stworzenie uczniom Branżowej Szkoły I stopnia możliwości rozwoju zawodowego, zdobywania wiedzy, nabywania nowych umiejętności, a przede wszystkim uzyskania dodatkowych kwalifikacji i kompetencji. Dzięki temu młodzież została lepiej przygotowana do wykonywania przyszłego zawodu, podniosła świadomość i motywację do kontynuowania edukacji zawodowej.

          • 232. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          • Jak co roku, z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie wzięli udział w uroczystości upamiętniającej to wyjątkowe wydarzenie. Młodzież z klas I przygotowała apel upamiętniający chlubne momenty z dziejów historii Polski. Wybrzmiały również słowa miłości i przywiązania do Ojczyzny oraz przesłanie, że naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Celem tej uroczystości było uświadomienie wszystkim ważnej roli i znaczenia słów: Ojczyzna i Patriotyzm. Jak długo będą one kojarzone z Polską i Polakami, zależy wyłącznie od ludzi młodych!

          • BEZPIECZNI W SIECI

          • Uzależnienia behawioralne są coraz częstszymi konsekwencjami niezaspokojonych potrzeb, zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych. Warto pamiętać, że wiele współczesnych rodzin boryka się z wymienionym  problemem. Ważne, aby go w porę zauważyć i szukać wsparcia specjalistów. Zwiększającą się liczbę trudności związanych

            z higieną cyfrową, bezpieczeństwem w sieci potwierdzają badania, obserwacje, a także anonimowe ankiety przeprowadzone przez pedagoga wśród uczniów.

                  W związku z tym, że niezwykle ważna jest profilaktyka uniwersalna, która trafia do wszystkich, pedagog szkolny p. Małgorzata Goryniak w dniu 19 kwietnia przeprowadziła dla obecnych na spotkaniach:  młodzieży z klas VI – VIII Szkoły Podstawowej w Kobylinie, Branżowej Szkoły

            I stopnia w Kobylinie oraz nauczycieli prelekcję dotyczącą zagadnień związanych z bezpieczeństwem w sieci, konsekwencjami nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych, znajomościami on-line, udzieliła wskazówek,  jak grać, aby nie stracić głowy, pokazała uczniom na przykładach internetowe zniekształcenia wielu sztucznie wyidealizowanych obrazów oraz jak cienka jest granica między bezpiecznym korzystaniem z sieci

            a uzależnieniem. Prowadząca wskazała na bardzo ważną grupą czynników chroniących przed zbyt intensywnym korzystaniem z sieci, na którą mamy wpływ, są to zdrowe nawyki cyfrowe, uważna obserwacja swoich zachowań w internecie, dostrzeganie wpływu, jaki mają na nas treści to, co czytamy, oglądamy, czego słuchamy, z którymi mamy kontakt w necie oraz świadoma selekcja naszych aktywności online. Działania stanowiły kolejne włączenie się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu #DBI2023. Potwierdzeniem tego były naklejki, które otrzymali wszyscy uczestnicy biorący udział w spotkaniu, a także po przedstawieniu sprawozdania z realizacji zadań, certyfikaty dla szkół i organizatora przedsięwzięcia.   Obecny  na spotkaniu pan dzielnicowy miasta Kobylina – sierż. sztab. Kamil Jencz,  uświadomił młodzieży konsekwencje prawne zachowań ryzykownych związanych z bezpieczeństwem w sieci. Zasygnalizował także uczniom, co może zagrażać w przypadku stosowania używek niewiadomego pochodzenia, zapewnił również o pomocy, gdy tylko będzie potrzeba. Spotkanie uświetnił występ Samorządu Uczniowskiego ze Szkoły Podstawowej w Kobylinie, który pod kierunkiem pani Anity Biernat przygotował przedstawienie dotyczące konsekwencji nadmiernego korzystania z sieci. 

            Finałem przedsięwzięcia było ogłoszenie wyników konkursu profilaktyczno – polonistycznego na fraszkę uwzględniającą zagadnienia związane z uzależnieniami behawioralnymi: I miejsce zajęła Wiktoria Szymańska, II – Zuzanna Bazak, III  - Jan Tyczyński. W nagrodę za twórczość profilaktyczną uczniowie, zgodnie z zapowiedzią otrzymali dyplomy, oceny z języka polskiego, punkty dodatnie, a także nagrody, które zasponsorowali –

            PAN  KAROL HAŁAS - CUKIERNIA MARIOLA oraz PANI MARZENA NOELLE – P. P. H. U. „NOELL”

            w Kobylinie.  Serdecznie dziękujemy!

                    W trakcie spotkania prowadząca przypomniała uczniom o bezpłatnym telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111, z którego mogą korzystać siedem dni w tygodniu (także w dni świąteczne). Pedagog zapewniła uczniów, że nigdy nie są sami i zawsze są obok nich osoby gotowe do pomocy, a trudności są nieodłączną częścią życia człowieka. 

            Wiemy, że Internet jest cudownym wynalazkiem, daje niesamowite możliwości,  ale tylko wtedy, gdy korzysta się z nich w rozsądny sposób. 

                  RODZICU, jeśli symptomy uzależnienia niepokoją Cię, koniecznie skorzystaj z pomocy pedagogów szkolnych lub innych specjalistów. Aby uniknąć przykrych konsekwencji - BĄDŹMY CZUJNI, OBSERWUJMY I W PORĘ DIAGNOZUJMY!    /Organizator – M. Goryniak/

          • „Bezdomny nie obcy” - Inicjatywa Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP w Hufcu Pracy 15- 2 w Krotoszynie

          • Słowo „dom” w podstawowym znaczeniu oznacza miejsce przystosowane przez człowieka pod względem konstrukcyjnym i użytkowym, przeznaczone do celów mieszkalnych. Jednak dom to nie tylko budynek czy mieszkanie. To także symbol bezpieczeństwa, trwałości i rodziny. Niestety są sytuacje w życiu, gdy nie każdy posiada bezpieczne schronienie, które może nazwać domem.

            W ramach przedsięwzięcia „Bezdomny nie obcy” reprezentacja Branżowej Szkoły   I stopnia w Kobylinie podjęła wyzwanie krotoszyńskiego Hufca Pracy 15 – 2 do poznania problemu bezdomności.

            W tym celu uczniowie udali się do Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krotoszynie na spotkanie z kierownikiem Sekcji Pomocy Środowiskowej, panią Lidią Pawłowską i pracownikami socjalnymi, którzy zawodowo zajmują się niesieniem pomocy osobom będącym w kryzysie bezdomności. Na miejscu młodzież wzięła udział w zajęciach edukacyjnych, obrazujących przyczyny i konsekwencję bezdomności. Z przekazanych informacji dowiedziała się o liczbie osób bezdomnych, a także na jakie formy pomocy mogą one liczyć. Jedną z nich jest, istniejąca od ponad dwudziestu lat, miejska Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn, przeznaczona wyłącznie dla tych, którzy z różnych przyczyn znaleźli się bez dachu na głową. Niestety z informacji wynika, iż najczęściej przyczyną takich sytuacji kryzysowych jest nadużywanie alkoholu. Mieszkańcy noclegowni mają do dyspozycji łazienkę, kuchnię oraz podstawowe sprzęty pomagające w codziennym życiu. Korzystają także z programu „gorący posiłek”, zapewnionej pomocy psychologicznej oraz medycznej.

            Wrażenie z bezpośredniego spotkania z osobami mieszkającymi w noclegowni było bardzo emocjonujące, gdyż na co dzień młodzi ludzie nie mają styczności z tym problemem. Uczniowie wręczyli mieszkańcom przygotowane wcześniej słodko - owocowe upominki. /na podstawie materiałów z HP 15-2 w Krotoszynie/

          • „Głośne czytanie” inicjatywa Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży w Hufcu Pracy 15-2 w Krotoszynie

          • Z okazji przypadającego w kwietniu Światowego Dnia Książki uczniowie Branżowej Szkoły  I stopnia w Kobylinie wzięli udział w akcji Hufca Pracy 15 – 2 w Krotoszynie „Głośne czytanie”. Udali się do Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie, gdzie bibliotekarki oprowadziły młodzież po instytucji, zachęcając do czytania. Przedstawiły pomieszczenie multimedialne i całodobową wrzutnię, gdzie można bez wchodzenia do budynku oddać wypożyczoną książkę. Opowiedziały o bibliotecznym katalogu oraz o tym, że książkę do wypożyczenia można zamówić przez Internet. Uczniowie dowiedzieli się też, na czym polega bookcrossing. Najlepiej poczuli się jednak  w kąciku relaksu, gdzie można było w ciszy poczytać, pouczyć się, odpocząć, pograć w gry planszowe czy komputerowe. Uczestnikom bardzo spodobało się to miejsce. Mamy nadzieję, że przekonali się do atutów biblioteki i tego, jak wiele mogą zyskać poprzez czytanie książek.