• LEKCJA W MUZEUM

          • Uczniowie klasy pierwszej Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie w dniu 8 grudnia br. wraz  z panią Magdaleną Nowacką oraz nauczycielem historii panem Mateuszem Marcinkowskim wzięli udział w lekcji historii nieco innej niż zawsze. Odwiedzili bowiem Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie, gdzie mieli okazję do bliższego zapoznania się z historią naszej okolicy i losami naszych przodków. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała ciekawych opowieści związanych z naszym regionem. Kustosz muzeum „poprowadził” nas poprzez różne okresy historyczne, aż po czasy współczesne. Młodzi słuchacze chętnie włączali się do dyskusji, np. na temat ginących zawodów czy przedmiotów, które używane są po dziś dzień, może tylko w nieco innej formie. Dziewczyny podziwiały różnorodne stroje z minionych epok.

            Bardzo interesujący okazał się także wykład na temat gwary charakterystycznej dla naszego regionu, która używana jest do dziś . Młodzież mogła podziwiać bogatą kolekcję eksponatów muzealnych, które prezentują najdawniejsze czasy, aż po koniec XIX wieku. Kolekcja obejmuje przedmioty codziennego użytku, narzędzia, stroje ludowe, obrazy oraz rzeźby.

            Uczniowie często reagowali zdziwieniem bądź niedowierzaniem na informacje o tym, jak kiedyś można było żyć. Wspólnie spędzony czas był okazją do wspomnień, a jednocześnie snucia planów na przyszłość związanych z dalszą edukacją i pracą zawodową.

          • Światowy Dzień Walki z AIDS - dlaczego to takie ważne?

          • 1 grudnia to Światowy Dzień Walki z AIDS. Został ustanowiony przez ONZ w 1988 roku. Dlaczego? Według statystyk UNAIDS z 2015 roku na świecie żyje prawie 37 milionów osób zakażonych wirusem HIV. To epidemia, o której wciąż trudno rozmawiać - chorzy cały czas spotykają się  z niezrozumieniem, brakiem tolerancji i strachem. Co druga chora osoba nie wie, że jest nosicielem wirusa. HIV ma około 37 tysięcy mieszkańców Polski.

            Ważnym elementem Światowego Dnia Walki z AIDS jest szerzenie wiedzy o profilaktyce choroby. Światowy Dzień AIDS ma informować i edukować, a także manifestować solidarność z osobami z HIVi AIDS oraz ich bliskimi.  Z tej okazji w wielu miastach organizuje się uroczyste obchody, które niosą przesłanie współczucia, nadziei, solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS, a także zrozumienia problemów związanych z HIV, AIDS w każdym kraju na świecie.

            W związku z tym podjęto działania również w naszej placówce. Wszyscy wychowawcy otrzymali zestawy materiałów informacyjnych, na podstawie których przeprowadzili w klasach pogadanki i wykłady. Ponadto na korytarzu szkoły została zaprezentowana wystawa poświęcona temu problemowi. Podsumowaniem działań będzie quiz wiedzy na temat AIDS i HIV.  

            Oprócz tego reprezentanci Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Hufiec Pracy 15-2 , który odbył się  08.12.2017 r. Celem konkursu była profilaktyka zdrowotna i promocja bezpiecznego stylu życia. W przedsięwzięciu uczestniczyło 12 uczniów, którzy tworzyli cztery trzyosobowe zespoły. Skład naszej drużyny przedstawiał się następująco: Janusz Młynarczyk, Walentyna Szafraniak i Ewa Szperlik (uczniowie klasy IIb).

            Konkurs był dwuetapowy. W pierwszej części zespoły rozwiązywały test złożony z 20 pytań dotyczących ogólnej wiedzy na temat HIV i AIDS. Druga część polegała na wykonaniu przez drużyny plakatu dotyczącego powyższej tematyki. W międzyczasie uczestnicy mieli możliwość obejrzenia filmów edukacyjnych dotyczących profilaktyki HIV i AIDS. Nasza drużyna i drużyna ze Zdun okazały się  w pierwszej konkurencji najlepsze, uzyskując 17 punktów. O klasyfikacji końcowej zdecydowały prace plastyczne. Zespół z naszej szkoły ostatecznie zajął II miejsce.

                        Przedsięwzięcia profilaktyczne są ważne, by obalać mity na temat wirusa HIV i choroby AIDS, aby znać drogi zakażenia wirusem HIV, a w rezultacie być odpowiedzialnym za zachowanie wobec siebie   i innych osób.

        • ŚWIĄTECZNE GOTOWANIE PODCZAS LOKALNEGO KONKURSU KUCHARSKIEGO W KROTOSZYNIE
          • ŚWIĄTECZNE GOTOWANIE PODCZAS LOKALNEGO KONKURSU KUCHARSKIEGO W KROTOSZYNIE


          • 5 grudnia br. wychowawcy Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie Iwona Łuczak oraz Daria Lisiak we współpracy z nauczycielami przedmiotów zawodowych z Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie Ryszardem Ziajką i Eweliną Rogacką zorganizowali Lokalny Konkurs Kucharski - „Świąteczne gotowanie”. W konkursie udział wzięli reprezentanci klas zawodowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zdunach, Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie.
            Głównym celem konkursu było umożliwienie uczestnikom sprawdzenia poziomu swoich umiejętności praktycznych, jak również stworzenie im okazji do integracji, rywalizacji oraz poszerzenia własnych umiejętności i doświadczenia zawodowego. Dwuosobowe zespoły miały do przygotowania świąteczne danie w postaci ryby z ziemniakami z wody i sałatą. Zespół Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie reprezentowały: Katarzyna Haremza i Bernadeta Czerwińska.
            Po zakończeniu części konkursowej uczestnicy zaprezentowali pięknie przyrządzone dania przed komisją konkursową, w skład której weszli: Ryszard Ziajka i Ewelina Rogacka - nauczyciele teoretycznych przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu w Zespole Szkół Specjalnych w Krotoszynie oraz starszy wychowawca Hufca Pracy w Krotoszynie Iwona Łuczak.
            Komisja przez cały czas trwania konkursu bacznie przyglądała się sposobowi wykonywania potraw, zwracając szczególną uwagę na przestrzeganie zasad BHP, po czym oceniła walory smakowe, estetyczne oraz sposób podania przygotowanego dania. Rywalizacja przebiegała w przyjaznej atmosferze, a przygotowane przez uczestników potrawy prezentowały wysokie walory estetyczne i smakowe. Ważnym aspektem konkursu była integracja międzyszkolna.
            Finaliści otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy ufundowane przez Wielkopolską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy, które wręczyła Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych w Krotoszynie pani Dorota Walczak oraz jej zastępca pani Agnieszka Leciej.

          • Integracja międzyszkolna – pieczemy pierniki na szczytny cel

          • 4 grudnia 2017 r. na korytarzach Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie unosił się piękny zapachpieczonych pierników. Dzięki uprzejmości dyrekcji Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie słodkości wypiekano w tamtejszych warsztatach szkolnych. Uczestników spotkania przywitała serdecznie pani dyrektor Dorota Walczak, która życzyła wszystkim znakomitej zabawy i wyjątkowych, smacznych wypieków. Po raz kolejny bowiem z inicjatywy Klubu Aktywnych, który reprezentowały: Katarzyna Haremza, Agnieszka Polańska, Julia Kordus i Sandra Nowak, odbył się „Dzień integracji międzyszkolnej – pieczemy pierniki na szczytny cel”. To już drugie w tym roku cukiernicze przedsięwzięcie, w które zaangażowała się młodzież naszej placówki. Celem akcji była integracja uczniów, ale przede wszystkim rozwijanie umiejętności pracy w zespole i życia codziennego, tolerancji, wrażliwości, empatii, otwartości, uczynności i trudnej sztuki współpracy.zainteresowań kulinarnych. Pierniki piekli uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Krotoszynie, Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie oraz uczniowie Gimnazjum z Oddziałami Przyspasabiającymi do Pracy w Krotoszynie. Wszyscy chętnie sobie pomagali, a przy okazji dzielili się swoimi doświadczeniem w sporządzaniu ciasta piernikowego, wykrawaniu, wypiekaniu i ozdabianiu. Młodzież w czasie pracy chętnie opowiadała o zwyczajach i tradycjach świąt Bożego Narodzenia, jakie panują w ich rodzinnych domach. Dzięki licznej grupie młodzieży, która aktywnie i efektywnie pracowała, udało się upiec dużą ilość pierników. Łącznie wypiekliśmy około 30 kg słodkości. Dwunastego grudnia część pierników wraz z pięknymi życzeniami świątecznymi została wręczona mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Baszkowie. Pozostałą cześć słodyczy młodzież rozda podczas meczu charytatywnego, który odbędzie się 16 grudnia w Hali Środowiskowej w Kobylinie. Zebrane podczas meczu charytatywnego fundusze przekazane zostaną rodzicom chorego na białaczkę Oliwiera Kurowskiego. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy zasiedli przy wspólnym stole, aby po ciężkiej pracy wypić ciepłą herbatkę i skosztować własnych wypieków, które prezentowały wysokie walory estetyczne i smakowe. Całe przedsięwzięcie przebiegło w przyjaznej, świątecznej atmosferze. Wychowawcy i młodzież zgodnie przyznali, iż taki rodzaj integracji potrzebny jest młodym ludziom, bo nie ma to jak bezpośredni kontakt oraz wspólna praca. Każdy z nas uczy się wówczas cierpliwości, szacunku, wytrwałości, umiejętności pokonywania trudności życia codziennego, tolerancji, wrażliwości, empatii, otwartości, uczynności i trudnej sztuki współpracy.
             

        • Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową
          • Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową

          • 1 grudnia 2017 r. w krotoszyńskim Hufcu Pracy rozstrzygnięto Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową.Jednym z głównych celów konkursu było propagowanie tradycji szopkarstwa polskiego, kultywowanie obrzędowości Świąt Bożego Narodzenia oraz wybranie najpiękniejszej szopki stworzonej przez uczestników konkursu. Do rywalizacji przystąpiły dwie drużyny – młodzież z Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zdunach.
            Uczniowie wykonywali szopki podczas zajęć rozwijających zainteresowania plastyczne. W trakcie przygotowywania szopek młodzież dyskutowała na temat zwyczajów, symboli i form obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w domach rodzinnych. Wyraźnie udzieliła się wszystkim świąteczna atmosfera. Uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem w pracę, a efekty i pomysłowość przerosła oczekiwania wychowawców. Przyznać trzeba, że dzięki temu konkursowi odkryliśmy drzemiące w uczniach, a jeszcze nieodkryte zdolności artystyczne. Ekipę Szkoły Branżowej I stopnia w Kobylinie reprezentowały uczennice klasy I: Zuzanna Małecka, Martyna Kliszcz, Tamara Lenkiewicz, Klaudia Miedzińska, Weronika Waleńska, Patrycja Szperlik.
            Komisja w składzie: Komendant HP 15-2 w Krotoszynie Zbigniew Kurzawa, st. wychowawca Artur Gręda i st. wychowawca Daniel Kulawski, miała nie lada problem, by ocenić zaprezentowane dzieła. Po burzliwych naradach wyłoniono zwycięzców, którymi została drużyna ze Zdun. Serdecznie gratulujemy.

          • UCZNIOWIE GIMNAZJUM W KOBYLINIE I SZKOŁY PODSTAWOWEJ W SMOLICACH NA LEKCJI HISTORII WE WROCŁAWIU

          • Panorama Racławicka we Wrocławiu to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikty dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Malowidło 15x114 m, dzięki wspaniałym efektom świetlnym i technicznym, tworzy piękny, zapierający dech  w piersiach efekt wizualny.

            W dniu 12 grudnia 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Smolicach oraz uczniowie Gimnazjum w Kobylinie pod opieką pań Patrycji Całki, Krystyny Frali, Katarzyny Kubickiej i pana Karola Gozdka wzięli udział w wycieczce do Wrocławia. Głównym celem wyjazdu było poznanie tego zadziwiającego malowidła.

            Uczniowie zapoznali się z historią powstania obrazu. Narrator krok po kroku wyjaśnił, co przedstawia obraz oraz jakie główne postacie z bitwy pod Racławicami zostały na nim przedstawione.

            Po pięknej lekcji historii, wykorzystując okazję pobytu we Wrocławiu,  postanowiliśmy  wprowadzić grupę w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Rozpoczęliśmy od seansu filmowego w Dolnośląskim Centrum Filmowym – „Listy do M3”. Następnie przeszliśmy na rynek główny we Wrocławiu, gdzie mogliśmy wziąć udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym. Był to doskonały moment na zakupienie prezentów, skosztowanie regionalnych przysmaków oraz podziwianie przepięknych dekoracji świątecznych. W tym magicznym miejscu, wśród Krasnali, Mikołajów i ogromnej ilości straganów, w atmosferze zbliżających się świąt spędziliśmy cudowne chwile.

            Późnym wieczorem  zmęczeni, ale pełni nowych doznań wróciliśmy do domów.

          • Grudniowe zwycięstwo Lecha

          • Dnia 10 grudnia uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie po raz kolejny w tym roku udali się do Poznania na mecz piłkarski Lecha. Celem wycieczki była nauka kulturalnego dopingu i integracja młodzieży. Wyjazd odbywał się w ramach akcji „Kibicuj  z klasą” skierowanej do szkół z całego województwa wielkopolskiego.Tym razem przeciwnikiem Lecha był najstarszy polski klub Cracovia Kraków. Mimo przenikliwego chłodu na mecz wybrała się ponad czterdziestoosobowa grupa uczniów. Początek spotkania to ataki drużyny gości, które na szczęście nie zakończyły się powodzeniem. Z czasem inicjatywę zaczęli przejmować poznańscy piłkarze, co zaowocowało strzeleniem bramki głową po jednym z rzutów rożnych. Do przerwy wynik nie uległ już zmianie. W drugiej połowie meczu gospodarze cały czas przeważali, a przeciwnicy próbowali kontrować, mimo tego ilość strzelonych bramek już się nie zmieniła. Końcowy wynik to 1:0 dla Lecha.

            Po raz kolejny kobylińscy uczniowie przynieśli szczęście poznańskiej drużynie. Passa nieprzegranych meczów z naszymi kibicami na trybunach nadal trwa. 

        •                              CHROŃMY  LAS
          • CHROŃMY LAS

          • Dnia 23 listopada 2017 roku uczniowie naszego gimnazjum: Julia Jarus, Kacper Brdys i Jakub Łęcki wzięli udział w 26. konkursie wiedzy o lesie „Chrońmy las”. Uczniowie wspólnie odpowiadali na pytania z zakresu wiedzy o lesie oraz na pytania dotyczące znajomości przepisów przeciwpożarowych.

                   Po zaciętej rywalizacji w rozgrywce finałowej nasza drużyna zajęła I miejsce ex aequo z Gimnazjum
            w Rozdrażewie.

          • Wyjazd do teatru w Kaliszu

          • Dnia 6 grudnia klasa IIc gimnazjum wraz z wychowawcą i nauczycielem języka polskiego odwiedziła Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.    

             Przedstawienie, na które przybyli uczniowie, nosiło tytuł: „O dziewczynce, która podeptała chleb”. Opowiadało o nastolatce, która żyła w ubóstwie. Była dumna i pyszna. Nie chciała jeść chleba. Odeszła od rodziny i zaczęła nowe życie w luksusie. Jednak
            i to po pewnym czasie jej się znudziło. Postanowiła odwiedzić rodziców. We wsi było błoto,
            a dziewczyna miała piękne buty, których nie chciała zabrudzić. Stanęła więc na chlebie. Za ten haniebny czyn została ukarana. Trafiła do piekielnych otchłani, gdzie musiała zrozumieć swoje winy. Spektakl dał nam wiele do myślenia. Pokazał, że bycie pysznym i nieszanowanie tego, co się posiada, jest złe i zostanie ukarane. W życiu należy kierować się sercem,a nie tylko pożądać rzeczy materialnych, ponieważ te szybko przemijają.Po występie wszyscy oklaskami nagrodzili wspaniałą grę aktorówz kaliskiego teatru. Zachęcamy do obejrzenia tego widowiska. Więcej informacji oraz cały repertuar znajduje się na stronie: http://www.teatr.kalisz.pl/.

            W holu teatru klasę spotkała jeszcze miła niespodzianka. Czekał tam święty  Mikołaj. Każdy uczestnik wyjazdu otrzymał słodycze.Przez cały dzień klasie towarzyszyła świąteczna atmosfera. W autobusie śpiewano kolędy, a pamiątkowe zdjęcie wykonano na tle bożonarodzeniowych dekoracji.

            Klasa wróciła do szkoły pełna nowych wrażeń i refleksji, które zmieniły nasze spojrzenie na wiele spraw.

        • Prawa Dziecka – stop cyberprzemocy!
          • Prawa Dziecka – stop cyberprzemocy!

          • W środę 22 listopada 2017 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, która została wprowadzona w 1989 roku, ale do dziś stanowi ważny dokument zawierający najlepsze zabezpieczenie praw wszystkich dzieci. Oprócz przypomnienia praw i obowiązków każdego ucznia młodzież Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie zwróciła szczególną uwagę na rosnącą liczbę przypadków uznawanych za przejawy tzw. cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem Internetu
            i telefonów komórkowych. Niestety często podejmujemy działania uznawane za cyberprzemoc, nie mając świadomości ich konsekwencji.

                         Uczniowie występujący na apelu uświadomili wszystkim, że specyficzny dla cyberprzemocy, w porównaniu z przemocą „tradycyjną”, jest wysoki poziom anonimowości sprawcy. Poinformowano także zgromadzonych, jak korzystać z Internetu i telefonu, żeby nie krzywdzić innych, co zrobić w sytuacji zagrożenia, będąc zarówno świadkiem, jak i ofiarą cyberprzemocy. Gdy zaistnieje potrzeba, należy szukać pomocy, dzwoniąc na Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 lub pod bezpłatny numer telefonu 800 100 100 albo Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

                        Należy pamiętać, że oprócz praw mamy także obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka naszych rodziców, Polaka i człowieka. Jeśli nie wypełniamy swoich obowiązków, niestety, ponosimy konsekwencje ich łamania, które przedstawiła nam pani kurator Sądu dla Nieletnich w Krotoszynie.                                                                                    Pamiętajmy, że każdy człowiek, czy to dziecko, czy dorosły ma prawo do godnego życia  w pokoju i spokoju, w miłości i poczuciu bezpieczeństwa.

             

          • Kolejne strzeleckie sukcesy

          • W dniu 30.11.17 r. na strzelnicy LOK w Krotoszynie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Wieloboju Obronnym. Celem zawodów było propagowanie strzelectwa i zasad fair-play wśród młodzieży. Nasze gimnazjum reprezentowała drużyna  szkolnego koła LOK w składzie: Jakub Elias, Dominik Grochowiak, Mateusz Jakubiak i Hubert Sobański. Rywalizacja toczyła się indywidualnie oraz drużynowo w trzech dyscyplinach, tj. w strzelaniu z karabinu pneumatycznego, rzucie lotką i granatem. Do końcowej klasyfikacji liczone były  punkty z wszystkich konkurencji. Okazało się, że nasi zawodnicy zajęli drużynowo trzecie miejsce w powiecie na jedenaście startujących ekip. Jeszcze lepiej wypadli indywidualnie. Na szczeblu powiatowym najlepszy okazał się Jakub Elias, a trzecie miejsce zajął Mateusz Jakubiak. Wszystkim naszym zawodnikom należą się wielkie brawa. Życzymy im również dalszych sukcesów.

          • Regionalne Mistrzostwa OHP w Strzelaniu z Broni Pneumatycznej i Rzucie Lotką

          • Hufiec Pracy 15-2 w Krotoszynie zorganizował w dniu 16.11.2017 r. Regionalne Mistrzostwa OHP
            w Strzelaniu z Broni Pneumatycznej i Rzucie Lotką. Na turniej zostały zaproszone reprezentacje OHP: HP 15-1
            z Kalisza, HP 15-4 z Ostrowa Wlkp. oraz HP 15-5 z Ostrzeszowa oraz reprezentacje szkół z regionu: Zespołu Szkół Specjalnych z Krotoszyna, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 z Krotoszyna, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych ze Zdun, Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie. Ostatecznie w turnieju rywalizowało 7 ekip. Nadzór nad sprawnym przebiegiem zawodów sprawowali sędziowie pod kierownictwem pana Antoniego Azgiera. Zawody zaszczycili swą obecnością zaproszeni goście: dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy Włodzimierz Figaj, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie pani Dorota Walczak wraz z panią wicedyrektor Agnieszką Leciej, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 p. Izabela Kossakowska.

            Mistrzostwa miały promować wśród młodzieży strzelectwo, aktywny sposób spędzania czasu wolnego, a także integrować uczniów oraz opiekunów z różnych szkół i miejscowości. Zawodnicy rywalizowali w klasyfikacji drużynowej (opiekun, uczestnik oraz uczestniczka). Opiekun strzelał z pistoletu, natomiast młodzież z karabinka pneumatycznego. Cała drużyna rzucała lotkami. Na wynik zespołu składało się zsumowanie rezultatów z poszczególnych dyscyplin. Przewidziano również kategorię dla najlepszego zawodnika oraz zawodniczki mistrzostw. Po emocjonującej rywalizacji w klasyfikacji końcowej okazało się, że nasz drużyna w składzie: Mateusz Niedziela, Natalia Eliasz i opiekun p. Mateusz Marcinkowski zajęli II miejsce. Zwycięskie drużyny otrzymały puchary, medale oraz nagrody ufundowane przez Komendę Wojewódzką.

            Zawody odbyły się w bardzo dobrej atmosferze. Zawodnikom towarzyszył duch zdrowej sportowej rywalizacji. Po zakończeniu mistrzostw zawodnicy z opiekunami oraz zaproszeni goście udali się na obiad do Restauracji „Iskra”.

          • ŚLADAMI LEGIONÓW POLSKICH W WIELKOPOLSCE

          • 11 października 2017 r. w Wielkopolskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP w Poznaniu odbyły się wojewódzkie eliminacje II Ogólnopolskiego Historycznego Konkursu „Śladami Legionów Polskich".

            Głównym celem konkursu było propagowanie wiedzy o Józefie Piłsudskim, a także kształtowanie postaw patriotycznych, poczucia tożsamości i jedności narodowej wśród młodzieży. Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego to doskonały przykład ludzi nie tylko walczących z zaborcą, ale ludzi głęboko wierzących w końcowy sukces, jakim było odzyskanie niepodległości przez Polskę. Legiony odwoływały się do polskiej tradycji wojskowej. Najsilniej nawiązywano do czasów napoleońskich i okresu istnienia Księstwa Warszawskiego, m.in. poprzez nazwę formacji, ceremoniał wojskowy czy elementy umundurowania. W I Brygadzie panował duch socjalistycznego egalitaryzmu, a  formacja czerpała wzory z dziewiętnastowiecznych tradycji polskich środowisk demokratycznych. Sama idea walki zbrojnej o niepodległość nawiązywała do powstań narodowych, szczególnie do powstania styczniowego.

            Komisja konkursowa w składzie: Sławomir Zaprzałka – koordynator zespołu ds. kształcenia i wychowania oraz Dominika Dudek – referent do spraw kształcenia, postanowiła wyróżnić 11 spośród 30 nadesłanych prac. Wyniki prezentowały się następująco: w kategorii fotograficznej pierwsze miejsce zajął Mikołaj Kaszak z OSiW w Niechanowie, drugie miejsce Dominika Galewska z HP w Kaliszu, a trzecie Patryk Trafas z OSiW w Próchnowie. W kategorii graficznej pierwsze miejsce zajęła Oliwia Lewandowska z HP w Kole, natomiast drugie miejsce Mikołaj Kaszak z OSiW w Niechanowie. W kategorii plastycznej pierwsze miejsce zajęła Marta Barbara Dudkowiak z HP w Gostyniu, drugie miejsce Grzegorz Białas z OSiW w Chraplewie, a trzecie Dominik Szulc z Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie. Komisja konkursowa postanowiła również wyróżnić 3 uczestników: Roksanę Nowak z OSiW w Szamocinie, Dominikę Galewską z HP w Kaliszu i  Magdalenę Morawską z naszej placówki.
            Wyżej wymienione prace wezmą udział w ogólnopolskim etapie konkursu.

             

          • MISTRZOSTWA W KRĘGLACH

          • W dniu 12.10.2017 r. w kręgielni „Wodnik" w Krotoszynie odbyły się Mistrzostwa HP 15-2 w Kręglach. W zawodach uczestniczyło 25 zawodników z  placówek współpracujących z Hufcem Pracy w Krotoszynie, wśród nich znaleźli się nasi przedstawiciele: Klaudia Miedzińska, Patrycja Szperlik, Joanna Jankowiak, Hubert Grzemski, Paweł Sobański, Lucjan Łopaczyk. Celem zawodów była popularyzacja sportu i aktywnego wypoczynku, a także wyłonienie reprezentantów na Regionalne Mistrzostwa OHP w Bowlingu, które odbyły się w dniu 25.10.2017 r. w Ostrowie Wlkp. Zawodnicy zostali podzieleni na dwie grupy przyporządkowane do dwóch torów. Odbyło się 10 serii rzutów. Na wynik składała się zsumowana liczba punktów. W wyniku rywalizacji wyłoniono trzyosobową drużynę - dwóch chłopców i dziewczynę, którzy reprezentowali jednostkę na Mistrzostwach Regionalnych w Ostrowie Wlkp. Niestety tym razem wśród nich zabrakło naszych uczniów.

            Zawody odbyły się w miłej, sportowej atmosferze i dostarczyły uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Trzech najlepszych zawodników otrzymało dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Komendanta OHP.

          • MISTRZOSTWA POWIATU KROTOSZYŃSKIEGO W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

          • We wtorek 7 listopada br. w hali środowiskowo-sportowej w Kobylinie odbyły się Powiatowe Mistrzostwa w Piłce Halowej Szkół Ponadgimnazjalnych. Gospodarzem mistrzostw, pierwszy raz w historii, była Branżowa Szkoła I stopnia w Kobylinie. W turnieju udział wzięli uczniowie z I LO Krotoszyn, ZSP nr 1 Krotoszyn, ZSP nr 3 Krotoszyn, ZSP Koźmin Wlkp., ZSP nr 2 Krotoszyn oraz Branżowej Szkoły I stopnia w  Kobylinie. Po emocjonujących rozgrywkach w grupach, do ścisłego finału awansowała drużyna z I LO Krotoszyn i Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylnie.

            Dla naszych reprezentantów był to pierwszy finał w historii powiatowych zmagań. Bardzo pasjonujący mecz finałowy zakończył się wynikiem 1:0 dla I LO Krotoszyn. II miejsce dla naszej drużyny to najlepszy wynik w dotychczasowych rozgrywkach. Skład naszego zespołu przedstawiał się następująco: Paweł Sobański, Jakub Kaczmarek, Sebastian Kasprzak, Mateusz Wachowiak, Mikołaj Śląski, Robert Foltynowicz, Paweł Garbarek, Grzegorz Kończak Paweł Miedziński, Paweł  Żyto.

             

          • REGIONALNY KONKURS HISTORYCZNY

          • 8 listopada 2017 roku w kaliskim hufcu odbył się Regionalny Konkurs Historyczny „Wolna polska - wolny ja". W konkursie wzięło udział po dwóch uczestników z czterech jednostek OHP z południowej Wielkopolski: HP 15-1 Kalisz, HP 15-2 Krotoszyn, HP 15-4 Ostrów Wielkopolski oraz HP 15-5 Ostrzeszów.

            Konkurs rozpoczął się od powitania  wszystkich uczestników oraz zaproszonych gości przez komendanta kaliskiego hufca panią Iwonę Mikołajczyk. Następnie głos zabrała pani Eugenia Pastuszek, która opowiadała zebranym o losach Polaków wywiezionych na Syberię. Kolejny punkt to rozpoczęcie  konkurencji.  Konkurs rozgrywany był drużynowo. Pierwszym  etapem było przystąpienie  do  testu z zakresu wiedzy na temat historii Polski. Test składał  się z 30 pytań, na które uczestnicy odpowiadali w ciągu 40 minut.

                                  W tym samym czasie trwał drugi etap konkursu - komisja konkursowa oceniała prace plastyczne, które były prezentowane przez autorów z poszczególnych jednostek. Krotoszyński hufiec w kategorii plastycznej reprezentowała Magdalena Morawska, uczennica III klasy Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie oraz Norbert Kowalski, również uczeń III klasy, ale z Gimnazjum z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy w Krotoszynie. Praca plastyczna w wykonaniu naszej uczennicy okazała się bezkonkurencyjna, uklasyfikowała się na I miejscu. Magdalena Morawska wystąpiła przed komisją konkursową i przez 5 minut opowiadała o swojej pracy, o symbolice, barwach, ważnych postaciach, które umieściła na swej pracy. Każdy element nawiązywał do historii naszego państwa.  Ostatecznie, jako drużyna, Magda z Norbertem zajęli II miejsce. Uczniowie zostali nagrodzeni oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy.

        • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU LITERACKIEGO
          • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU LITERACKIEGO

          • W dniu  8 listopada  wyłonieni zostali laureaci najciekawszych prac konkursu literackiego pt. „ Życie od nowa, czyli jak może wyglądać moje życie w przyszłości, która napisała czarny scenariusz”.  Spośród sześciu prac, trzy zasłużyły na wyróżnienie. Wszystkie opowiadania były zgodnie z tematem. Autorki dzieł wykazały się fantazją i wyobraźnią.    Komisja konkursowa w składzie: komendant Zbigniew Kurzawa, st. wychowawca Agnieszka Kwiatkiewicz oraz  wychowawca Magdalena Nowacka, wyłoniła zwycięzców. I miejsce zajęła Martyna Kliszcz, uczennica pierwszej klasy Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie. Na drugim miejscu uklasyfikowała się Róża Bajka z klasy drugiej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  w Zdunach, trzecie miejsce zdobyła również nasza reprezentantka - Katarzyna Haremza,  uczennica klasy III a.

            Konkurs  miał rozwijać wrażliwość i wyobraźnię młodzieży, zachęcać do prezentowania swoich umiejętności twórczych, doskonalić i rozwijać umiejętności językowe.

            Wyróżnione uczestniczki  otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Wielkopolską Wojewódzką Komendę OHP w Poznaniu. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział, a wyróżnionym dziewczynom gratulujemy.

             

          • PAINTBALL

          • 9 listopada br. kadra pedagogiczna Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie zorganizowała dla 22-osobowej grupy uczestników zajęcia terenowe. W tej grupie znaleźli się również uczniowie naszej placówki. Byli to: Wiktor Kliszcz, Paweł Sobański, Jakub  Nowak, Korneliusz Flak, Kacper Kempa,  Marcin Nowacki i Adam Kulawski.

            Spotkanie rozpoczęło się od wyjaśnienia zasad gry. Następnie prowadzący podzielił grupę
            na dwie drużyny. Pierwsza oznaczona została kolorem zielonym, natomiast druga pomarańczowym. Przed rozpoczęciem walk terenowych uczestnicy zapoznani zostali z funkcjonowaniem broni oraz zasadami bezpiecznego posługiwania się nią. Po krótkim instruktażu rozpoczęto zabawę, która polegała na tym, iż  jedna drużyna broniła zawieszonej w lesie flagi, a druga miała za zadanie odbicie jej przeciwnikowi.                       W trakcie zabawy młodzież musiała zarówno bronić się, jak i atakować. Stąd też niezbędne okazały umiejętności współpracy w grupie, taktyka gry, spryt i odwaga. Najlepiej opanowała te umiejętności drużyna zielonych, wygrywając dwa starcia.

            Kolejną formą rozgrywek była walka grup na zasadzie wojny secesyjnej. Polegało to na ustawieniu drużyn w dwóch rzędach. Pierwszy klęczał, natomiast drugi stał za nim. Drużyny były oddalone od siebie o ok.10 m. Zadaniem zespołów było na podane hasło wystrzelić jednocześnie jedną kulkę w stronę przeciwnika. Każdy, kto został postrzelony, musiał zejść z pola. Zwyciężyła drużyna, która pozostała na placu boju. W tej konkurencji prym wiodła drużyna pomarańczowych. Ostatnia gra, rozstrzygająca o wynikach,  polegała na znalezieniu i odtransportowaniu do bazy czerwonej skrzynki ukrytej w lesie. Po zakończeniu „działań wojennych" prowadzący ogłosili remis w grze.

            Paintball to dynamiczna gra zespołowa, w której zawsze jest do zrealizowania określone zadanie. Celem tego przedsięwzięcia było zintegrowanie uczestników oraz zaktywizowanie ich do wspólnego działania.

          • Uczniowie zobaczyli Wisłę

          • W dniu 27 października po raz kolejny uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie udali się do Poznania na mecz piłkarski Lecha. Tym razem przeciwnikiem była drużyna Wisły Kraków. Celem wyjazdu była nauka kulturalnego dopingu, integracja grupy oraz promocja sportu.

            Grupa kibiców naszej szkoły liczyła 30 osób wraz z opiekunami: p. Krzysztofem Eliasem, p. Sergiuszem Nawrotem i p. Mateuszem Marcinkowskim. Wszyscy ubrani w klubowe szaliki  zasiedli w piątkowy wieczór na trybunach poznańskiego stadionu.

            Początek spotkania zapowiadał się nieciekawie. Po pierwszym kwadransie słabej gry Lech przegrywał 0:1. Na szczęście pozostała część meczu należała do gospodarzy. Poznaniacy do samego końca atakowali krakowską bramkę przy nieustającym dopingu, m.in. naszych uczniów. Samymi sytuacjami podbramkowymi można by obdzielić kilka spotkań. Jednak bramka przeciwników była jak zaczarowana i dosłownie w ostatniej akcji Lech wyrównał stan meczu na 1:1.

            Wszyscy opuszczali stadion z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony zadowoleni  z wyrównania, a z drugiej źli z powodu niewykorzystania mnóstwa sytuacji. Nasi uczniowie pocieszać mogą się tym, że passa nieprzegranych meczów Lecha Poznań z nimi na trybunach nadal trwa.

        • UCZNIOWIE - NAUCZYCIELOM I PRACOWNIKOM OŚWIATY
          • UCZNIOWIE - NAUCZYCIELOM I PRACOWNIKOM OŚWIATY

          • Nauczyciele pełnią ważną rolę w życiu każdego człowieka od przedszkola do wieku dojrzałego, odkrywając
            i rozwijając talenty, poszerzając wiedzę. Ich
            wysiłki czynią z uczniów ludzi mądrych i szlachetnych.                              Dzień Edukacji Narodowej popularnie nazywany Dniem Nauczyciela był okazją, aby podziękować pedagogom
            i pracownikom szkoły za ich pracę.
            W związku z tak ważnym świętem w szkołach odbyły się apele i akademie.

                        Uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie podziękowali nauczycielom
            i pracownikom szkoły za ich trud, serce oraz wkład włożony w wychowanie i nauczanie,
            za codzienne, niezwykle trudne i mozolne budowanie ich wnętrz, za pokazanie, że porażki uczą czegoś pożytecznego, że przeżywane trudności mogą odkryć siłę każdego z nas. To dzięki pedagogom miłość i życzliwość często znajdujemy w najciemniejsze dni. W przedstawieniu młodzież podkreśliła, że czasami trzeba dużo czasu i zdrowia, aby rozwinąć umysł ucznia. Często dopiero wtedy, „gdy młody człowiek dorośnie, zrozumie, jak jest w życiu ciężko, gdy się mało umie”.Formą podziękowania były również kwiaty wręczone wszystkim  pracownikom szkoły.