Przez ponad dwie dekady istnieniu szkoły zawodowej w Kobylinie przyświecała idea umocnienia związku młodego człowieka ze środowiskiem lokalnym, wychowania w duchu szacunku do tradycji lokalnego rzemiosła, do miejscowych zasobów rynku pracy. Doświadczenie i fachowość kobylińskich rzemieślników jest solidnym oparciem dla działań edukacyjnych szkoły. Proces kształcenia i wychowania odbywa się przy serdecznym wsparciu władz gminnych, życzliwych szkole instytucjom, osobom, ośrodkom dokształcania.
Obecnie Branżowa Szkoła I stopnia w Kobylinie współpracuje z ponad 40 zakładami pracy działającymi na terenie powiatu krotoszyńskiego i sąsiadujących z nim.
Od wielu lat współdziałamy z Cechem Rzemiosł Różnych w Krotoszynie, Klubem Pracy, Hufcem Pracy 15-2 w Krotoszynie, Urzędem Pracy i wieloma innymi instytucjami, które wspomagają proces dydaktyczny w naszej placówce oraz pomagają naszym absolwentom efektywnie poradzić sobie na rynku pracy.
Uczniowie biorą udział w projektach edukacyjnych oraz atrakcyjnych formach praktyk, również zagranicznych, co skutkuje wysokim procentem zdawalności na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Laureaci konkursów na etapach rejonowych, ogólnopolskich przysparzają szkole chluby i powodów do dumy. Wielu uczniów podejmuje nowe wyzwania, takie jak wolontariat, współorganizowanie uroczystości lokalnych, innowacje pedagogiczne. Kształcenie zawodowe odbywa się na czterotygodniowych turnusach w Ośrodku Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Krotoszynie.
22 marca 2019 r. zaprosiliśmy uczniów ósmych klas szkół podstawowych i trzecich gimnazjum, którzy jako dalszy etap swojej edukacji wybrali kształcenie zawodowe. Chcieliśmy zachęcić ich do podjęcia nauki w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie, przedstawić możliwości podjęcia pracy, zainteresować szeroką ofertą zawodów, zaznajomić z pracodawcami.
Przyszli zawodowcy wysłuchali informacji o kształceniu w kobylińskiej „branżówce”,o możności kontynuacji pogłębiania wiedzy w branżowej szkole II stopnia, obejrzeli prezentację multimedialną ze szkolnego życia uczniów.
Przedstawicielka Urzędu Pracy w Krotoszynie, pani Renata Wiatrak podzieliła się z zebranymi wiadomościami o stanie bezrobocia w powiecie krotoszyńskim, o zapotrzebowaniu na pracowników i uwarunkowaniach rynkowych. Podkreśliła fakt, że wybór szkoły ponadgimnazjalnej, ponadpodstawowej nie jest procesem łatwym dla młodego człowieka, ani też krótkoterminowym. Wymaga pomocy osób dorosłych, profesjonalistów, którzy pomogą kierować ścieżką edukacyjną.
Do podjęcia pracy w swoich firmach zachęcali pracodawcy: pan Jan Klupś (Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe Janusz Klupś”), pani Wiesława Gumienna (GOSPODARSTWO ROLNO – OGRODNICZE Ryszard Gumienny), pan Przemysław Poprawa (HARDBIT, Krotoszyn), pani Katarzyna Grześkowiak – Gilicka (Bolsius Polska), pan Wiesław Grzempowski – przedstawiciel Firmy Motoryzacyjnej D.M. Jackowscy, pani Krystyna Czwojdzińska (BAJADERKA). Swoje zakłady pracy reklamowali też pan Mariusz Nowak (FHU NOWAK REMONTY – WYKOŃCZENIA WNĘTRZ), pan Roman Stanisławski (ROMI FIRMA USŁUGOWA – HANDLOWA), Hodowla Roślin Smolice. Panią Anetę Nowacką (Studio Fryzjerskie) reprezentowała uczennica Weronika Waleńska, która stylizowała fryzurę na głowie modelki. Prezes firmy „Debon” z Pępowa (Producent przyczep do transportu koni oraz przyczep samochodowych) – pan Bogdan Małecki, poprosił o przekazanie waznej informacji, że chętnie zatrudni uczniów w zawodzie mechanik - monter maszyn i urządzeń. Wszystkim przedsiębiorcom, pracodawcom naszych uczniów składam serdeczne podziękowania za wsparcie szkolnej inicjatywy, działań edukacyjnych. Dziękuję, że zawsze możemy na Was liczyć!
Słowa wdzięczności kieruję też do dyrektorów szkół – pań Marioli Wojciechowskiej (Zespół Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima i Przedszkole w Kobylinie), Marleny Kamińskiej (Szkoła Podstawowa w Smolicach) i Cyryli Krajki (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pępowie), które wykazały ogrom zrozumienia i pozwoliły swoim podopiecznym na udział w przedsięwzięciu. Dzięki temu uczniowie uczestniczyli w trochę innej lekcji z zakresu doradztwa zawodowego, która, miejmy nadzieję, ułatwi im podjęcie decyzji o wyborze dalszego kierunku kształcenia.
Dziękuję pani Małgorzacie Goryniak – doradcy zawodowemu i szkolnemu pedagogowi za trud włożony w przygotowanie wydarzenia.(K.Jackowska)