W dniach 3 - 5 kwietnia 2023 r. odbywały się w naszej szkole rekolekcje. Upływały pod hasłem: „Odkryj miłość Ojca”. Uczniowie zostali zaproszeni, aby przeżywając i wsłuchując się w treści poszczególnych dni rekolekcyjnych, odkryć na nowo, głębiej uświadomić sobie niepojętą miłość, jaką jesteśmy miłowani przez Boga Ojca, którego pozwala nam poznać Jego Syn Jezus Chrystus.
W pierwszym dniu rekolekcji, ze względu na zaplanowany wcześniej próbny egzamin zawodowy, rekolekcyjne spotkanie miało formę pokazu filmowego. Uczniowie oglądali film pt. „Odważni”. Treść projekcji pozwalała uzmysłowić widzom ogromną wartość posiadania kochającego ojca w rodzinie, jak bardzo każdy z nas potrzebuje jego miłości oraz miłości Boga Ojca, którego ziemski ojciec jest powołany reprezentować.
Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem w refektarzu zakonnym (stołówce) w pobliskim klasztorze Braci Mniejszych, franciszkanów.
We wtorek 4 kwietnia 2023 r. odbyła się rekolekcyjna pielgrzymka do Kalisza, do Narodowego Sanktuarium Św. Józefa. Wzięło w niej udział 46 uczniów Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie. Celem było zwiedzanie sanktuarium, przeżycie sakramentu Pokuty i Pojednania, uczestniczenie we Mszy Świętej sprawowanej przy cudownym obrazie św. Józefa. Dodatkowym punktem było zapoznanie się z historią cudownego ocalenia duchowieństwa z obozu koncentracyjnego w Dachau w czasie II wojny światowej.
„Wyjechaliśmy rankiem sprzed szkoły. W autokarze każdy otrzymał folder z ramowym planem pielgrzymki oraz tekstem rachunku sumienia, który miał pomóc lepiej przygotować się do spowiedzi. Po drodze odmówiliśmy także cząstkę Różańca Świętego.
Gdy dojechaliśmy do Kalisza, spotkaliśmy się z ks. Diakonem, który był naszym przewodnikiem. Zaprowadził nas do bazyliki, a następnie do znajdującej się w jej kryptach kaplicy księży dachauczyków. Przybliżona została nam historia cudownego uwolnienia z obozu z Dachau. Po żarliwej modlitwie do św. Józefa obóz został uwolniony na trzy godziny przed planowaną egzekucją więźniów. Po wojnie uratowani duchowni przyjeżdżali co roku do sanktuarium w Kaliszu, aby dziękować za niezwykłe ocalenie. Ostatni z nich przyjechał w roku 2013. Kaplica dachauczyków posiada także małe muzeum – wystawę zawierającą bezcenne pamiątki obozowe. Usłyszeliśmy również o współczesnych cudach św. Józefa dotyczących uratowania zdrowia, poczęcia potomstwa, a także wyratowania z bardzo poważnych trudności finansowych.
W dalszej kolejności udaliśmy się do bazyliki. Nastąpił czas na indywidualną modlitwę, skorzystanie z odbywającej się spowiedzi oraz adorację Najświętszego Sakramentu.
W oczekiwaniu na Mszę Św. uczniowie pod opieką nauczycieli udali się do znajdujących się w pobliżu lokali gastronomicznych, aby trochę się ogrzać i napić czegoś ciepłego.
O godz. 12:00 nastąpił ostatni punkt naszej pielgrzymki - Msza Święta przed cudownym wizerunkiem św. Józefa. O. Aaron Kubas, szkolny katecheta, sprawował ją w intencji uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły. Msza zakończyła się zawierzeniem opiece św. Józefa naszej grupy oraz społeczności szkolnej.
Następnie po zakończeniu Eucharystii spotkaliśmy się w oczkującym na nas autobusie. Około 15:00 wróciliśmy do Kobylina. Byliśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, chociaż nieco zmęczeni i napełnieni wrażeniami.
Trzeci dzień rekolekcyjny odbywał się w klasztorze Braci Mniejszych oraz w klasztornym kościele pod wezwaniem Matki Bożej przy Żłóbku.
Uczniowie przyszli na pierwsze spotkanie o godz. 9:30. Uczennice z klasy Ia, Adrianna Ziętek i Anna Łopaczyk przeprowadziły próbę śpiewu przygotowującą do zaplanowanej Eucharystii. Do wspólnego śpiewania włączali się wszyscy z obecnych. To pozwoliło stworzyć bardziej rodzinną atmosferę.
Następnie uczniowie przeszli do duszpasterskiej salki św. Klary, gdzie miała miejsce katecheza multimedialna o miłosiernej miłości Boga. Podstawę przedstawianej tematyki stanowił obraz Rembrandta „Powrót syna marnotrawnego”.
Przed rozpoczęciem Eucharystii była możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Spowiedź i mszę prowadził zaproszony z bratniego klasztoru w Miejskiej Górce o. Izajasz Drzeniek, mistrz nowicjuszy (wychowawca). W czasie kazania o. Izajasz dzielił się z zebranymi uczniami świadectwem doświadczenia działania Bożej miłości oraz nauczaniem biblijnym o Bogu miłującym Ojcu.
Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem w refektarzu zakonnym (stołówce) w pobliskim klasztorze Braci Mniejszych, franciszkanów.
Radość budzi fakt licznego uczestnictwa uczniów w rekolekcyjnych ćwiczeniach duchowych. Młodzież zaangażowała się w przeżywanie rekolekcji. Stworzenie przychylnej atmosfery przez dyrekcję szkoły pozwoliło ubogacić rekolekcyjny czas wartościową pielgrzymką. Miejmy nadzieję, że doświadczenie duchowe, które stało się udziałem młodzieży stanie się, umocnieniem moralnie dobrych postaw, które są u podstaw integralnego intelektualnego, praktycznego i duchowego rozwoju.