Fryzjerstwo to piękny zawód, który dla niejednego staje się zamiłowaniem i życiową przygodą. Jednak nawet najskromniejsza pasja wymaga treningów i pogłębiania wiedzy. Droga do zdobycia upragnionego tytułu „mistrza”, do osiągnięcia satysfakcji zawodowej nie jest łatwa, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy stawiają pierwsze kroki w zawodzie, poznają trudy wykonywanej pracy, weryfikują swoje plany, marzenia z rzeczywistością. Dobrze, jeśli na tym etapie można wyciągnąć do nich pomocną dłoń, wiele ułatwić, wesprzeć.
Takie wsparcie dla uczniów miejscowej szkoły branżowej stanowi projekt „Kobyliński Uczeń Zawodowiec” dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego i jego główne założenie: „Wzmocnienie oraz dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy”. W ramach tego przedsięwzięcia młodzież bierze udział w szkoleniach, praktykach zawodowych, poszerza wiedzę i wzbogaca kwalifikacje.
Na początku grudnia 2020 r. uczennice kształcące się w zawodzie fryzjer w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie uczestniczyły w kursie „Kreatywne techniki koloryzacji włosów”. Dzięki niemu mogły rozwijać swoją kreatywność, poznawać nowe techniki fryzjerskie i ulepszać dotychczasowe umiejętności, zdobyte w ramach kształcenia zawodowego teoretycznego i praktycznego. Szkolenie przeprowadzała profesjonalna firma z Poznania, a dziewczyny nabywały wiedzę z zakresu m. in. przebiegu technicznego koloryzacji, farbowania siwych włosów, tonowania, pracy metodą ombre itp. Wszystkie zagadnienia teoretyczne były potem praktycznie realizowane, trenowane przez uczennice na głowach zaproszonych modeli i modelek.
Z początkiem stycznia dziewczyny biorą udział w kolejnym kursie – barberskim, którego tematyką jest omówienie pracy barbera, klasyczne strzyżenie męskie, poznanie najnowszych trendów barberskich, trymowanie i pielęgnacja czy golenie brody. Uczestniczki wykonują ćwiczenia w zakresie tonowania siwizny, koloryzowania zarostu twarzy czy tuszowania ubytków. Ćwiczenia z brzytwą przeprowadzane są na balonach. Pozostałe czynności wykonują pod okiem szkoleniowca na brodach i głowach cierpliwych modeli.
Oba kursy z pewnością dostarczą adeptkom fryzjerstwa z kobylińskiej „branżówki” ogromu wiedzy, doświadczenia, wzbogacą ich kompetencje i ułatwią start w życiu zawodowym. Mamy też nadzieję, że fryzjerstwo stanie się ich pasją. Stare przysłowie mówi „ćwiczenie czyni mistrza” – trzeba doskonalić swoje umiejętności, powtarzać czynności, ćwiczyć ciało i umysł. Tylko wtedy można dojść do mistrzowskiej wprawy, do osiągnięcia zamierzonego celu.
Serdecznie dziękuję pani Anecie Kaczmarek ze Studia Fryzur „Anet” za pomoc oraz wszystkim osobom, które znalazły czas, by wesprzeć w roli modeli nasze uczennice.
Kolejne kursy z zakresu fryzjerstwa dla uczniów Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie zostaną przeprowadzone wiosną i na początku września. /K.Jackowska/