Zdrowie najważniejsze!
17.03.2025 r. uczniowie klas trzecich wzięli udział w spotkaniach z panią Renatą Drygas - instruktorką ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-
„Drzwi otwarte” w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie
Kolejne Targi Branżowe za nami!
9 maja 2025 r. zaprosiliśmy uczniów ósmych klas szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Kobylin, by przedstawić im możliwości dalszej edukacji, kariery zawodowej, zainteresować szeroką ofertą zawodów, zaznajomić z pracodawcami i zachęcić ich do podjęcia nauki w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie. Gośćmi przedsięwzięcia byli zastępca Burmistrza Kobylina, pani Alicja Grzempowska, inspektor ds. oświaty i spraw organizacyjnych Urzędu Miejskiego w Kobylinie, pani Julia Grobelna, dyrektorzy szkół podstawowych, panie Małgorzata Wysocka, Marlena Roszak, Marlena Kamińska, Sylwia Wojciechowska, starsi wychowawcy z Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie, panie Sylwia Witkowska i Aleksandra Spruta oraz nauczycielki – panie Hanna Rejek i Violetta Stawecka – Lisiecka. Do podjęcia pracy w swoich firmach zachęcali pracodawcy: pan Przemysław Nowaczyk (AGENCJA USŁUGOWO – HANDLOWA „MARS”) oraz pan Jan Klupś (Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe Janusz Klupś).
Uczniowie wysłuchali informacji o kształceniu w kobylińskiej „branżówce”, obejrzeli prezentację multimedialną ze szkolnego życia uczniów. Wychowawczycnie z Hufca Pracy w Krotoszynie omówiły zasady współdziałania szkoły i instystucji. Pochwaliły aktywność, zaangażowanie i sukcesy kobylińskiej młodzieży. Kilkoro starszych koleżanek i kolegów zrelacjonowało codzienną naukę w wybranej profesji oraz przedstawiło swój zawód. Pani Małgorzata Goryniak, szkolny doradca zawodowy, podzieliła się z zebranymi wskazówkami, radami ułatwiającymi dokonanie trudnego wyboru, przed jakim stoją ósmoklasiści. Młodzież ponadto, w porozumieniu z pracodawcami, zorganizowała stoiska firm, w których praktyki zawodowe odbywają drugoklasiści.
Wszystkim przedsiębiorcom, instruktorom, mistrzom naszych uczniów, panom Przemysławowi Nowaczykowi, Janowi Klupsiowi, Tomaszowi Brzykcemu, Krzysztofowi Białkowi, Mirosławowi Jackowskiemu, Romanowi Stanisławskiemu, Dariuszowi Przewoźnemu, Krzysztofowi Robakowskiemu, paniom Jadwidze Kwiecińskiej, Anecie Nowackiej, Joannie Kaźmierczak, Krystynie Czwojdzińskiej, firmie HR Smolice Sp. z o. o. GRUPA IHAR, panu Januszowi Adamiakowi, firmie Bolsius Polska Sp. z o. o. Zalesie Małe, paniom Magdalenie Kostrzewie i Anecie Dembskiej oraz ogromnie życzliwej babci Kacpra z kl. III - pani Halinie Pospiech składam serdeczne podziękowania za wsparcie szkolnej inicjatywy, działań edukacyjnych i organizacyjnych.
Moc słów wdzięczności kieruję do pań Anny Rowickiej i Ewy Patalas za pomoc w przygotowaniu wydarzenia oraz udostępnienie sali Gminnego Ośrodka Kultury, a do pani Elżbiety Sulikowskiej za oprawę multimedialną.
Serdecznie dziękujemy dyrektorkom szkół, które wykazały ogrom zrozumienia i pozwoliły swoim podopiecznym na udział w przedsięwzięciu. Dzięki temu uczniowie uczestniczyli w trochę innej lekcji z zakresu doradztwa zawodowego, jaka, miejmy nadzieję, ułatwi im podjęcie decyzji o wyborze dalszego kierunku kształcenia.
Dziękuję pani Małgorzacie Goryniak, szkolnemu pedagogowi oraz wszystkim zaangażowanym współpracownikom za ogrom wysiłku i trud włożony w przygotowanie wydarzenia. K.Jackowska
REKRUTACJA ROZPOCZĘTA
Wycieczka klasowa do Krotoszyna
1 kwietnia klasa 3a Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie wyruszyła na wycieczkę do Krotoszyna. Podróż odbyła się pociągiem, co było świetną okazją do rozmów w radosnej atmosferze. Celem wyjazdu było korzystanie z obiektów sportowych oraz rekreacyjnych na świeżym powietrzu.
Po dotarciu do Krotoszyna udaliśmy się do miejsc przeznaczonych do aktywnego spędzania czasu. Mieliśmy okazję zobaczyć nowoczesne ścieżki rekreacyjne oraz inne obiekty służące do uprawiania sportu. Następnie przeszliśmy na Błonie – jedno z popularnych rejonów wypoczynkowych w Krotoszynie. Tam również był czas na rozmowy i wspólne spędzenie wolnych chwil w plenerze. Uczniowie wzięli udział w różnych ćwiczeniach fizycznych – były to zarówno krótkie rozgrzewki, jak i trening wymagający odpowiedniej kondycji. Korzystanie z dostępnych atrakcji dostarczyło sporo radości.
Po kilku, pełnych wrażeń godzinach nadszedł czas powrotu. Wróciliśmy z wycieczki zadowoleni, pełni pozytywnych wspomnień i gotowi na kolejne szkolne wyzwania. Wyjazd okazał się świetną okazją do integracji klasy oraz aktywnego spędzenia czasu poza szkolnymi murami.
Bartek wśród wyróżnionych
26 marca 2025 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość, podczas której Burmistrz Kobylina uhonorował najlepszych sportowców reprezentujących Gminę Kobylin na arenie krajowej i międzynarodowej. Wśród wyróżnionych znalazł się uczeń Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie – Bartosz Baranowski, który gra w tenisa stołowego w LKS Spółdzielca Kobylin. Gratulujemy z całego serca i życzymy Ci, Bartku, dalszych sportowych sukcesów!
Konkurs fotograficzny
18 marca został rozstrzygnięty szkolny konkurs fotograficzny „Jestem stąd”. Jego założeniem było wykonanie przez uczniów zdjęć charakterystycznych dla okolicy, w której mieszkają ich autorzy. Mogły to być nie tylko budynki czy obiekty sakralne (kościół, kaplica), lecz także krajobrazy oraz poszczególne elementy przyrody ożywionej i nieożywionej (np. zwierzęta, ptaki, jezioro, drzewo), jednak w sposób podkreślający związek twórcy fotografii z miejscem zamieszkania, ze swoją „małą Ojczyzną”.
W konkursie przepiękne zdjęcia wykonało dwoje drugoklasistów - Julia Wilińska i Jeremi Nowacki. Otrzymali oni dyplomy – wyróżnienia. I miejsce przypadło pięknej fotografii Jeremiego – „Wieża zboru ewangelickiego w Kobylinie”. Serdecznie gratulujemy Julii i Jeremiemu! Nagrodą dla wyróżnionych uczniów była wizyta w krotoszyńskim McDonald’s pod opieką o. Noe – koordynatora konkursu.
Global Money Week
W mijającym tygodniu dołączyliśmy do 13. edycji Global Money Week, przedsięwzięcia Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, którego hasło przewodnie w tym roku brzmi: „Pomyśl zanim klikniesz „follow”. Miej finanse pod kontrolą”. 18 marca wzięliśmy udział w webinarium „Proste porady dla początkującego inwestora”. Dowiedzieliśmy się, czym różni się inwestowanie od oszczędzania, poznaliśmy trudne pojęcia, jak np. „kapitał”, „stopa zwrotu”, „zapadalność”. Prowadzący podał też przykłady inwestycji dla początkujących inwestorów.
Zdrowie najważniejsze!
17.03.2025 r. uczniowie klas trzecich wzięli udział w spotkaniach z panią Renatą Drygas - instruktorką ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-
Epidemiologicznej w Krotoszynie w ramach realizacji programów edukacyjnych „Wybierz życie – pierwszy krok” oraz „PODSTĘPNE WZW – nie daj się zaskoczyć!”.Pierwszy program zakłada podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z zakażeniami wirusem HPV i profilaktyki raka szyjki macicy. Skierowany jest on przede wszystkim dla dziewcząt, by zachęcić je do odpowiedzialności za zdrowie swoje i najbliższego otoczenia poprzez regularne wykonywanie badań cytologicznych.
Zadaniem drugiego programu jest uświadomienie młodym ludziom ryzyka zakażenia wirusami HBV i HCV, zagrożeń z tego wynikających, wpojenie zasad profilaktyki oraz pobudzenie do refleksji nad akceptacją osób już zakażonych.
Do pani Renaty Drygas kierujemy serdeczne podziękowania za wspieranie działań edukacyjnych i wychowawczych szkoły.
Światowy Dzień Cudownych Osób
Święto Liczby Pi w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie
14 marca w Branżowej Szkole I stopnia w Kobylinie obchodzono Święto Liczby Pi. Uczniowie mieli okazję poznać ciekawe informacje i fascynujące ciekawostki dotyczące tej wyjątkowej liczby, która od wieków intryguje matematyków na całym świecie.
Po części teoretycznej przyszedł czas na rozwijanie logicznego myślenia i współpracy zespołowej. Uczniowie oddali się grom i zagadkom matematycznym, które nie tylko pobudzały ich intelekt, ale także sprzyjały integracji i dobrej zabawie.
Obchody Święta Liczby Pi były doskonałą okazją do połączenia nauki z rozrywką, a także do pokazania, że matematyka może być fascynująca i angażująca.
Spotkanie z podróżnikiem Piotrem Kilianem
Serdecznie dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Kobylinie za zaproszenie na niezwykłe spotkanie z podróżnikiem Piotrem Kilianem. Miało ono na celu wspieranie rozwoju młodzieży w zakresie poznawania przyrody, kultury i tradycji innych krajów. Uczniowie mogli poczuć emocje, czar podróży dzięki zdjęciom i filmom jakie zaprezentował globtroter. Wysłuchali wiele fascynujących opowieści o życiu na Karaibach, żeglowaniu po nieznanych wodach i przygodach rodem z pirackich legend.
Podróże kształcą, dostarczają przeżyć i wzbogacają człowieka. Niech spotkanie z Piotrem Kilianem będzie zachętą do marzeń o małych i wielkich wyprawach, do poznawania nieznanego oraz zdobywania doświadczeń!
Konkurs wojewódzki „Sprawny w zawodzie- fryzjer”
Tegoroczna edycja wojewódzkiego konkursu fryzjerskiego, który odbył się
10 marca w salonie pani Anety Nowackiej w Kobylinie, przeprowadzona została pod inspirującym hasłem „Wojenne dziewczyny- fryzury lat 30/40”.
Uczestniczki konkursu miały do wykonania dwa zadania konkursowe. Pierwsze z nich polegało na wyciskaniu fal na mokro na główkach ćwiczebnych. Drugim zadaniem konkursowym było ułożenie fryzury na głowie modelki zgodnej z regulaminowym tematem „Wojenne dziewczyny - fryzury lat 30/40”. Ta konkurencja zmobilizowała uczestniczki do pobudzenia wyobraźni oraz małej podróży w czasie w celu szukania inspiracji do wykonania zadania. Każda z uczestniczek była bardzo zaangażowana w swoją pracę, a efekty przeszły nasze wcześniejsze wyobrażenia. Modelki, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zamieniły się w damy z tamtych lat. Hufiec Pracy w Krotoszynie reprezentowała Dagmara Nowacka, uczennica III klasy Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie. Dagmara zajęła III miejsce, czego serdecznie jej gratulujemy.
Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Wielkopolską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy w Poznaniu. Osobiście wręczyła je zastępca Wielkopolskiego Wojewódzkiego Komendanta OHP, pani Katarzyna Kamińska. Została również przyznana nagroda publiczności, której sponsorem była przewodnicząca komisji oraz właścicielka Studia Fryzjerskiego, pani Aneta Nowacka.
VI Powiatowe Targi Edukacyjne i Targi Pracy
12 marca 2025 roku w Hali Sportowo-Widowiskowej przy ulicy Olimpijskiej w Krotoszynie odbyły się VI Powiatowe Targi Edukacyjne i Targi Pracy. Z dumą zaprezentowaliśmy tegorocznym ósmoklasistom naszą szkołę.
Z całego serca dziękujemy Staroście Krotoszyńskiemu, panu Pawłowi Radojewskiemu, Naczelnikowi Wydziału Edukacji Kultury i Sportu, panu Przemysławowi Wójcikowi, za życzliwość i zaproszenie do udziału w przedsięwzięciu, włodarzom Kobylina, panu Tomaszowi Lesińskiemu i pani Alicji Grzempowskiej, za serdeczne wsparcie. Podziękowania kieruję do pań Elżbiety Sulikowskiej, Katarzyny Chudej i Sylwii Witkowskiej z Hufca Pracy w Krotoszynie oraz do niezawodnej, szkolnej drużyny reprezentacyjnej – Moniki Twardowskiej, Zuzanny Furmankiewicz, Miłosza Appelta, Tobiasza Jędrkowiaka i Jana Haremzy za ogromny wysiłek organizacyjny.
Katarzyna Jackowska, Dyrektor Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie
Dzień Kobiet
„e-Lekcji z Sędzią”
26 lutego uczniowie klasy I i II uczestniczyli w interesującej „e-Lekcji z Sędzią” pod tytułem „Hejt, trolling i memy - o naruszeniu dóbr osobistych w Internecie z perspektywy prawa cywilnego i karnego”. Organizatorami wydarzenia byli Wielkopolski Kurator Oświaty, Sąd Apelacyjny oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.
Podczas spotkania poruszono kwestie bezpieczeństwa cyfrowego dzieci i młodzieży, ochrony dóbr osobistych, zamieszczania treści dotyczących innych osób, komentarzy na forach i w mediach społecznościowych, uprawnień do wykonywania fotografii i filmów z wizerunkiem innych osób oraz ich upubliczniania, tworzenia memów, komentowania filmów na TikToku, Instagramie, YouTube, trików socjotechnicznych stosowanych w trollingu społecznym, monetyzowanym i geopolitycznym.
„e-Lekcji z Sędzią”
26 lutego uczniowie klasy I i II uczestniczyli w interesującej „e-Lekcji z Sędzią” pod tytułem „Hejt, trolling i memy - o naruszeniu dóbr osobistych w Internecie z perspektywy prawa cywilnego i karnego”. Organizatorami wydarzenia byli Wielkopolski Kurator Oświaty, Sąd Apelacyjny oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
w Poznaniu.Podczas spotkania poruszono kwestie bezpieczeństwa cyfrowego dzieci i młodzieży, ochrony dóbr osobistych, zamieszczania treści dotyczących innych osób, komentarzy na forach i w mediach społecznościowych, uprawnień do wykonywania fotografii i filmów z wizerunkiem innych osób oraz ich upubliczniania, tworzenia memów, komentowania filmów na TikToku, Instagramie, YouTube, trików socjotechnicznych stosowanych w trollingu społecznym, monetyzowanym i geopolitycznym.
VII Międzyszkolny Konkurs fryzjerski „Na królewskim dworze”
21 lutego dwie uczennice naszej szkoły wzięły udział w konkursie fryzjerskim organizowanym przez ZSP nr 3 w Krotoszynie. Wydarzenie zgromadziło wiele utalentowanych młodych stylistek, których zadaniem było stworzenie fryzur inspirowanych epokowym stylem dworskim – pełnym elegancji, przepychu i finezji. Cała oprawa, wystrój, muzyka, stroje i makijaże były w temacie konkursu „Jak na królewskim dworze”.
Nasze reprezentantki, Oliwia Gałka i Zuzanna Furmankiewicz, przygotowały wyjątkowe stylizacje, które odzwierciedlały ducha dawnych czasów. Ich prace cechowały się precyzją, kreatywnością oraz doskonałym dopasowaniem do tematyki konkursu. Pomimo dużej konkurencji i wysokiego poziomu rywalizacji, dziewczęta zaprezentowały się znakomicie, zdobywając cenne doświadczenie i uznanie wśród jury oraz uczestników.
Choć tym razem nie udało się zdobyć miejsca na podium, udział w konkursie był dla naszych uczennic nieocenioną lekcją umiejętności fryzjerskich i pracy pod presją czasu. Jesteśmy dumni z ich zaangażowania i pasji, które z pewnością zaprocentują w przyszłości.
Gratulujemy naszym reprezentantkom i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach. Mistrzowi zawodu, pracodawczyni naszych uczennic, pani Anecie Nowackiej, serdecznie dziękujemy za przygotowanie młodych adeptek zawodu, za trud włożony w ich kształcenie. /E.S./
Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku przypadł 11 lutego i był kolejną okazją do promowania bezpiecznego korzystania z Internetu wśród młodzieży naszej szkoły.
Branżowa Szkoła I stopnia w Kobylinie każdego roku aktywnie uczestniczy w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku uczniowie propagowali hasła dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, zwracając uwagę na ochronę prywatności, unikanie zagrożeń w sieci oraz kulturalne zachowanie w świecie online.
Lekcja historii w kobylińskiej bibliotece
11 lutego uczniowie drugiej klasy, pod opieką pani Hanny Rejek, odwiedzili Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Kobylinie. W książnicy odbyła się lekcja historii, której tematem była I wojna światowa. Uczniowie tworzyli mapy myśli, plakaty. Do dyspozycji mieli książki znajdujące się w bibliotece. Efektem końcowym były ciekawe prace ilustrujące historię naszego kraju. Bardzo dziękujemy Dyrektorowi, pani Aldonie Kordus za umożliwienie przeprowadzenia tych zajęć oraz za miłe przyjęcie w bibliotece, a pani Hannie Rejek za inspirowanie uczniów i zachęcenie ich do aktywnego udziału w niezwykłej lekcji.
Ferie zimowe z Hufcem Pracy 15 – 2 w Krotoszynie
Najaktywniejsi uczniowie z naszej szkoły (Julia, Monika, Tomek, Basia z kl. II oraz Oliwia i Wiktoria z IIIa), którzy chętnie angażują się w przedsięwzięcia Hufca Pracy 15 – 2 w Krotoszynie, zostali zaproszeni do skorzystania
z oferty przygotowanej na czas trwania tegorocznych ferii zimowych.Wszyscy chętni mogli wykazać się swoimi talentami, umiejętnościami oraz sprawnością fizyczną podczas licznych zajęć rekreacyjno – sportowych oraz zajęć plastycznych, a także w konkursach multimedialnym, fotograficznym i plastycznym. Najwięcej osób spróbowało swoich sił w konkursie fotograficznym „Zima w Obiektywie”. Nadesłano mnóstwo pięknych zdjęć przedstawiających zimową przyrodę oraz uczestników w zimowy sceneriach. W kolejnej rywalizacji - „Sporty zimowe” młodzież mogła wykazać się swoimi umiejętnościami informatycznymi. Również w ramach „Akcji Zima 2025” młodzież przygotowała kartki z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Konkursowe laurki w różnorodnych formatach, kolorach i technikach zostały podarowane później babciom i dziadkom z okazji ich święta.
Największą atrakcją dla uczestników była wycieczka do Centrum Sportu i Rekreacji „WODNIK” w Krotoszynie. Wraz z wychowawcami młodzież świetnie bawiła się w sportowej atmosferze na kręgielni oraz na lodowisku, a całość wycieczki zakończono przy smacznej pizzy i gorącym kakao.
Archiwum Aktualności